Зелений лист

Піщана коса Нацпарку «Тузлівські лимани» – під судовим захистом

Верховний Суд відмовив Лиманській сільській раді в задоволенні касаційної скарги на ухвалу про забезпечення позову – тож заборона Лиманській раді розпоряджатись землями, за рахунок яких було розширене село, досі діє.

Постанову було винесено в рамках справи про скасування рішення Татарбунарської районної ради від 19.06.2020 р., яким був затверджений проєкт землеустрою щодо встановлення (зміни) меж с. Приморське і передбачено збільшення площі території села з 495,8593 га до 1101,2074 га. У розширення меж потрапили, зокрема, земельні ділянки, що знаходяться на території Національного природного парку «Тузлівські лимани». Парк подав позов до Одеського окружного адміністративного суду, щоб відмінити це рішення, тому що:

1. Межі села Приморське були розширені за рахунок земель державної власності без відповідної правової підстави.

2. Рішення було прийняте без дотримання процедури, передбаченої Законом України “Про стратегічну екологічну оцінку”.

3. Було також порушено ст. 46 Закону України “Про землеустрій”

4. При прийнятті рішення було порушено Регламент роботи Татарбунарської районної ради Одеської області.

Одночасно Парк подав клопотання, в якому просив суд для забезпеченні позову призупинити дію цього рішення. 15.01.2021 Одеський окружний адміністративний суд відмовився застосувати таку міру запобіжного заходу.

Тільки через пів року, 16 червня 2021 р., П’ятий апеляційний адміністративний суд, розуміючи важливість цього питання, задовольнив апеляційну скаргу НПП «Тузлівські лимани» і скасував раніше винесену ухвалу Одеського окружного адміністративного суду. Таким чином, до набрання рішенням по суті законної сили зупинено дію рішення Татарбунарської районної ради.

Також Лиманській сільській раді (в яку входить Приморська сільська рада) заборонено надавати дозволи на розробку проєктів землеустрою, затверджувати проєкти землеустрою, приймати будь-які інші рішення щодо розпорядження (передання у користування, оренду, власність) земельними ділянками, що знаходяться на території, за рахунок якої була збільшена територія села Приморське відповідно до цього рішення Татарбунарської районної ради. Головному управлінню Держгеокадастру в Одеській області та його структурним підрозділам заборонено погоджувати проєкти землеустрою, здійснювати державну реєстрацію, приймати та вносити до системи електронного документообігу Держгеокадастру документацію із землеустрою щодо земельних ділянок, що знаходяться на території, за рахунок якої була збільшена територія села Приморське.

Не погоджуючись з постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2021 року, Лиманська сільська рада звернулась до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просила ії скасувати. Але колегія суддів Верховного суду погодилась з висновком суду апеляційної інстанції, що забудова або розширення меж с. Приморське, Татарбунарського району, Одеської області за рахунок земель НПП «Тузлівські лимани» в разі визнання протиправним оскаржуваного рішення ускладнить відновлення попереднього становища, що може нести загрозу НПП «Тузлівські лимани».

І постановила: касаційну скаргу Лиманської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області залишити без задоволення. Постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2021 року залишити без змін.

Ще одна спроба Лиманської сільської ради скасувати заходи забезпечення позову відбулась 30 серпня під час судового засідання в Одеському окружному адміністративному суді, Але суд відмовив сільраді.

Раніше ми повідомляли, що на засіданні в Одеському окружному адміністративному суді 25 серпня виступила фахівець Держгеокадастру України в Білгород-Дністровському районі, яка підтвердила, що землі с. Приморське були розширені за рахунок земель державної власності. Частина цих земель входить в межі НПП «Тузлівські лимани».

Також П’ятим апеляційним адміністративним судом було скасовано рішення  судді Одеського окружного адміністративного суду Токміловій та визнано протиправним і скасовано рішення Приморської сільської ради про надання ТОВ «РИБАЦЬКА ГАВАНЬ» дозволу на розробку проєкту землеустрою саме на території Піщаної коси.

Тетяна Герасимова

Статтю підготовлено в рамках проекту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Короліства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49