Зелений лист

Екологічні прокурори та Нацпарк «Тузлівські лимани» хочуть повернути Піщану косу державі

Продовжуються засідання в Господарському суді Одеської області стосовно незаконного будівництва на Причорноморській піщаній косі в Національному природному парку «Тузлівські лимани». Одеська обласна прокуратура спільно з Нацпарком намагаються довести незаконність забудови коси, на якій заборонено будь-яке будівництво, та розірвати договір оренди земельної ділянки площею 1,3 га.

Позивач вважає, що орендар – ПРАТ СП «Чорноморська перлина» – експлуатувало земельну ділянку всупереч екологічним вимогам, з порушенням земельного, водного та природоохоронного законодавства України, не дотримуючись режиму використання земель прибережних захисних смуг та територій природно-заповідного фонду України, розпорядилось земельною ділянкою не за цільовим призначенням.

Хронологія подій

Договір оренди земельної ділянки площею 1,3 га для розміщення об’єкта стаціонарної рекреації між Татарбунарською районною державною адміністрацією та ПРАТ СП «Чорноморська перлина» строком на 25 років був укладений 12 років тому – 08.06.2010 – на підставі розпорядження Татарбунарської районної державної адміністрації.

26.08.2014 ПРАТ «Чорноморська перлина» здійснила передачу частини ділянки площею 0,3886 га в суборенду Тімкаєвій Т.М., яка здійснила на неї самочинне будівництво об’єкта незавершеного будівництва – базу відпочинку стоянки маломірних (малих) суден, загальною площею 513,6 кв.м.

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду від 04.05.2016 Тімкаєва Т.М. передала цей незавершений об’єкт у власність Могильнікова В.Д., одеського забудовника, якого одеські журналісти називають промисловим браконьєром та будівельним аферистом.

Валентин Могільников. Фото з фейсбук сторінки Івана Русєва

На ділянці Могильніков здійснив самочинне будівництво бази відпочинку-стоянки маломірних (малих) суден загальною площею 1149,6 кв.м. Цей об’єкт незавершеного будівництва 85 % готовності продав гр. Аргандівал О.Є.

Таким чином, вважають позивачі, ПРАТ «Чорноморська перлина» передало частину земельної ділянки в суборенду третій особі, якою за участю інших сторонніх осіб (які не мають жодного відношення до договорів оренди/суборенди) зробила її самовільну забудову.  

Що було далі, розповів заступник директора Нацпарку Іван Русєв:

– Але море “не спить” і працює по своїм законам, поступово відбирає пляж перед протизаконно збудованою Могільниковим базою відпочинку. І тоді він почав для захисту пляжу споруджувати новий протизаконний об’єкт – спеціальну буну у морі.

Протизаконні база відпочинку та буна. Фото з фейсбук сторінки Івана Русєва

Державний реєстратор Великодолинської селищної ради Одеської області Турецький О.С. провів 27.04.2021 реєстрацію змін до права власності, доповнивши склад нерухомого майна багатофункціональною берегозахисною спорудою на підставі довідки, виданої 20.03.2021 ТОВ «Київ Місто Буд». А інший державний реєстратор Зеленогірської селищної ради Галіборщ Г.М. 29.07.2021 зареєстрував виправлення права власності, додавши підставу набуття Могильніковим В.Д. права власності на багатофункціональну берегозахисну споруду – сертифікат, зареєстрований Державною архітектурно-будівельною інспекцією України 23.05.2016 за № ІУ 163186501776.

В чому суть порушень

Ця земельна ділянка знаходиться в межах прибережних захисних смуг Чорного моря та Тузлівських озер на території Білгород-Дністровського (раніше – Татарбунарського) району Одеської області, а також в межах Національного природного парку «Тузловські лимани». Тут  встановлений особливий правовий режим використання землі.

У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється та в межах пляжної зони прибережних захисних смуг забороняється будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних, а також інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.

На землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об’єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.

До території   національного   природного  парку  «Тузловські лимани» включено 27865 га земель державної власності,  а саме: 2022 га земель запасу (у тому числі 316,831 га земель Піщаної  коси  Чорного  моря  та 1705,169 га земель водного фонду (частина озер Шагани, Алібей та Бурнас), що надаються національному природному парку в постійне користування,

Територія Національного природного парку «Тузловські лимани» має подвійний природоохоронний статус та перебуває під захистом двох міжнародних конвенцій, зокрема Конвенцією  про  водно-болотні  угіддя,  що  мають  міжнародне  значення, головним  чином  як  середовище  існування  водоплавних  птахів  1971  року (Рамсарська конвенція), яка ратифікована Законом України 1996 року, а також постанова Кабінету Міністрів України № 935 від 23.11.1995 «Про заходи щодо охорони водно-болотних угідь, які мають міжнародне значення». 

Документи на буну підроблені?

Під час судового засідання виявились вельми пікантні деталі щодо будівництва та введення в експлуатацію буни Могильнікова.

Згідно з висновком експерта судової будівельно-технічної експертизи від 26.08.2021 № 21-3567 Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз класифікується як берегозахисна споруда для створення і закріплення природних і штучних пляжів та за своїми ознаками не є нерухомим майном.

Державний реєстратор Зеленогірської селищної ради Галіборщ Г.М. 29.07.2021 провів державну реєстрацію виправлення права власності, додавши підставу набуття Могильніковим В.Д. права власності на багатофункціональну берегозахисну споруду літ. «В» – сертифікат, зареєстрований Державною архітектурно-будівельною інспекцією України 23.05.2016 за № ІУ 163186501776.  

Зі змісту цього сертифікату вбачається, що нібито Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції України засвідчено відповідність закінченого будівництвом об’єкта «Будівництво багатофункціональної берегозахисної споруди (загальна площа 635,1 кв.м)».              Але аналіз документів та реєстрів, проведений прокуратурою, показує, що цей сертифікат та лист Державної інспекції архітектури та містобудування України мають явні ознаки підроблення.

Також адвокат НПП Тузлівські лимани” Артем Карташов просив суддю приєднати до матеріалів справи відповідь, отриману на адвокатський запит від будівельної компанії “ЗАРС”. Згідно з відповіддю, ТОВ “ЗАРС” не здійснювало будівництво цієї буни, як вказано в сертифікаті, а це також є доказом підробки сертифіката.

Адвокат Артем Карташов в залі Господарського суду Одеської області. Фото Влада Балинського

На жаль, суддя Олег Цігельський відмовився приєднати лист ТОВ “ЗАРС” до матеріалів справи.

Чого хоче позивач

Предметом спору у цій справі по суті є захист особливо цінних територій природно-заповідного фонду України як в національному, так і міжнародно-правовому контексті (забезпечення виконання Україною ряду міжнародно-правових зобов’язань з охорони цієї території), а також захист мешканців України на чисте довкілля. Тому позивач просить суд:

1.           Розірвати договір оренди

2.           Скасувати рішення державного реєстратора Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області Оперчук І.М. від 20.10.2015 № 25423081  щодо державної реєстрації за приватним акціонерним товариством сільськогосподарським підприємством «Чорноморська перлина» права оренди на земельну ділянку площею 1,2975 га.

3.           Зобов’язати приватне акціонерне товариство сільськогосподарське підприємство «Чорноморська перлина» повернути державі в особі Одеської обласної державної адміністрації земельну ділянку площею 1,2975 га.

________________________________________________________________________________________________________________

Статтю підготовлено в рамках проєкту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49