Зелений лист

«Весь жах і терор в Херсоні відбувається вночі, в підвалах». Про що розповідають містяни, яким вдалось виїхати на підконтрольну територію

«Тихий терор. Хроніки пекла» – так називається фільм режисерки Єлизавети Татарінової про життя в окупованому Херсоні. Це фільм про життя в окупації. Про те, що тиша іноді страшніша за вибухи. Російська пропаганда робить все, аби створити картинку «мирного життя» у місті, а насправді викрадає та катує людей, залишає херсонців в інформаційній ізоляції, не дозволяє полишати окупований регіон. В заручниках у російських військових опинились кількасот тисяч людей. Проте Херсон чинить опір.

Події у фільмі розгортаються від початку повномасштабного російського вторгнення – через хроніки життя міста, до кінця травня.

«Те, що відбувається в Херсоні, дуже важко показати на відео. Тому, що весь жах, весь цей тихий терор – він відбувається у підвалах, він відбувається вночі. І я не знаю, що краще, коли у твій будинок прилітає ракета, чи коли тебе ставлять до стінки в якомусь підвалі, куди тебе привозять з власного дому?» – розповідає один з героїв фільму.

Стрічка містить документальні кадри та розповіді людей, яким вдалось виїхати з окупації. Герої фільму – херсонці, які пережили викрадення та тортури, активісти, волонтери, журналісти. Зйомки проходили у Києві, Одесі та Миколаєві. 

Найскладніше в роботі над фільмом, зізнаються автори,  було знайти людей, які б погодились свідчити про те, що відбувається в окупованому регіоні. Бо попри те, що їм вдалось виїхати, в Херсоні залишились їх рідні та друзі, яким загрожує небезпека.

«Коли фільм було майже змонтовано, до родини дівчини, яка погодилась бути головною героїнею стрічки та знімала відео щоденники про життя в окупованому селищі поблизу Херсона, увірвались ФСБшники. Якимось чином вони дізнались про те, що вона робить. На щастя, вона не постраждала, але ми змушені були видалити всі епізоди з її участю з фільму і терміново змінювати сценарій, аби не наражати її на небезпеку. Такі реалії життя в українських містах окупованих Росією», – розповідає режисерка.

Цей другий фільм з циклу «Хроніки пекла», створений командою українського продакшену «ТТБ-Студія». Перший – «Маріуполь. Хроніки пекла», прем’єра якого відбулась у травні, зібрав понад півтора мільйона переглядів на Youtube та був показаний в ефірі провідних українських, німецьких, австрійських, португальських, іспанських, канадських, естонських та латвійських телеканалів.

«Хроніки пекла» є волонтерським проєктом українських документалістів. Автори фільму пропонують звертатись до них для отримання безкоштовної ліцензії на показ стрічки для українських телеканалів та медійних платформ. 

Прямуємо разом

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49