Рашисти масово вбивають чорноморських дельфінів

Кілька днів тому телеграм-канал «Одеса як вона є» опублікував відео однієї з мешканок Одеси, яка знайшла на узбережжі моря багато загиблих дельфінів. «Це жах просто, – ділиться своїми емоціями жінка. – Мертві дельфіни через кожні 10 метрів!»

– Так, ми спостерігаємо масову загибель цих розумних тварин, – підтвердив біолог та еколог, голова ГО “Зелений лист” Владислав Балинський. – І гинуть вони не від рук браконьєрів, як це іноді бувало до війни, а саме внаслідок злочинів російської армії, її чорноморського флоту, що окупував Чорне та Азовське моря. Жодна з загиблих тварин не має ознак насильницької смерті. Зазвичай, якщо дельфін потрапляє до рибальської сіті, рибалки, намагаючись його витягнути, обрізають плавники. У цих випадках таких пошкоджень немає. Ну, і вбивство браконьєрами не носило такого масового характеру, як зараз. Тому я впевнений, що це пов’язано саме з воєнними діями рашистського флоту у Чорному морі.

Які причини загибелі чорноморських дельфінів? Балінський вважає найімовірнішими дві – ударну хвилю при вибухах ракет і бомб та вплив ехолокаційного обладнання військових кораблів.

– Під час потужного ракетного обстрілу Одеси з моря 23 березня ми побачили тактику рашистів: під час ходу корабля вони обстрілюють з корабельної артилерії акваторію перед собою ракетами великого калібру. Ймовірно, таким чином триває перевірка на наявність мінних загорож, які самі й установили. Звук та ударна хвиля від таких вибухів поширюються на велику відстань. І навіть якщо дельфін знаходиться за кілометр від епіцентру вибуху, йому це може завдати сильного пошкодження. Також на нього негативно впливають гучні звуки руху кораблів та роботи їхнього ехолокаційного обладнання, яке окупанти використовують для виявлення підводних цілей.

Дельфін – соціальна високорозвинена тварина, що володіє інтелектом, усвідомлює себе у навколишньому середовищі. Ми знаємо, що дельфіни спілкуються один з одним, у кожної зграї є своя власна мова. І ось у їхнє спокійне життя вриваються нестерпно гучні тривалі звуки, вони викликають у них тривожність, впливають на їх психічний стан, соціальну активність. Це призводить до зниження імунітету, погіршення якості та тривалості життя і, зрештою, до передчасної смерті, – вважає біолог.

Про загибель дельфінів також повідомляє доктор біологічних наук, заступник директора Національно-природного парку “Тузловські лимани” Іван Русєв. На своїй сторінці у фейсбуці він виклав сумні фото виявлених ним тіл загиблих тварин.

Він також вважає причину їх масової загибелі дії рашистів: «Всім відомо, що рашисти перекрили судноплавство в Чорному морі та замінували частину його акваторії. Вони постійно стріляють потужними снарядами з надводних і підводних човнів. Варвари також використовують військові гідролокатори, і це негативно впливає на тварин, або дельфіни потрапляють у зону опромінення навігаційних приладів судна рашистів, а це виводить з ладу орган слуху дельфінів. Вони перестають добре сприймати ехо-сигнали. Відомо, що внаслідок випробування низькочастотних сонарів (від англ. sonar – скорочення від sound navigation and ranging), також гідролока́тор – засіб звукового виявлення підводних об’єктів за допомогою акустичного випромінювання) судна рашистів можуть використовувати звуки на рівні 200 децибелів і навіть вище, що випускаються спеціальним передавачем на судні.

Втративши орієнтацію та «засліплені» тварини приголомшені й втрачають акустичний контроль над середовищем. Вони в паніці можуть викидатися на берег і гинути. У звичайних умовах ці тварини за допомогою ехо-сигналів, що відображаються, можуть визначити, що знаходиться попереду – берег, скеля або риба, а в разі поразки слуху вони можуть цього не помітити. Таким чином, дії військово-морського флоту варварів з застосуванням гідролокаторів, зараз, у військовий період, впливають на дельфінів і приводять їх до стресової ситуації або до загибелі».

Дельфіни вважаються розумними тваринами та є індикаторами екологічного стану морських вод.

В 2018-2019 вперше в історії науки у Чорному та Середземному морях одночасно дослідили чисельність і поширення дельфінів. З’ясувалось, що в Чорному морі живе щонайменше 253 тисяч дельфінів.

У водах Чорного та Азовського морів мешкають три види дельфінів — афаліна, білобочка та морська свиня. У ХХ столітті через промисловий вилов їхня кількість зменшилась щонайменше у п’ять разів. Сьогодні вони охороняються Червоною книгою України та міжнародними конвенціями. 

Вбивство дельфінів у Чорному морі – один з численних злочинів проти довкілля, які російські окупанти вчиняють на території України. Багато злочинів фіксується на територіях Національних природних парків – там, де є особливо цінні ландшафти, які входять до Смарагдової мережі, Рамсарських угідь або інших міжнародних охоронних території, де проживають тисячі «червонокнижних» птиць та тварин.

Порушення у сфері захисту довкілля під час воєнних дій на території України документують фахівці Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України з представниками Держекоінспекції, Держводагентства, Держлісагентства та Державного агентства України з управління зоною відчуження.

ГО «Зелений лист» збирає факти про злочини рф проти природи Одеси та Одеської області під час війни: забруднення довкілля внаслідок вибухів, пошкоджень об’єктів інфраструктури, забруднення повітря, вод та ґрунтового покриву токсичними речовинами, знищення екосистем природно-заповідних територій, природоохоронних територій міжнародного значення та ін. Інформацію оновлюємо щоденно, тому надсилайте відомі вам факти на адресу: zeleniy.list1@gmal.com

Заголовне фото – Олена Гладіліна.

Прямуємо разом

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49