Зелений лист

Як з подачі місцевої влади розкрадають надра України

25 червня депутатка Одеської районної ради Одеської області Наталя Богаченко після чергової сесії написала в фейсбуці пост про розробку піщаного кар’єру в регіоні.

Зокрема вона зазначила, що наразі депутатська комісія з екології, яку вона очолює в Одеській райраді, вивчає документи про надання погодження Державній службі геології та надр України щодо продажу на аукціоні спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування піску та піщано-гравійної сировини ділянки балки Курудорова Біляївського родовища піску та піщано-гравійної сировини. Це родовище розташовано поблизу села Яські в Одеській області.

Наталя Богаченко розповіла, що наразі, згідно діючого законодавства, ліцензії отримує не якась конкретна фірма, як це було раніше, а виставляються на аукціон. Ці зміни вступили в дію ще восени 2020 року.

Виїхав в зазначене місце, комісія з’ясувала, що пісок там копають без належних дозволів та необхідних ліцензій. Робить це фірма, яка багато років вже розробляє даний кар’єр. Причому розробляє з низкою порушень, які, в тому числі, шкодять екології.

Однак місцеві депутати з Яскінської ОТГ чомусь проти, щоб через аукціон ліцензію на видобуток піску та піщано-гравійної сировини отримав хтось інший. Слід зазначити, що компанія навіть зуміла зробити для себе приватну дорогу до кар’єру. Вночі дорога перекривається. Подібна робота підприємства за межами закону, але місцева влада, вочевидь, не дуже через це переймається. 

У результаті депутати Одеського району видачу ліцензії не підтримали, начебто дослухавшись до побажань яскінської громади. Хоча проведення аукціону може привести в наш регіон інвестора, який буде працювати легально й безпечним способом. І це вже не говорячи про поповнення бюджету.   

“Зелений лист” вирішив дослідити компанію, яка видобуває пісок під Яськами.

Збитки на сотні мільйонів

За останні декілька років піщаний кар’єр на території колишнього Біляївського району неодноразово потрапляв у кримінальні хроніки. Справа в тому, що Служба безпеки України досить регулярно виявляє там незаконний видобуток піску з мільйонними збитками.

Наприклад, у січні цього року представники СБУ виявили незаконний кар’єр, де несанкціоновано видобували пісок. Тоді служба повідомила про збитки у розмірі 100 мільйонів гривень.

На місці правоохоронці виявили екскаватори й іншу техніку. Суд наклав арешт на 12 машин.

Але у 2019 році СБУ вже звітувало про незаконний видобуток піску в цьому регіоні. Тоді називали суму збитків у 50 мільйонів гривень і розповідали про арешт на техніку.

Але, незважаючи на кримінальні провадження й рапорти СБУ, пісок продовжують нелегально видобувати. Наприклад, родовище під Яськами розробляє досить сумнівна фірма.

Мова йде про підприємство “Алес”.

Фірма працює давно

Згідно з даними реєстру, приватне мале підприємство “Алес” було засновано у 1993 році в Біляївці. Статутний капітал складає мільйон гривень. Директором компанії значиться Анатолій Сінькевич, засновницею жителька Біляївки Людмила Грибовська.

Фірма займається видобутком піску, гравію, глин і каоліну. Компанія отримала чимало ліцензій на роботу. Наприклад, до 2036 року підприємство має право займатися видобутком корисних копалин (промислова розробка родовищ). Цю ліцензію ПМП “Алес” здобуло ще у 2000 році.

На Людмилу Грабовську зареєстровано ще одне підприємство — ПП “Експромт”, яке займається орендою та лізингом будівельної техніки й устаткування для будівництва громадянських об’єктів.

Видобуваючи пісок у Яськах, компанія “Алес” отримує бюджетні підряди, зокрема в них за гроші платників податків покупають пісок.

Скрин YouControl

З 2017 року компанія отримала бюджетних підрядів на суму 1,8 мільйонів гривень.

Кримінальне провадження

У 2017 році слідчі ГУНП в Одеській області відкрили кримінальне провадження за ознаками порушення правил використання надр.

В ході розслідування було встановлено, що компанія “Алес” без спеціального дозволу на використання надрами зняли верхній шар ґрунту з метою незаконного видобутку піску. Під час перевірки виявилось, що компанія видобуває пісок незаконно.

Правоохоронці також встановили, що на території підприємства розташована діяюча АЗС, тим самим посадові особи компанії “Алес” порушують закон України про право землевласників і землекористувачів на видобування корисних копалин місцевого значення, торфу, підземних вод та користування надрами для інших цілей.

Слідчі намагались накласти арешт, зокрема на техніку підприємства. Однак суддя Приморського районного суду Одеси Віктор Попревич відмовив.

Узагалі ряд ухвал по цій справі засекречено, тому інформації в офіційному реєстрі небагато.

З 2017 року справа особливо не просунулась. Скоріш за все, провадження закрили.

Тим не менш, компанія “Алес” продовжує видобувати пісок під Яськами. І, вочевидь, не планує згортати свою діяльність. При цьому місцеву владу, скоріш за все, такий розклад цілком влаштовує.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49