Зелений лист

Монополія на сміття: полігон, який обслуговує ТОВ “Союз”, шкодить довкіллю

Усі тверді побутові відходи міста Одеси наразі звозять на єдиний полігон — так зване сміттєзвалище ТПВ-1 “Дальницькі кар’єри”, розташоване на території колишнього Біляївського та Овідіопольського районів. Його сукупна площа складає 96,2 гектари.

Сміття туди звозять для захоронення. І з цим на полігоні великі проблеми — за даними Державної екологічної інспекції Південно-західного округу, “Дальницькі кар’єри” є стаціонарним джерелом викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. При цьому обслуговуюча компанія відповідний дозвіл на викиди не має.

І це не єдині порушення, які змогли зафіксувати екоінспектори.

Обслуговуванням полігону ще з 1999 року займається ТОВ “Союз”, яке належало колишньому нардепу-втікачу з відверто проросійською позицією Ігорю Маркову. Чому належало? Після втечі, ймовірно, в Російську Федерацію фірму перереєстрували. Однак, скоріш за все, він ще має вплив на компанію-монополіста з поховання твердих побутових відходів в Одесі.

Деталі — в розслідуванні ГО “Зелений лист”.

ТОВ “Союз” шкодить навколишньому середовищу

Як повідомили в Державній екологічній інспекції Південно-західного округу, вони вийшли на перевірку полігону “Дальницькі кар’єри” восени 2021 року. Екоінспектори встановили, що виявлені порушення вимог законодавства при експлуатації полігону значною мірою впливають на стан навколишнього середовища.

Зокрема ТОВ “Союз” здійснює захоронення неперероблених побутових відходів, територія не обмежена нагірною канавою для запобігання витіканню за його межі забруднених поверхневих вод, полігон не оснащений системою захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження фільтрату. Окрім цього, обслуговуюча компанія не проводить контроль за станом підземних вод, відсутні спостережувальні свердловини.

“Дальницькі кар’єри”

Також ТОВ “Союз” не здійснює облік кількості відходів, що надходять на територію полігону за допомогою автомобільних вагів. Інспектори служби встановили, що місце видалення відходів сміттєзвалища “Дальницькі кар’єри” є стаціонарним джерелом викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Як писали вище, відповідних дозволів ТОВ “Союз” не має.

Слід зазначити, за інформацією одеського департаменту міського господарства, наразі ТПВ-1 “Дальницькі кар’єри” є єдиним полігоном, куди звозять сміття з міста. До 2005 року діяло ще одне сміттєзвалище площею шість гектар на Хуторській, 70. Але багато років воно вже не функціонує.

ТОВ “Союз” отримало дві земельні ділянки під полігон — площею 35,8 гектар і 60,4 гектари відповідно – ще у 1999 році.

І за цей час, як бачимо, не зробили нічого, щоб безпечно переробляти сміття. Навпаки цей полігон наразі є джерелом забруднення довколишнього середовища.

Зв’язки  із Марковим

До втечі у 2014 році колишній народний депутат-регіонал і екс-депутат одеської міської ради, де він представляв проросійську партію “Родіна”, Ігор Марков особливо й не приховував зв’язки із компанією “Союз”. Більш того, після приходу до влади колишнього мера міста Олексія Костусєва Марков у 2010 році домігся повного контролю ще й над збором та вивезенням твердих побутових відходів.

Тож, у 2015 році — на той момент Ігор Марков уже був за межами України — у складі засновників ТОВ “Союз” стались зміни: екс-політик вийшов, компанію начебто оформили на турецьке підприємство.

Скрин YouControl

Пізніше, за даними аналітичної системи YouControl, склад засновників ще не раз змінювався.

Наприклад, зараз серед засновників значиться австрійська компанія “ВТ Фоізон”, а власником зазначений черніговчанин Дмитро Федоров.

Людина з таким ПІБ фігурує в декларації 2015 року як користувач низки компаній, де власником є мер Чернігова Владислав Атрошенко.

До речі, Дмитро Федоров неодноразово був помічником Атрошенка під час його депутатства в Верховній Раді.

Можна, звичайно, припустити, що Атрошенко купив одеську компанію “Союз” у втікача Маркова. Однак, незважаючи на багаторазову зміну у складі засновників ТОВ “Союз”, до сих пір підписантом і керівником компанії багато років — з 2007-го – є соратник Ігоря Маркова по партії “Родіна” Юрій Кривенко.

Заробляє на бюджеті

І вишенька на торті. Окрім керування єдиним сміттєзвалищем, яке, звичайно, не безкоштовно обслуговує місто Одеса, ТОВ “Союз” продовжує активно отримувати бюджетні підряди ще й на вивезенні твердих побутових відходів.

За даними аналітичної системи YouControl, з 2012 року компанія “Союз” виграла близько 203,7 мільйонів гривень з бюджету. У 2013 і 2014 роках з компанією Маркова підписували значно менше договорів, однак потім ситуація вирівнялась. Протягом 2021 року компанія уклала угод уже більше ніж на 21 мільйон гривень з бюджету.

При цьому, нагадаємо, поводження компанією “Союз” із сміттям, схоже, забруднює навколишнє середовище. Тобто де-факто за наші з вами гроші нас ще і труять.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49