Зелений лист

Скільки коштували одеському бюджету «пункти незламності»?

На зиму 2022/23 року російські війська підготували для українців блекаут. На щастя, плани ворога не були реалізовані. Однак зимовий період  в Україні і справді був досить складним. Уперше ворог здійснив масштабну ракетну атаку по енергетичній інфраструктурі ще 10 жовтня минулого року. З того часу до лютого поточного року українці часто на багато годин поспіль залишались без світла та зв’язку. Щоб допомогти жителям пережити ці часи, в населених пунктах влада почала розгортати, так звані пункти незламності.

Звичайно, відкрили їх і в Одесі. Переважно муніципальні «пункти незламності» з грудня минулого року почали облаштувати в міських школах.   

ГО «Зелений лист» з’ясував цікаві деталі роботи «пунктів незламності».

Понад 13 мільйонів з бюджету на генератори

Як повідомили в міському департаменті освіти та науки, станом на 21 лютого 2023 року організовано та функціонують 80 стаціонарних «пунктів незламності» в закладах освіти комунальної власності на території нашого міста, 70 з них – працюють на базі закладів загальної середньої освіти, тобто у школах.

1pi

Для їхньої роботи Центрами фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти районів Одеси (їх чотири в кожному районі міста) закупили 87 генераторів на загальну суму 13,1 мільйонів бюджетних гривень.

Хоча в департаменті зазначили, що генератори закупили після проведення відкритих торгів, насправді конкурсні тендери розпорядники бюджетних коштів не проводили, віддавши мільйонні підряди низці ФОП. Договори переважно укладали у грудні 2022 року. 

Наразі перевірити, наскільки сплачені за генератори кошти відповідали ринковим цінам на той період неможливо, адже на той момент вони користувались великим попитом, тож ціна на генератори значно перевищувала нинішні пропозиції.

За найнижчою ціною, а саме 32,4 тисячі гривень генератори придбали для одеського ліцею №130. За найвищою – для ліцею «Європейський», витративши 806,3 тисячі бюджетних гривень. Можливо, для «Європейського» придбали декілька генераторів. Зазначимо також, що ціна генератора залежить від марки, а також його потужності.

На інтернет гроші з бюджету не виділили

У «пунктах незламності», окрім світла, тепла та води жителям пропонують також послуги мережі інтернет. При цьому фінансування з міського бюджету на облаштування енергонезалежного інтернету міські чиновники не виділили – начебто, за законом, «бюджетні видатки направляються лише на підтримання роботи критичної інфраструктури міста та її обороноздатності».

“Пункт незламності” у школі №78

Це підтвердила й директорка міського департаменту освіти та науки Олена Буйневич, пояснивши:

«У закладах освіти категорично неможливий збір коштів на паливно-мастильні матеріали, тому що генератори й паливо до них повністю забезпечується за рахунок міського бюджету. Ми за цим суворо стежимо. Є запас на три доби в кожному закладі… Є проблема з встановленням інтернету, тому що в постанові Кабміну №590 («Про затвердження порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану»), якою ми керуємось, немає такого пункту. Ми не можемо за кошти міського бюджету фінансувати проведення швидкісного оптоволоконного інтернету для того, щоб уроки вчителі могли проводити, навіть коли немає світла».

Чиновниця припускає, що у школах на проведення інтернету збирають кошти.

Паливо для «пунктів незламності» за завищеною ціною?  

А ось на забезпеченні паливом «пунктів незламності» варто зупинитись детальніше. Закупівлю пального для генераторів здійснювало КП «Міські дороги». 

5 грудня 2022 року комунальне підприємство без проведення відкритих торгів уклало угоду на постачання 687,5 тисяч літрів дизельного палива та бензину А-95 для джерел безперервного живлення. Бюджету закупівля обійшлась у 36,3 мільйони гривень.

Постачальником стала компанія «Окко».

При цьому в систему публічних закупівель з якоїсь причини КП не завантажило безпосередньо сам договір, тож перевірити, які кількість бензину та дизелю та за якою ціною придбали комунальники, неможливо.

Тим не менш, скоріш за все, паливо для генераторів закупали по ринковим цінам, а не оптовим, хоча закупка явно оптова. Так, у середньому, літр пального обійшовся бюджету в 52,8 гривень. 5 грудня, за даними, сайту «Мінфін», літр бензину А-95 коштував 51,02 гривні, дизелю – 54,94 гривень, тобто в середньому 52,98 гривень.

Чому КП не провело відкриті торги, що дозволило б знизити вартість пального й зекономити бюджетні кошти під час повномасштабної війни, неясно. Адже на такій великій закупівлі суттєвим є коливання ціни навіть у 10-50 копійок.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49