Зелений лист

Хроніка воєнних злочинів росії проти довкілля України: Одещина, серпень 2022

Серпень став місяцем, коли російська федерація остаточно перетворилася на ядерного терориста. Рашисти ведуть постійні обстріли Запорізької атомної електростанції, шантаж, тортури та вбивства співробітників станції. У разі аварії на станції радіаційна хмара може поширитись на територію півдня України, зокрема – Одеську область. Тому ситуацію на ЗАЕС ми включили до нашого щомісячного звіту про злочини рашистів проти навколишнього середовища Одеської області.

Ми збираємо факти про злочини рф проти природи Одеси та Одеської області під час війни: забруднення довкілля внаслідок вибухів, пошкоджень об’єктів інфраструктури, забруднення повітря, вод та ґрунтового покриву токсичними речовинами, знищення екосистем природно-заповідних територій, природоохоронних територій міжнародного значення та ін. Інформацію оновлюватиме щоденно, тому надсилайте відомі вам факти на адресу:  zeleniy.list1@gmal.com

31.08.2022

Місія Міжнародного агентства з ядерної енергії (МАГАТЕ) прибула до Запоріжжя.

Головне управління розвідки МО України повідомило, що місія МАГАТЕ має прибути на ЗАЕС 1 вересня, попри провокації окупантів.

30.08.2022

Телеграм-канал “Оперативний ЗСУ” повідомляє, що окупанти продовжують гатити по Запорізькій АЕС: два прильоти біля будівлі сховища відпрацьованого палива спровокували пожежу.

29.08.2022

ЗАЕС працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки. Про це повідомив ДП НАЕК Енергоатом. Протягом останньої доби російські військові продовжували обстрілювати Енергодар та майданчик ЗАЕС. Внаслідок цього поранення різного ступеню тяжкості отримали 10 мирних мешканців Енергодара, чотири з них – працівники атомної станції.

Також спеціалісти змоделювали розповсюдження радіаційної хмари в разі аварії на станції.

В разі аварії на одному з енергоблоків ЗАЕС хмара розповсюдження радіації рухатиметься за вітром на південний схід у бік росії. Відповідний розрахунковий прогноз станом на 29 серпня 2022 року зробили фахівці Держатомрегулювання України.

Напрямок руху вітру – південно-східний. Отже, радіація пошириться на частину Запорізької, Херсонської та Луганської областей, а також повністю накриє Крим, Донецьку область і прилеглі регіони росії: Ростовську область, Краснодарський край та Ставропольський.

Вчиняючи акти ядерного тероризму, рф наражає на небезпеку щонайменше 15 млн власних громадян.

27.08.2022

Запорізька АЕС працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки. Про це йдеться в заяві ДП НАЕК Енергоатом.

Протягом останньої доби російські військові вчергове обстрілювали майданчик ЗАЕС.

Два енергоблоки ЗАЕС після зупинення знову під‘єднані до мережі та виробляють електроенергію для потреб України. Зауважень до роботи обладнання та систем безпеки наразі немає.

Водночас через присутність на станції російських військових, їхньої зброї, техніки та вибухівки є серйозні ризики для безпечної роботи ЗАЕС. Внаслідок періодичних обстрілів пошкоджень зазнала інфраструктура станції, існують ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин, високою є і пожежна небезпека.

25.08.2022

Через пожежі на золовідвалах Запорізької ТЕС, що розташованої поруч із Запорізькою АЕС, двічі відключалась остання (четверта) лінія зв’язку ЗАЕС з енергосистемою України – ПЛ-750 кВ ЗАЕС – «Дніпровська». Три інших лінії зв’язку раніше були пошкоджені під час рашистських обстрілів.

Внаслідок цього два робочих енергоблоки станції відключилися від мережі. Таким чином, дії загарбників спричинили повне відключення ЗАЕС від енергомережі – вперше в історії станції.

Власні потреби АЕС в електроживленні наразі забезпечуються з енергосистеми України через лінію зв‘язку ЗАЕС – Запорізька ТЕС.

Також інформаційна агенція Bloomberg повідомила, що Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) хоче відвідати Запорізьку атомну електростанцію в окупованому Енергодарі до 5 вересня. Підготовка місії триває.

21.08.2022

За офіційним повідомленням ОК “Південь”, по Одещині вночі завдано ракетний удар. З акваторії Чорного моря ворог випустив п’ять ракет типу “Калібр. Дві збили над морем бійці зенітного ракетного підрозділу повітряного командування “Південь” над морем, три інших поцілили в одне з сільськогосподарських підприємств Одеського району.  Є влучання в зерносховище та відкриті поверхні, без подальшого горіння. 

17.08.2022

Вночі Одещину було атаковано літаками стратегічної авіації Ту-22М3 з пуском ракет Х-22. Внаслідок влучання 2 ракет сталося руйнування і спалахнули пожежі на одній з прибережних баз відпочинку та в кількох приватних будівлях неподалік. Чотири цивільні особи отримали поранення, їм надано медичну допомогу. На загальній площі понад 600 кв. м виникла пожежа, її було ліквідовано.

За процесуального керівництва прокурорів Білгород-Дністровської окружної прокуратури розпочато кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України). 

13.08.2022

Головне управління розвідки МО України повідомляє, що окупанти обстрілюють ЗАЕС з села Водяне, та готують провокації під українським прапором.

Один з артилерійських ударів рашистів пошкодив перший блок насосної станції Цеху теплових та підземних комунікацій. Ще один «приліт» призвів до часткової руйнації пожежної частини, що відповідає за безпеку ЗАЕС. Також в результаті ворожих обстрілів відбулося займання лісу та трави на прилеглих територіях, що викликало значне задимлення. Гасіння пожеж, спричинених обстрілами, ускладнено через обстріл пожежної частини.

Одночасно окупанти активно створюють «картинку» для власної пропаганди. З цією метою на станцію нещодавно завезли два автобуси «масовки», яка має виконувати роль начебто «місцевих жителів та персоналу». Справжні місцеві мешканці та персонал відмовляються брати участь у подібних постановках.

До стели «Енергодар» на в’їзді в місто рашисти підігнали самохідну артилерійську установку «Піон» із нанесеною білою фарбою літерою «Z». На САУ піднято синьо-жовтий український прапор. Вочевидь, вона використовуватиметься для чергових провокацій з метою звинувачення ЗСУ.

11.08.2022

За повідомленням ДП НАЕК “Енергоатом”, рашисти вкотре піддали обстрілам найбільшу в Україні та Європі Запорізьку атомну електростанцію. Зафіксовано п’ять «прильотів» у районі комендатури станції – безпосередньо поруч із дільницею зварки та сховищем джерел випромінювання.

На невеличкій ділянці зайнялася трава, але, на щастя, ніхто не постраждав. Однак ворог на цьому не зупинився.

Ще п’ять «прильотів» сталися в районі пожежної частини, яка розташована неподалік від ЗАЕС. Внаслідок обстрілів на станції не вдалося вчасно провести «перезмінку». Адже задля безпеки атомників автобуси з персоналом наступної зміни розвернули назад в Енергодар. Допоки ситуація остаточно не нормалізується, роботу продовжуватимуть працівники попередньої зміни.

Атланти Запорізької АЕС. Авторка малюнка – https://www.instagram.com/alonabaloona/

Загарбники також влучили зовсім неподалік від першого енергоблока. Вони пошкодили насосну станцію господарсько-побутових стоків. Поблизу зафіксовано обширне задимлення.

Ситуація загострюється, адже зовсім поруч розташовані джерела випромінювання та пошкоджено кілька радіаційних датчиків.

Рашисти також замінували низку об’єктів на станції.

Періодичні обстріли ЗАЕС російськими військами з РСЗВ на минулому тижні, а також понад десять «прильотів» поблизу станції та неподалік від першого енергоблоку 11 серпня 2022 року спричинили серйозний ризик для безпечного функціонування станції.

Внаслідок атаки на Запорізьку АЕС на одному з енергоблоків спрацював аварійний захист – і один із трьох працюючих енергоблоків тепер відключений.

Під час обстрілів серйозно пошкоджено азотно-кисневу станцію, об‘єднаний допоміжний корпус, насосну станцію господарсько-побутових стоків. Обстрілювали також пожежну частину, розташовану за територією ЗАЕС і призначену для її захисту від пожеж та їх гасіння у разі надзвичайних ситуацій на станції.

Залишаються ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин, високою є і пожежна небезпека.

Крім того, пошкоджено три датчики радіаційного моніторингу навколо майданчика ССВЯП ЗАЕС.

Український персонал станції продовжує працювати та докладати всіх зусиль для забезпечення ядерної та радіаційної безпеки, а також ліквідації наслідків пошкоджень.

ЗАЕС досі окупована і контролюється російськими військовими. З огляду на те, що дії загарбників передбачити неможливо, загроза фізичній безпеці станції залишається.

Наразі Запорізька АЕС продовжує працювати та виробляти електроенергію для потреб вітчизняної енергосистеми.

Україна закликає світову спільноту невідкладно вжити заходів, щоб примусити росію звільнити ЗАЕС та передати електростанцію під контроль нашої держави заради безпеки всього світу.

В Нью-Йорку відбулося засідання Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй з приводу безпеки Запорізької атомної електростанції, яка вже шостий місяць поспіль захоплена російськими військовими та перебуває під їхнім контролем.

Представник країни-агресорки у своєму виступі очікувано звинуватив у всьому Україну. Зокрема, окреслюючи можливу ядерну загрозу в разі аварії на ЗАЕС, яка є найбільшою атомною станцією в Європі та третьою у світі, нешановний Небензя «поінформував» присутніх, що обстріли станції та її міста-супутника Енергодар нібито здійснюють ЗСУ і лише завдяки військовим рф ще не сталося ядерної катастрофи.

Постійний представник України при Організації Об’єднаних Націй Сергій Кислиця розвінчав цинічні маніпуляції російського «колеги». Він підкреслив: «Єдиний спосіб усунути ядерну загрозу, яка виникла внаслідок незаконного вторгнення росії, – це вивести російські війська та повернути станцію під легітимний контроль України».

07.08.2022

Рашисти знову вдалися до обстрілу ЗАЕС та пошкодили лінію 750 кВт, що веде із ЗАЕС до каховської підстанції. Внаслідок цього на одному з енергоблоків спрацювало аварійне відключення, наразі цей реактор охолоджується.

06.08.2022

За заявою ДП НАЕК “Енергоатом”, російські окупанти вкотре здійснили ракетні обстріли майданчика Запорізької атомної станції та міста Енергодар. Вони влучили по майданчику ЗАЕС безпосередньо поруч зі станційним сухим сховищем відпрацьованого ядерного палива.

05.08.2022

рашисти обстріляли Запорізьку АЕС ракетної та артилерійською зброєю в тимчасово окупованому Енергодарі. Пошкоджень зазнали азотно-киснева станція та об’єднаний допоміжний корпус Запорізької АЕС. Про це повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.

ДП НАЕК “Енергоатом” заявило, що акти ядерного тероризму на Запорізькій АЕС – її артилерійські обстріли – мають на меті руйнування інфраструктури станції, пошкодження всіх ліній електропередач, через які йде видача електроенергії в енергосистему України, знеструмлення півдня країни.

Такими діями рашисти перейшли до нового сценарію – сценарію руйнувань, створення ядерної та радіаційної аварії на ЗАЕС. Тому обстріли станції, з високою ймовірністю, продовжаться.

Ядерний тероризм росії на Запорізькій АЕС. Малюнок Марії Шарлай.

04.08.2022

рашисти випустили протикорабельну надзвукову ракету Онікс Цілилися по Одеській області з окупованого Криму. “Ракета розірвалася в повітрі на підльоті до суші”, – повідомило ОК “Південь”.

02.08.2022

За повідомленням Ukrainian Shipping Magazine, ще одне судно підірвалося на міні при вході на Дунай. Внаслідок спрацювання вибухового пристрою у гирлі Бистре постраждав плавкран. Він мав підняти лоцманський катер «Орлик», який також підірвався на міні вдень раніше.

_________________________________________________________________________________________________

Огляд підготовлений в рамках проєкту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49