Зелений лист

Рашисти шантажують світ захопленою Запорізькою атомною станцією. Це ядерний тероризм

На шостому місяці війни рашисти перейшли до нового сценарію – провокування ядерної аварії на найбільшій в Україні та Європі Запорізькій атомній електростанції. Як світ має реагувати на цей акт ядерного тероризму?

Що відбувається

5 та 6 серпня рашисти обстріляли ракетної та артилерійською зброєю найбільшу в Україні та Європі Запорізьку атомну електростанцію. Пошкоджень зазнали азотно-киснева станція та об’єднаний допоміжний корпус Запорізької АЕС, майданчик безпосередньо поруч зі станційним сухим сховищем відпрацьованого ядерного палива. Про це повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.

ЗАЕС. Фото Олександра Ємоченко, Ройтерс

6 серпня представник пресслужби Головного управління розвідки Андрій Юсов повідомив про те, що окупанти замінували енергоблоки ЗАЕС.

7 серпня рашисти знову вдалися до обстрілу ЗАЕС та пошкодили лінію 750 кВт, що веде із ЗАЕС до каховської підстанції. Внаслідок цього на одному з енергоблоків спрацювало аварійне відключення.

11 серпня рашисти вкотре піддали обстрілам електростанцію. Зафіксовано п’ять «прильотів» у районі комендатури станції – безпосередньо поруч із дільницею зварювання та сховищем джерел випромінювання. На невеличкій ділянці зайнялася трава, але, на щастя, ніхто не постраждав. Однак ворог на цьому не зупинився.

Ще п’ять «прильотів» сталися в районі пожежної частини, яка розташована неподалік від ЗАЕС. Внаслідок обстрілів на станції не вдалося вчасно провести «перезмінку». Адже задля безпеки атомників автобуси з персоналом наступної зміни розвернули назад в Енергодар. Працівники попередньої зміни мали продовжувати роботу.

Загарбники також влучили зовсім неподалік від першого енергоблока. Вони пошкодили насосну станцію господарсько-побутових стоків. Поблизу зафіксовано велике задимлення.

Ситуація загострюється, адже зовсім поруч розташовані джерела випромінювання та пошкоджено кілька радіаційних датчиків.

Періодичні обстріли ЗАЕС російськими військами з РСЗВ, а також понад десять «прильотів» поблизу станції та неподалік від першого енергоблоку 11 серпня 2022 року спричинили серйозний ризик для безпечного функціонування станції.

Внаслідок атаки на Запорізьку АЕС на одному з енергоблоків спрацював аварійний захист – і один із трьох працюючих енергоблоків тепер відключений.

Під час обстрілів серйозно пошкоджено азотно-кисневу станцію, об‘єднаний допоміжний корпус, насосну станцію господарсько-побутових стоків. Обстрілювали також пожежну частину, розташовану за територією ЗАЕС і призначену для її захисту від пожеж та їх гасіння у разі надзвичайних ситуацій на станції.

Залишаються ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин, високою є і пожежна небезпека.

Крім того, пошкоджено три датчики радіаційного моніторингу.

Український персонал станції продовжує працювати та докладати всіх зусиль для забезпечення ядерної та радіаційної безпеки, а також ліквідації наслідків пошкоджень.

З огляду на те, що дії загарбників передбачити неможливо, існує дуже велика загроза фізичній безпеці станції.

13 серпня Головне управління розвідки МО України повідомило, що окупанти обстрілюють ЗАЕС з села Водяне, та готують провокації під українським прапором.

Один з артилерійських ударів рашистів пошкодив перший блок насосної станції Цеху теплових та підземних комунікацій. Ще один «приліт» призвів до часткової руйнації пожежної частини, що відповідає за безпеку ЗАЕС. Також в результаті ворожих обстрілів відбулося займання лісу та трави на прилеглих територіях, що викликало значне задимлення. Гасіння пожеж, спричинених обстрілами, ускладнено через обстріл пожежної частини.

Рашисти замінували станцію та висунули умови

Начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту зс рф, генерал-майор армії росії, командир окупаційного гарнізону на ЗАЕС валерій васильєв, виступаючи перед загарбниками, заявив, що російські війська замінували всі важливі об’єкти ЗАЕС і готові шантажувати Захід ядерним об’єктом.

“Цю станцію будували російські люди для всіх братів-слов’ян, а тепер нацисти вирішили декомунізувати наше спільне минуле. Тут буде або вільна російська земля, або випалена земля. Ви, солдати російської армії, повинні бути готові виконати важливий наказ. Ми замінували всі важливі об’єкти ЗАЕС, і ми не приховуємо цього від ворога. Ворог знає, що станція буде або російською, або нічиєю. Ви маєте розуміти, що іншого шляху ми не маємо. Якщо буде найжорсткіший наказ — ми маємо виконати його з честю”, – сказав генерал-майор зс рф.

Фактично рашистський генерал висунув умови Заходу, сказав, що кремль веде повномасштабну війну проти України за “право існування російського народу та право жити у світі з усіма” та що зс рф готові до будь-яких сценаріїв і реагуватимуть на подальше постачання американського озброєння Києву та спроби деокупації захоплених територій.

Через якийсь час пост васильєва видалили, однак у соціальних мережах залишився скриншот публікації.

12 серпня експрезидент росії, заступник голови ради безпеки дмитро медведєв пригрозив підірвати атомні станції в Європі. У своєму телеграм-каналі він звинуватив в обстрілі ЗАЕС Збройні сили України та натякнув: “Не слід забувати, що й у Європейському Союзі є атомні станції. І випадковості там також можливі”.

Замість активних дій з боку світової спільноти – “глибоке занепокоєння”

Захоплення та мінування ЗАЕС – не перший випадок ядерного тероризму росії в Україні. В березні 2022 російські військові понад місяць знаходились на території зони відчуження та захопили один з найнебезпечніших об’єктів – Чорнобильську атомну електростанцію (ЧАЕС) разом зі сховищем відпрацьованого ядерного палива. Вони взяли в заручники її працівників, відрізали електропостачання, чим створили ризик аварії, що могла призвести до ядерної катастрофи. Крім того, розтрощили та вкрали сучасну лабораторію, оснащенню якої сприяли європейські країни, знищили архіви багаторічних досліджень і спостережень.

Крім того, з початку відкритої агресії рф проти України постійно обстрілюється та піддається бомбардуванням російськими військами територія «Харківського фізико-технічного  інституту», на якій розташована ядерна підкритична установка (ЯПУ) «Джерело нейтронів». Це негативно впливає на стан безпеки цього ядерного об’єкта.

Такими діями росія грубо порушує низку міжнародних угод:

  • ст. 2 Міжнародної конвенції про боротьбу з актами ядерного тероризму;
  • ст. 7 Конвенції про захист ядерного матеріалу ЧАЕС та ЗАЕС;
  • 24-й Принцип Декларації Ріо про навколишнє середовище та розвиток, яка проголошує, що держави поважають міжнародне право, що забезпечує захист довкілля під час збройного конфлікту;
  • ст. 3, 23 Конвенції про захист цивільного населення під час війни,
  • ст. 56 I протоколу до Женевської конвенції 1949 року – захист установок і споруд, що містять небезпечні сили.

Вже в березні Україна закликала світову спільноту невідкладно вжити заходів, щоб примусити росію звільнити ЧАЕС та ЗАЕС та передати електростанції під контроль нашої держави заради безпеки всього світу. ДП НАЕК “Енергоатом” як оператор усіх чинних АЕС України неодноразово звертався до МАГАТЕ з проханням вжити заходів щодо звільнення станцій.

Однак, на жаль, МАГАТЕ лише висловлювало занепокоєння та пропонувало відвідати Україну для проведення зустрічі з представниками російської та української сторони.

31 березня окупанти пішли з території ЧАЕС не завдяки активним діям МАГАТЕ чи міжнародної спільноти, а лише тому, що чисельні російські військові отримали високі дози радіаційного опромінення і деякі з них через це померли. 

12 березня стало відомо, що представники російської державної корпорації з атомної енергії «Росатом» присутні на територіях ЧАЕС та ЗАЕС та оголосили співробітникам, що тепер ці об’єкти належать цій структурі. Стало очевидним, що росія використовує свою державну корпорацію як один з інструментів війни проти України, а саме – ядерного тероризму.

Тому 40 екологічних організацій України звернулись до ООН, Європейської комісії, Європейського парламенту, Ради Європи, МАГАТЕ, Агентства з ядерної енергії при організації Економічного співробітництва та розвитку, Організації з безпеки та співробітництва в Європі з вимогами визнати російську федерацію ядерним терористом, накласти жорсткі санкції на російську державну корпорацію з атомної енергії «Росатом» та її дочірні компанії, їх керівництво.

Але навесні світова спільнота нічого не зробила. Навіть санкції на “Росатом” та “Росенергоатом” чомусь досі не накладені.

Світ має зупинити рф – державу-спонсора тероризму

Лише в серпні щось почало змінюватись. 11 серпня в Нью-Йорку відбулося засідання Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй з приводу безпеки Запорізької атомної електростанції, яка вже шостий місяць поспіль захоплена російськими військовими та перебуває під їхнім контролем.

Україна та США виступили за негайне виведення Росією військ з Запорізької АЕС, створення демілітаризованої зони навколо станції.  Було наголошено, що в разі продовження Росією окупації, світове товариство має вжити термінових кроків, щоби мінімізувати ризики для ядерної безпеки в Україні.

Зокрема, постпред України при ООН Сергій Кислиця заявив, що представник росії при ООН має голосно заявити, що РФ негайно і беззастережно допускає місію під керівництвом МАГАТЕ на Запорізьку АЕС.

Він також закликав Москву розмінувати об’єкти ЗАЕС і відвести військових та озброєння зі станції.

Заступниця держсекретаря США з питань контролю над озброєннями та міжнародної безпеки Бонні Дженкінс закликала РФ негайно вивести її сили з української території.

Представниця США також зауважила, що в разі продовження Росією окупаційної політики, світове товариство має вжити термінових кроків, щоби мінімізувати ризики для ядерної безпеки в Україні.

Крім того, Росія має припинити всі військові операції на ядерних об’єктах України або поблизу них, негайно повернути Україні повний контроль над ЗАЕС та забезпечити доступ на станцію експертів МАГАТЕ.

Представник росії василь небензя очікувано виступив проти виведення військ з Запорізької АЕС, заявивши, що рф захищає її від можливих терактів. Також він не підтримав пропозицію щодо створення демілітаризованої зони навколо ЗАЕС.

У своєму зверненні до народу України 13 серпня Президент Зеленський заявив, що українські дипломати й представники держав-партнерів зроблять усе, щоб нові санкції проти росії обов’язково блокували російську атомну галузь.

10 травня Сейм Литви одноголосно визнав росію терористичною державою.

11 серпня сейм Латвії затвердив заяву щодо цілеспрямованих військових атак росії проти мирного населення в Україні, визнавши насильство росії проти цивільних тероризмом, а росію державою-спонсором тероризму. 

Запорізька АЕС на ранок 14 серпня працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки, повідомило ДП НАЕК “Енергоатом” у Телеграмі.

Годинник наполегливо цокає.

Заглавне фото – малюнок Марії Шарлай.

Прямуємо разом

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49