Зелений лист

З дозволу екоінспекції та Одеського міського департаменту екології було знесено чотири блакитних ялини

5 і 6 липня під стінами Одеської обласної адміністрації співробітники КП «Міськзелентрест» спиляли чотири блакитних ялини, яким нараховується понад 50 років.

Як з’ясував голова ГО “Зелений лист” Владислав Балінський, взагалі планували видалити 10 дерев, що розташовані навколо ОДА. Дозвіл на знесення десяти найкрасивіших, могутніх дерев з розлогими кронами дав Департамент екології та рекреаційних зон Одеської міської ради в особі заступника директора В. Вербицької. Під актом обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, є також підпис представника Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу Ю. Гордієнко і замовника – в.о. директора Комунальної установи «Обласна служба експлуатації адміністративних будівель» Л. Лановенко.

Згідно з документом, 10 блакитних ялин визнані аварійними згідно з п. 9.1.12 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України.

Читаємо уважно цю норму Правил: “9.1.12. Аварійне дерево – це дерево, яке може становити загрозу для життя і здоров’я пішоходів, транспортних засобів, пошкодити лінії електропередач, будівлі та споруди або перебуває у пошкодженому стані внаслідок снігопадів, вітролому, урагану та інших стихійних природних явищ чи за наявності гнилої серцевини стовбура, значної суховершинності, досягнення вікової межі”.

Жоден з цих ознак не відноситься до вже знесених дерев. На знімках, що були зроблені Балінським і журналістами, які прибули на місце подій, видно: зріз дерева щільний, ніяких ознак гнилі, гілки і верхівки дерев зелені.

Після урагану 2011 р. кілька дерев були укріплені за допомогою спеціальних металевих розтяжок і бетонних блоків і не становили загрози ні для людей, ні для транспорту, ні для ліній електропередач.

– Обурює те, що чиновники від екології вирішили знищити здорові дерева, хоча можна було їх пересадити, – каже Балінський. – Для обстеження ялин не залучили ні біологів, ні дендрологів. Якщо дерева вражені грибком і павутинним кліщем, як стверджується в акті, їх можна і потрібно було лікувати. Але не зносити!

Балінський вважає, що було грубо порушено “Порядок відалення дерев, кущів, газонів и квітніків у населених пунктах”. Згідно з Порядком зелені насадження видаляються у разі:

  • будівництва об’єкта архітектури;
  • знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів;
  • ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту;
  • відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затіняється деревами;
  • проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі;
  • досягнення деревом вікової межі;
  • провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів;
  • ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації.

Як бачимо, до жодного з цих пунктів випадок з блакитними ялинами біля ОДА не відноситься, а їх аварійність вельми сумнівна.

Найгірше, що це порушення природоохоронного законодавства було відразу ж використано для антиукраїнської провокації. Одеське видання “Таймер” повідомило своїм читачам, що таким чином готують майданчик для будівництва скверу Небесної сотні.

Однак в проекті благоустрою території в парку при ОДА між вул. Канатній, проспектами Гагаріна та Шевченко, де планується розмістити меморіали пам’яті захисникам незалежності України і Героям Небесної Сотні, знесення блакитних ялин під ОДА не передбачене. Це добре видно на численних знімках макета благоустрою, який був презентований 10 березня цього року в Одеській міськраді.

Це далеко не перший випадок, коли міський департамент екології санкціонує фактичне вбивство цінних дерев в Одесі. Нагадаємо, що в січні цього року під виглядом омолоджувального обрізування мало не знищили пам’ятку природи – “пушкінську тополю” на вул. Торговій.

Що стосується блакитних ялин, то Балінський повідомив на своїй сторінці в фейсбуці: керівник КП Міськзелентрест Ю. Байрамов вже знайшов ресурс для пересадки дерев. Техничну частину робіт та подальший догляд тєж візьме на себе Міськзелентрест. ГО “Зелений лист” готовий надати науковий супровід процесу пересадки решти шести дерев. На погляд Балінського, викопування повинно проводитися вручну, і є ризик того, що коріння знаходяться в суцільному будівельному смітті. В цьому випадку захід буде провалено. Вага підготовленого кома землі повина бути не менше 2 тонн. Вага всього дерева становитиме близько 7,5 тонн, тому потрібен також кран грузопідйомністю 50 тонн, екскаватор і довгомірний вантажний автомобіль.

“Всі готові вже в понеділок приступати до виконання робіт, але ми ще сподиваємось на більш розумний і меньш витратний спосіб вирішення проблеми. Наприклад, планування робіт з комплексного догляду і підрізування цих дерев, роботи по зміцненню стовбура. Або перенесення пересадки на пізню осінь,” – додав еколог.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49