Громадська організація «Зелений лист»

“Пушкінську тополю” знищили з дозволу міського Департаменту екології під виглядом омолоджувального обрізування

Канадська тополя, що росте у дворі будинку №17 по вул. Торговій в Одесі, – одна з визначних пам’яток міста. Сюди приводять туристів, щоб сфотографуватися і розповісти одеську легенду про те, що нібито Пушкін, закоханий в дружину сербського купця Амалію Різнич, посадив дерево в її честь. І що нібито це найбільша тополя в Україні. Обхват ії стовбура – понад 7 м, висота – понад 40 м.

Точний вік дерева невідомий, але вчені-ботаніки вважають, що йому не меньше 150 років. Такий солідний вік – вже само по собі унікальне явище, адже тополі, як відомо, живуть всього 50-60 років. Щоб зберегти раритет, понад 30 років тому, в 1983 р., за рішенням виконкому Одеської обласної ради народних депутатів канадську тополю на вулиці Торговій, 17 було визнано пам’яткою природи і віднесено до об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ) України.

До речі, всього в Одеській області, згідно з офіційними документами налічується 125 об’єктів ПЗФ.

Це означає, що у канадській тополі, як пам’ятки природи, є охоронний статус і, відповідно до Закону України про ПЗФ та Закону про благоустрій, цей статус потребує особливого регламенту догляду та утримання. Це дерево визнано унікальним, його повинні лікувати профільні фахівці (фітопатологи, наприклад) тільки після розробки відповідної науково-проектної документації. Однак всупереч регламенту, горе-фахівці з житлового управління «Ренесанс-92» (саме вони понівечили дерево), отримавши дозвіл на санітарне та омолоджувальне обрізування, в листопаді минулого року обрізали всі скелетні гілки «пушкінської тополі».

При цьому вони також порушили Правила утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів України, що були затверджені Наказом Держжитлокомунгоспу України від 29 червня 1994 року №70. Правила регламентують обрізання дерев наступним чином:

– Санітарне обрізування дерев і чагарників – це вирізування старих, хворих, усихаючих і пошкоджених гілок протягом усього вегетаційного періоду.

– Омолоджувальне обрізування проводиться з метою підвищення життєдіяльності ослаблених дерев у тому разі, коли дерева майже зовсім перестають давати щорічний приріст або в них спостерігається усихання вершини й кінців пагонів.

Якби таке обрізування провели профільні фахівці з КП «Міськзелентрест» (саме ця організація несе відповідальність за догляд і збереження пам’ятки природи), оновлене дерево отримало б друге життя і радувало б ще не одне покоління одеситів і гостей міста.

Як бачимо, те, що зробила фірма “Ренесанс-92”, не є ані омолоджувальним, ані санітарним обрізуванням, а є саме знищенням дерева! Пошкодження, які вона нанесла, несумісні з життям дерева, і воно просто помре в муках протягом найближчих двох-трьох років. Те, що були зрізані абсолютно здорові гілки, видно на знімках, зроблених по свіжих слідах.

Дозвіл на обрізку заповідного дерева «Ренесанс-92» отримав від міських відомств – Департаменту екології та розвитку рекреаційних зон та комісії з видалення зелених насаджень Одеської міської ради.

Очевидно, що при цьому представники органів місцевого самоврядування вийшли за рамки компетенцій, які регламентує Порядок видалення зелених насаджень 1045.

Державна екологічна інспекція в Одеській області (нещодавно отримала нову назву – Державна екологічна інспекція в Південно-Західному регіоні України) констатувала, що таке «санітарне обрізання» практично знищило дерево. Інспекція вважає, що «Ренесанс-92» завдав державі збитків в розмірі 125 466 грн.

Матеріали перевірки інспектори передали в правоохоронні органи для відкриття кримінального провадження за ст. 252 КК України – умисне знищення або пошкодження територій, взятих під охорону державою, і об’єктів природно-заповідного фонду. Такі правопорушення караються штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років.

Кримінальне провадження було відкрите. Але навіть після цього знищення дерева триває нахабно і цинічно!

Голова ГО «Зелений лист» Владислав Балінський обстежив «пушкінську тополю» після Нового року й зафіксував сліди пошкодження дерева вже на самому стовбурі – по всьому колу нанесені симетричні надпили. Вони явно зроблені для того, щоб зручніше було остаточно знести дерево-легенду. Ці ж пошкодження виявили фахівці КП «Міськзеленстрест» і написали заяву в поліцію.

А проти самої тополі варвари розгорнули справжню інформаційну кампанію. На стовбурі розмістили фото, які мають служити доказом того, що дерево хворіє. Це фотографії трьох скелетних гілок, дійсно уражених стовповою гниллю.

Але фотографування дерева зверху показує: більшість гілок і стовбур дерева абсолютно здорові, воно потребує тільки видалення хворих гілок і лікування, але не  повного знищення.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

 Одеська обласна організація «Зелений лист»