Під таким гаслом на березі Куяльника 27 червня пройшов мітинг-фестиваль «Куяльник SOS. Врятуємо Одеський Скарб». Його організували Громадські організації «Зелений лист» і «Спільна справа громадян» разом з жителями с. Корсунці. Небайдужі люди зібралися разом, щоб розповісти про проблему, запропонувати рішення, просвітити інших – і все це в щирій атмосфері фестивалю. На сцені співали артисти, учасників заходу пригощали домашньою їжею і смачним какао.
«Але найголовніше, що в потоці радості, дружби і щирого бажання зберегти красу розкішної заплавної частини Куяльницького лиману, через яку хочуть провести автомагістраль самим варварським способом, була проведена корисна правова робота. Діти організували збір підписів під Зверненням до Президента, підготували листи до нього і конверти для кожного, хто бажає, відправити особисто від себе. Організатори та місцеві жителі розповіли про екологічну та історичну цінність цього шматочка дикого раю за 30 хвилин від центру Одеси», – відгукнулась на цей захід одеситка Олена Цеділіна.
Символічно, що фестиваль проходив напередодні Дня Конституції України, в якій, крім обов’язків громадян, зафіксовані і наші права, серед яких в ст. 50 йдеться про те, що кожен має право на безпечне довкілля. І це право закріплене окремим Законом України “Про охорону навколишнього середовища».
На жаль, Конституція та закони України для наших чиновників часто залишаються лише папірцем. Тому, тільки сила громади може заставити їх не нехтувати нашими правами.
Фестиваль мав за мету привернути увагу більшої чисельності громадян до намірів влади побудувати через Куяльник об’їзну дорогу. Дорогу, яка вб’є велику частину цього унікального місця, яке могло б стати діамантом не тільки Одещини, а й всієї України. Але в нашій країні склалася жахлива традиція, коли чиновників цікавить свій тимчасовий зиск-бариш, а не якісь там примарні (за їх мірками) перспективи для всієї громади.
«Хочу нагадати голові ОДА Сергію Гриневецькому, що пойма Куяльника входить до Смарагдової мережі Європи, і Україна брала на себе зобов’язання її охороняти й розширювати природоохоронну зону. Конкретно, Одеська область до 2020 року зобов’язувалась 11 відсотків земель відвести до заповідного фонду, а в наявності на сьогодні лише 4,5 відсотки, та й вони під постійною загрозою знищення з боку місцевої та обласної влади. Тобто, влада лише мішає розвитку заповідних зон», – написав на своїй сторінці в фейсбуці голова ГО «Зелений лист» Владислав Балінський.
Учасники фестивалю залишали свої підписи під Зверненням до Президента України В. Зеленського відносно ситуації, яка склалася навколо цього заповідного місця.
Автори звернення нагадали Президенту про міжнародні природоохоронні конвенції, які були ратифіковані Україною в рамках євроінтеграції (Бонська, Рамсарська, Орхуська, Бернська). «Вимагаємо, щоб ваш проєкт “Велике будівництво” не порушував вищезгадані конвенції, таким чином, порушуючи наші права і міжнародні зобов’язання України. Не змушуйте нас лягати під будівельну техніку, захищаючи свої права та майбутнє наших поколінь,» – йдеться у зверненні.
Фото Олени Цеділіної.