Держава не завжди справляється із забезпеченням війська всім необхідним. Одна з причин – відсутність сучасних нормативів забезпечення підрозділів і окремих військовослужбовців передньої лінії. Для розв’язання проблеми ГО «Зелений лист» разом з представниками ініціативної групи «Гроші на ЗСУ» у місті Одесі розробили рекомендації, які вони направили до Президента України, депутатів Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та інших центральних органів влади.
Через відсутність нормативів у військовослужбовців бойових підрозділів є наступні шляхи забезпечення:
1. Офіційний шлях, коли рапорти командирів підрозділів по інстанції доходять до командира частини, командир частини формує лист-запит до благодійного фонду/місцевої ради, надалі цей лист надходить до великого благодійного фонду/місцевої ради. До 20.09.2024 року місцеві ради могли надавати лише грошові кошти.
2. Напівофіційний шлях, коли звертаються до невеличких напівлегальних (бо незрозумілості зі звітністю) благодійних фондів або окремих волонтерів.
3. Купувати за власні кошти, у тому числі коштом «бойових». На сьогодні для багатьох військовослужбовців це найшвидший метод підтримки стану боєготовності.
Фактично тягар спорядження та утримання військовослужбовців перекладається на самих військовослужбовців, які ставляться перед вибором – або за власні кошти підвищити свої шанси на виживання на полі бою, або чекати, поки держава почне щось робити.
На сьогодні тією силою, яка офіційно/напівофіційно/неофіційно допомагає державі забезпечувати підрозділи Сил оборони України, є волонтерський рух. Він поєднує глибоке знання проблем в забезпеченні відповідних підрозділів з напрацьованими шляхами отримання необхідних матеріалів та пристроїв. Негативним моментом в діяльності волонтерського руху є те, що вони не мають власних коштів і збирають благодійні внески з фізичних і з юридичних осіб. Але наприкінці 3 року повномасштабного вторгнення ці джерела надходжень не покривають усіх запитів Сил оборони України. Однак необхідні фінансові ресурси є на рівні місцевих бюджетів.
Аналітична записка «Щодо проблематики забезпечення військовослужбовців усім необхідним» пропонує зміни, які необхідно впровадити на рівні місцевих бюджетів та в Силах оборони України.
З чого все починалося
28 серпня 2023 року в Одесі перед будинком Одеської міської ради відбувся пікет мешканців міста, обурених тим, що міська влада вирішила виділити понад 106 мільйонів гривень на реконструкцію будівлі, у який розміщується Київський районний суд м. Одеси тоді, коли волонтери «зашивалися» зі зборами на допомогу військовослужбовцям на лінії бойового зіткнення.
Аналогічні протестні акції охопили більшість міст України. Метою зборів громадян була вимога: замість витрат на благоустрій направити кошти місцевих бюджетів на підтримку ЗСУ.
11 травня 2024 року представники громадської ініціативи подали до Одеської міської ради, зокрема, кожному депутату, колективне звернення із зазначенням сум коштів бюджету міста, які можуть бути спрямовані на допомогу ЗСУ. У відповідь активісти отримали беззмістовний текст, а із 56 депутатів на звернення відреагувало лише троє.
Попри опір влади представники громадської ініціативи змогли добитися зустрічі з керівництвом міста 18 липня 2024 році. Але фактично все звелося до обміну думками. Однак цю нагальну проблему треба вирішувати. Тож активні одесити розробили аналітичну записку з рекомендаціями, як подолати перешкоди в забезпеченні військових.
Що містить в собі аналітична записка
Документ аналізує, зокрема, норми Бюджетного кодексу, які відповідають за надання допомоги ЗСУ за рахунок місцевих бюджетів; аналіз витрат місцевих бюджетів на допомогу ЗСУ та витрати місцевих бюджетів на благоустрій. Також пропонується ідеальний варіант поєднання зусиль органів місцевого самоврядування та волонтерів задля забезпечення військовослужбовців. та окреслюється коло питань, які необхідно вирішити, щоб цей варіант запрацював.
З повним текстом документа можна ознайомитися тут, або завантажити:
Аналітична записка Щодо проблематики забезпечення військовослужбовців усім необхідним.pdf