Зелений лист

Одеська обласна прокуратура не помітила схематоз при реставрації будинку Русова?

В кінці січня 2021 провідні одеські ЗМІ з посиланням на Одеську обласну прокуратуру повідомили, що директору підрядної компанії, яка виконувала ремонтно-реставраційні роботи у приміщеннях будинку Русова, вручено підозру у службовому підробленні та привласненні бюджетних коштів. І що розслідування було розпочате у 2019 р. за заявою про злочин, який направив в СУ ГУНП України в Одеській області керівник ГО “Зелений лист” Владислав Балінський.

Ті ж ЗМІ назвали фірму та ім’я фігурантки: ТОВ «Укрспецпроект» та Олена Сердюк, яка з 27 лютого 2018 року по 16 січня 2020 року очолювала компанію.

Про що ж інформувала громадськість Одеська обласна прокуратура? «Директору підрядної компанії, що виконувала ремонтно-реставраційні роботи у приміщеннях будинку Русова, повідомлено про підозру у службовому підробленні та привласненні бюджетних коштів (ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, тут і далі виділено мною – прим. автора). Компанія виконувала ремонтно-реставраційні роботи з пристосуванням під громадський будинок пам’ятки містобудування та архітектури за договором з Управлінням капітального будівництва Одеської міської ради, якій було укладено у травні 2018 року.

За версією слідства, під час ремонтних робіт, у період з червня по вересень 2019 року, керівник підприємства-підрядника, зловживаючи своїм службовим становищем, склала та видала за вищезазначеним договором свідомо неправдиві первинні облікові документи, а саме акти приймання виконаних будівельних робіт та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати із внесенням до них недостовірних відомостей щодо обсягів виконаних робіт.

Підозрювана внесла свідомо неправдиві відомості щодо виконання робіт з монтажу віконних блоків з євробрусу, зокрема з декоративним художнім різьбленням, загальною площею 406 м кв, у той час, як обсяг фактично змонтованих у будівлі віконних блоків склав 271,3 м кв, тобто обсяги виконаних робіт з монтажу вікон завищено на 134,7 м кв.

Внаслідок таких протиправних дій територіальній громаді Одеси в особі Одеської міської ради завдано майже 5 млн грн збитків».

Порівнюючи факти, зазначені в заяві Балінського і в повідомленні прокуратури, бачимо суттєву різницю. Балінський просить керівника СУ ГУНП України в Одеській області Сергія Шайхета розслідувати факти можливої корупції з боку посадових осіб Управління капітального будівництва Одеської міськради. На його думку, дії посадових осіб УКБ та керівництва ТОВ “Укрспецпроект” при реставрації будинку Русова можуть свідчити про розкрадання коштів місцевого бюджету. І просить зареєструвати кримінальне провадження за ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України (привласнення чи розтрата чужого майна в особливо великих розмірах; зловживання владою або службовим становищем, якщо воно спричинило тяжкі наслідки; складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів, якщо це спричинило тяжкі наслідки).

Ось факти, які наводить еколог. За результатами відкритих торгів між посадовими особами УКБ та ТОВ «Укрспецпроект» 18.05.2018 р. укладено договір на виконання ремонтно-реставраційних робіт на загальну суму 108 007 626,10 грн. Але ж надалі 22.11.2019 р. вони уклали додаткову угоду про зменшення ціни договору до 95 051 682,67 грн. Ці кошти були перераховані з міського бюджету на рахунок «Укрспецпроекту» 04.09.2019 згідно з актами виконаних робіт. Тобто, всі роботи, які були передбачені технічним завданням до тендерної документації, мали бути виконані в повному обсязі, об’єкт мав бути введений в експлуатацію.

Однак, як встановив Балінський, станом на грудень 2019 р. роботи не були виконані та продовжували виконуватися. Це може свідчити про внесення недостовірних даних в акти виконаних робіт та про привласнення коштів місцевого бюджету учасниками договору.

Незважаючи на те, що фактично будівельні роботи виконані приблизно на 80%, ТОВ «Укрспецпроект» ініціювало виділення з бюджету ще кошти – в розмірі 50% від вартості основного договору. В обґрунтуванні зазначено, що виникла необхідність в проведенні додаткових будівельних робіт, не внесених в початкових проект, але які стали через непередбачувані обставини необхідними для виконання проекту.

22.11.2019 р. Управління капітального будівництва оголосило проведення переговорної процедури з ТОВ «Укрспецпроект» на виконання додаткових робіт по вищезазначеному об’єкту на загальну суму 41 731 600 грн. і в цей же день опублікувало намір про укладання договору.

Саме ці факти були покладені в основу поліцейського розслідування, хоча перелік статей значно скоротили та знизили планку відповідальності – до ч. 3 ст. 191 КК України. Це можна побачити в численних ухвалах слідчої судді Київського районного суду м. Одеси Федулеевой, виданих з грудня 2019 по березень 2020. Фабула та ж, що і в заяві Балінського. Ба більше, в цих ухвалах йдеться саме про привласнення коштів місцевого бюджету: «зазначені дії посадових осіб ТОВ «Укрспецпроект» та УКБ Одеської міської ради направленні на перерахування коштів місцевого бюджету за роботи, які вже виконанні, та послідуюче заволодіння ними».

Жодного з цих фактів ви не побачите в інформації обласної прокуратури. Ані слова про можливу змову між посадовими особами УКБ і “Укрспецпроект” і привласнення ними коштів з міського бюджету. Все зведено до завищення цін на віконні блоки та присвоєння мізерних (в порівнянні з реальним збитком) 5 млн грн керівником ТОВ «Укрспецпроект».

Або прокуратура чомусь приховує продовження розслідування кримінальної справи, або знову, за вже звичною практикою, що склалася в одеській поліції і прокуратурі, буде покараний стрілочник. Нагадаю, що саме так були виведені з-під відповідальності чиновники УКБ і генпідрядники, яки розкрадали мільоні бюджетных коштів при реконструкції дитячого табору “Вікторія” у 2016 р.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49