Зелений лист

Одесу пропонують включити до ЮНЕСКО як місто-порт. Однак сам порт до опорного плану не включають

У 2021 році до Міністерства культури та інформаційної політики України направили номінаційне досьє «Історичний центр портового міста Одеси» на включення до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Також досьє відправили до Українського національного комітету ІКОМОС для отримання рекомендацій.

Про це повідомили в одеському управлінні з питань охорони об’єктів культурної спадщини.

Слід зазначити, що згідно досьє, Одесу представляють саме як портове місто – «силует історичного центру добре проглядається з акваторії Одеської затоки».

Але чи буде історичний центр проглядатися з моря, якщо сам порт не отримає захист від забудови через виключення його з історико-архітектурного опорного плану, велике питання.

Нагадаємо, зараз більше року для Одеси розробляють новий опорний план, який стане головним містобудівним документом на багато років. Цей план уже зазнав критики від Асоціації архітекторів України та громадськості через низку суперечливих моментів. Зокрема розробники опорного плану не включили в центральну історичну частину міста порт. Це означає, що територія порту в майбутньому може бути забудована.

Однак забудова порту висотними будівлями остаточно поставить хрест на планах включення Одеси до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Слід також зазначити, що в номінаційному досьє, яке розробили в Одесі для включення міста до ЮНЕСКО, зокрема зазначено, що «розпланувальна структура кварталів в межах історичного центру у ХХ столітті не зазнала змін і має високу цінність як єдине ціле».

Тобто, з одного боку, чиновники визнають необхідність зберегти історичний центр Одеси як єдине ціле, бо цінність архітектури міста, зокрема полягає у створених архітектурних ансамблях, з іншого – не планують включити порт до історичної центральної частини. Крім того, відмовляються надати цій території – історичному центру – комплексний охоронний статус у новорозробленому опорному плані.

Більш того, наразі ми вже маємо дисонуючу забудову в центрі міста, що може завадити включенню Одеси до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Це будівлі на Воєнному узвозі, вулиці Гоголя, Дерибасівській і інших місцях.

Прямуємо разом

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49