про екологічну діяльність та екологічну проблематику в рамках проекту «Зелена Одеса» – Концепція агро-екологічних кластерів
(текст – Юрій Мельник, фото, відео – Владислав Балінський)
27 червня 2019 року в Одеській облдержадміністрації відбувся цікавий і змістовний круглий стіл експертів з екологічної проблематики – ДОСВІД ТА ПЕРСПЕКТИВИ СТВОРЕННЯ АГРОЕКОЛОГІЧНИХ КЛАСТЕРІВ В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ. Водночас це була підсумкова прес-конференція в рамках проекту «ПІЛОТНЕ ВПРОВАДЖЕННЯ ДІЙ ЗІ СТВОРЕННЯ АГРОЕКОЛОГІЧНИХ КЛАСТЕРІВ ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ». Даний проект реалізується Центром регіональних досліджень за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку (ФРН) та Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ).
Що ж цікавого і важливого ми почули? По-перше, екологічна проблематика має ширші виміри та прояви, ніж ми у більшості своїй сприймаємо і розуміємо. По-друге, екологічні проблеми, зокрема зміна клімату, та їх не вирішення призводять до бідності та чинять шкідливий вплив на демократичні цінності та права людини. Остання теза пов’язана з доповіддю ООН, присвяченої наслідкам зміни клімату. По-третє, екологічні питання є комплексними і їх вирішення має відбуватися таким же чином – комплексно, враховуючи усі складові, що формують засади сталого розвитку – економіку, екологію та людський розвиток.
На заході, безумовно відбулася й знакова подія – презентація книжки «Практична настанова та методичні рекомендації зі створення агроекологічних кластерів для сталого розвитку сільських територій», який підготувала команда та експерти проекту «ПІЛОТНЕ ВПРОВАДЖЕННЯ ДІЙ ЗІ СТВОРЕННЯ АГРОЕКОЛОГІЧНИХ КЛАСТЕРІВ ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ».
Що важливого для нашого проекту «Зелена Одеса» ми почули?
- Реалізацію екологічних питань у будь-якому випадку треба реалізовувати через економічні механізми. Це плани, програми, бюджетування, впровадження сучасних організаційно-економічних механізмів тощо.
- Екологічна проблематика має конкретні виміри та вираження і не є для кожного з нас абстрактними категоріями, які десь там – далеко, в океанах, морях, інших материках. Це – поряд!
- Глобальна зміна клімату та її наслідки ще більше глобалізують і підвищують негативну динаміку екологічних проблем для кожного з нас. Наявність і якість води і повітря, площа зелених зон – це вже тут і зараз! Твоє здоров’я та оточуюче середовище – це максимально дорогий чинник; і у цьому сенсі ландшафти, стан озеленення, доступність зелених територій – це дорого, але якщо зберігати те що ми ВЖЕ маємо і підтримувати – це набагато економніше.
- Планування – важлива категорія та ключовий інструмент вирішення екологічних питань і проблем. Час у плануванні – це ключова складова, думай своєчасно – потім буде пізно. Думай перш, ніж зрубати – дерева ростуть не швидко!
- Вирішувати екологічні питання і проблеми треба якісно, професійно, системно.
- Екологічні питання – мають стратегічне значення, незалежно від їх масштабу!
- Природокористування повинно бути розумним! Комплексні екологічні проекти – це розумний підхід до вирішення питань екології та природокористування.
Як ми можемо екстраполювати досвід колег у нашу діяльність та на екологічну проблематику Одеси та регіону!
Безумовно, треба вирішувати питання збереження, відновлення, захисту, формування нових зелених територій у місті Одеса та навколо нього, перш за все. Зелені легені – це стратегічна соціальна та екологічна задача для кожного мешканця міста та області. Наявність, статус та масштабування територій і об’єктів природно-заповідного фонду регіону – це напрямок екологічної та природоохоронної політики в Україні, який потребує більш активної діяльності та конкретних результатів від усіх учасників, а не тільки красивих та розумних слів.
Стратегічні екологічні задачі треба вирішувати тактичними діями – в кожній точці міста та регіону, за участі не тільки активної екологічної громадськості та експертів… І за різними напрямками – посади дерево або кущ, поливай їх, не сміти, дотримуйся правил екологічно свідомої поведінки, будуй, плануй свою діяльність розумно. І пам’ятай, що наслідки від діяльності та їх подолання – гірші і важчі для вирішення, ніж їх попередження та недопущення. Людина – вважається істотою розумною, але чому вона знищує своє середовище існування набагато швидше, ніж природа має можливості для відновлення. Тож думай екологічно! І саме головне, наша екологічна діяльність суттєво підвищує нашу конкурентоспроможність…