Консультант громадської організації “Зелений лист”, еколог, експерт у сфері регіонального розвитку, планування території і сталого природокористування Юрій Мельник поділився своїм баченням кліматичних змін, які відбуваються в регіоні. Крім того, спеціаліст, який займається цими питаннями останні сім років, окреслив можливі наслідки й необхідні напрямки роботи.
Юрій Мельник наголошує, що у разі, якщо нічого не зміниться, погіршиться стан довкілля. І це на фоні того, що він і так незадовільний.
За словами Юрія Мельника, посуха, яка наразі фіксується в регіоні й уже знищила врожай у цьому році, буде посилюватися. Більш того, ми пропустили терміни, коли цьому можна було якось завадити або полегшити наслідки:
“Універсального рецепту у такому випадку немає. Зрошення — не вихід при такій системі землекористування — надзвичайно висока питома вага ріллі, монокультур тощо. Усі поля зрошувати фізично неможливо, навіть у кращі часи такого не було, та й система зрошення, яка тоді практикувалася, неефективна”.
Еколог наголошує, що треба міняти структуру посівів, режим сільськогосподарського землекористування, адже наразі забагато відкритого ґрунту.
Ще одним важливим заходом, за думкою експерта, є відновлення лісосмуг, зміна розмірів полів:
“Треба проводити обґрунтоване залісення, міняти культуру водоспоживання… Одещина й так була вододефіцитним регіоном”.
Окремим напрямком заходів, як зазначає Юрій Мельник, є відновлення річищ прісних малих річок на Півдні. Сьогоднішня реальність — розорювання річищ-русел малих річок під сільськогосподарські культури. Це є фактичним знищенням такого роду екосистем, а вони могли хоча б частково нівелювати аридизацію територій.
Еколог прогнозує, що роки, коли посуха знищує посіви, будуть повторюватися. Відповідно в Україні необхідно сформувати державну політику в цьому питанні, а не тимчасові рішення. Нам необхідні дієві кроки на рівні місцевих громад.
Першим таким етапом могло би стати зібрання фахівців на місцевому рівні для обговорення сценаріїв і варіантів дій. Треба проводити консультації з землекористувачами, адже від їхніх дій багато що залежить.
“Нам потрібна відповідна екологічна та природоохоронна політика. Великі проблеми не лише в агросекторі, а ще й з водопостачанням Одеси та округи. Питання — що буде з водопостачанням Дністра. Нам потрібно захистити водно-болотні угіддя, зелені насадження”, – зазначає Юрій Мельник.
За словами фахівця, виходом може стати впровадження практики кліматично-орієнтованого господарства. Агросектор України має змінитися — необхідно залучати сучасні й ефективні методи господарювання.
Якщо зміни не настануть, то на Півдні можливе опустелювання та втрата продуктивних ґрунтів через зменшення їх родючості та деградацію:
“Проблема багатошарова. Ми повинні змінитися. Потрібна і державна політика, і розуміння кожного з нас — хто мешкає в селі і користується землею і хто мешкає в місті і знищує дерева. Ми відчуваємо плоди того, що нагосподарювали. Ці проблеми стосуються і ґрунтів, і лісів, і води. Наразі в нас в агрогосподарстві примітивний аграрно-економічний уклад. Це стосується й великих агрохолдінгів. Водночас в містах у нас велика кількість бетону й асфальту. Всюди є проблеми. Нам треба змінювати поведінку”.