Команда Національного природного парку “Тузлівські лимани” за допомогою місцевих рибалок і друзей парку відновила природну прірву між Чорним морем та Тузлівськіми лиманами на піщаному пересипі неподалік від маяка “Шагани”.
Завдяки цьому відновлено водообмін між морем та лиманом, створено можливість для вільної міграції риб та інших гідробіонтів. Це важливо не тільки для харчового ланцюга і природного балансу в природних екосистемах, але і для місцевих мешканців, тому вони допомагали екологам. «Попереду ще багато роботи щодо відновлення і підтримання гідрологічного режиму групи Тузлівських лиманів, однак, ми вже святкуємо перемогу! За більш ніж 6 років це перша вода, яка надходить сюди повз пастки підприємства Граніт-2», – написав на своєї сторінці в фейсбуці заступник директора парку Іван Русєв.
Те, що прірву треба відновлювати, підтверджували експерти з Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України старший науковий співробітник С.А.Шевчук та його колега, доктор географічних наук, професор В.І.Вишневський. Законність та необхідність проведення робіт для поліпшення гідрологічного режиму шляхом поновлення водообміну між Чорним морем та групою Тузлівських лиманів підтвердило Міністерство енергетики та захисту довкілля листом від 03.04.2020 р.
Щоб прорити канал, навіть працювали вручну, потім керівництво парку наймало техніку. Збирали (і зібрали!) благодійні внески на покупку екскаватора.
Весь цей час їм перешкоджали бізнесмени, які під прикриттям поліції, прокуратури та місцевих чиновників наживаються на природних багатствах краю.
Рік тому поліція за заявою голови товариства мисливців та рибалок Друговіна відкрила кримінальне провадження, безпідставно зупинила роботи і за рішенням судді Татарбунарського районного суду Одеської області Тимошенко арештувала та вилучила техніку. Але т.в.о. начальника сектору дізнання Татарбунарського ВП АВП ГУНП в Одеській області Тетяна Ковпак 05.08.2020 закрила кримінальне провадження у зв’язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 252 КК України.
В цьому році поліція знову відкрила кримінальне провадження з того ж питання – по заяві голови Білгород-Дністровської районної ради гр. Мельниченко Г.В. (зять голови Одеської облдержадміністрації С.Р.Гриневецького). Працівники відділення поліції №2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області приїхали з перевіркою законності проведення природоохоронного заходу, за ними на територію парка прорвались люди, які фігурують в кримінальних провадженнях щодо розкрадання природних ресурсі НПП «Тузлівські лимани»: риби, ліса, заповідних територій.
Про це подробно розповів голова ГО “Зелений лист” Владислав Балінський, який допомагав та підтримував команду НПП “Тузлівські лимани”.
Але марно. Прірву відновлено. Зараз канал довжиною 145 метрів з’єднує лимани та Чорне море. Прірва поки що неглибока, тому попереду ще багато роботи.
Тетяна Герасимова
Статтю підготовлено в рамках проекту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Короліства Нідерландів в Україні.