Стан довкілля під час війни: чим загрожують бойові дії природі

Голова ГО “Зелений лист” Владислав Балінський розповів, з якими ризиками зараз стикається навколишнє середовище через активні бойові дії в нашій країні.

Екозлочини протягом восьми років

За словами еколога, вже протягом восьми років вся природоохоронна галузь України несе втрати через дії окупанта, адже, нагадаємо, з 2014 року російська федерація анексувала Крим і окупувала частину Донецької та Луганської областей.

“Окупаційна влада не звикла звертати увагу на безпеку своїх громадян. Такі загально прийняті у всьому цивілізованому світі речі як збереження біорізноманіття, ландшафту природних парків для окупанта не важливі. Я впевнений, що шкода буде оцінена. Це й будівництво фортифікаційних споруд, численні вибухи, пожежі, які забруднюють довкілля, розлиття нафтопродуктів через знищення й підбиття техніки, знищення очисних споруд та інше. Ці злочини фіксуються. На мою думку, шкода дорівнює мільярдам доларів”, – підкреслив Владислав Балінський

На думку еколога, наразі задача екоактивістів і профільного міністерства фіксувати й документувати всі ці факти. В майбутньому ці злочини мають бути розглянути зокрема в міжнародному суді. А Україна зможе отримати репарації від країни-агресора.

Зазначимо, що Державна екологічна інспекція створила сайт оперативного штабу з фіксації екозлочинів під час бойових дій на території нашої держави.

Зокрема через цей сайт можна повідомити про екозлочин.

Крім того, в Міндовкіллі заявили, що росія має бути позбавлена права голосу на кліматичних переговорах ООН, адже її дії створюють загрози для всього світу та перешкоджають адаптації до зміни клімату.

Незворотна шкода

При цьому, варто зазначити, підкреслює Владислав Балінський, що мова йде не тільки про грошове відшкодування. Дії військ рф наносять довкіллю і здоров’ю людей незворотну шкоду. По-перше, мова йде про захоплення окупаційними військами росії Чорнобильської атомної станції та атомної станції в Енергодарі. Наприклад, уже відомо, що в Чорнобилі через переміщення важкої техніки та пошкодження верхнього шару ґрунту в атмосферу потрапил пил, що містить у собі так звані радіонукліди (радіоктивні ізотопи хімічних елементів). Це призводить до радіоактивного забруднення радіонуклідами, що мають період напіврозпаду тридцять і більше років все більшої та більшої території.

“Шкоду здоров’ю людини через ці дії виміряти грошима просто неможливо. Також неможливо виміряти грошима втрату особливо цінних ландшафтів, які входять до охоронної території, втрату тисяч тварин, які проживали на цих територіях. Це незворотні втрати”, – наголошує експерт.

Владислав Балінський зазначає, що через бойові дії контролюючі органи наразі не можуть здійснювати належний догляд за атмосферою, станом води тощо:

“Це ризики для громадян, які проживають у зоні бойових дій. Наприклад, через порушення центрального водопостачання українці змушені користуватися небезпечною водою, що загрожує різними захворюваннями”.

Слідкуємо за руками

Еколог також нагадав, що, за даними Пентагону, по території України було випущено вже більше 900 ракет, що також завдає велику шкоду довкіллю. При цьому в залежності від напрямку вітру забруднюючі речовини можуть бути рознесені по всьому світу. Мова йде, зокрема про важкі метали і оксиди, яки розчиняються у воді з утворенням кислот та випадають у вигляді кислотних опадів на значних територіях.

Також, великі проблеми має і сільськогосподарська галузь України.

“Я бачу, що деякі регіони нашої країни через дії окупаційних військ не зможуть вчасно провести посівні роботи. А це, враховуючи, що Україна є одним з найбільших постачальників зернових у світі, може призвести до світових проблем з продуктами харчування. Це теж частина екологічної катастрофи. Незасіяні поля піддаються значної вітрової та водної ерозії, що в свою чергу призводить до забруднення повітряного та водного середовища та зниження родючих властивостей грунту. На тлі цього, наступна засміченість посівних територій бур’янистою рослинністю виглядає значно меншим злом. Окрім цього через бойові дії є проблеми з поставками кормів для тваринницьких комплексів. Це в свою чергу призводить до необхідності утилізації сотень тисяч трупів птахів і тварин, що в умовах військової агресії неможливо”.

Крім цього, Владислав Балінський наголошує, що досить прискіпливо варто слідкувати за діями росії, зокрема через численні пропагандистські заклики про наявність біолабораторій і хімічних лабораторій в Україні. На думку еколога, таким чином агресор може виправдовувати подальше використання, наприклад, хімічної зброї в нашій країні.

Прямуємо разом

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук