Поки заява України про вступ до Євросоюзу проходить через необхідні бюрократичні процедури, нам пропонують приєднатися до програми ЄС, спрямованої на фінансування важливих екологічних проектів. Як повідомило видання Європейська правда, Єврокомісія розпочинає переговори з Україною, щоб запропонувати Києву можливість приєднатися до програми LIFE для клімату та навколишнього середовища з метою сприяння відновленню країни після руйнування під час війни.
Програма LIFE спрямована, зокрема, на сприяння переходу до сталої економіки, захисту довкілля, припинення втрати біорізноманіття.
«Приєднавшись до програми LIFE, Україна зможе отримати вигоду від фінансування, щоб допомогти відновити своє довкілля після руйнувань, спричинених російським вторгненням, будь то забруднення, руйнування екосистем чи інші довгострокові наслідки», – пояснили в Єврокомісії.
Відповідне рішення єврокомісар з питань навколишнього середовища, океанів і рибного господарства Віргініюс Сінкявічюс передав своєму українському колезі, міністру екології та природних ресурсів Руслану Стрільцю.
«Комісія виконала всі передумови для початку переговорів про приєднання до програми LIFE, тому причин для затягування процесу немає. Російська агресія щодо України та її вплив на клімат і навколишнє середовище зробили це партнерство ще більш важливим, і ми готові підтримати Україну у приєднанні до програми LIFE», – сказав Сінкявічюс.
Під час перемовин очільник Міндовкілля розповів Єврокомісару про потреби України та критичну ситуацію у Зоні відчуження, розграбування рашистами новітньої радіологічної лабораторії, неможливість сьогодні відслідкувати радіаційну та пожежну ситуації у Чорнобильській зоні, ракетні атаки росіян по українських нафтових базах, знищення наших заповідних територій та інші злочини окупанта проти українського довкілля.
Ці поруження у сфері захисту довкілля під час воєнних дій на території України фахівці Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України з представниками Держекоінспекції, Держводагентства, Держлісагентства та Державного агентства України з управління зоною відчуження фіксують, узагальнюють, аналізують для розрахунку збитків, завданих навколишньому природному середовищу.
Також, як повідомляє Міндовкілля, Європейська Комісія допоможе в процесах моніторингу стану довкілля і екологічних наслідків від війни на основі супутникових даних системи Copernicus – лісові пожежі, незаконні вирубки лісу, забруднення ґрунтів, якість повітря, екологічний стан моря, радіаційний моніторинг.
Програма LIFE є інструментом ЄС для фінансування екологічних та кліматичних заходів, що діє з 1992 року. Вона співфінансувала понад 5500 проєктів у ЄС та за його межами. На 2021-2027 роки загальний бюджет LIFE становить 5,43 мільярда євро.
В минулому році фінансування програми було збільшене на 20%, щоб допомогти Бельгії, Німеччині, Ірландії, Франції, Угорщині, Італії, Латвії, Нідерландам, Польщі, Португалії та Словаччині досягти своїх екологічних цілей. Були реалізовані 12 великомасштабних екологічних та кліматичних проектів у 11 державах-членах у шести сферах: природа, вода, повітря, відходи, пом’якшення наслідків зміни клімату та адаптація до змін клімату.
Наприклад, п’ять природоохоронних проектів у Латвії, Словаччині, Італії, Нідерландах та Німеччині сприяли відновленню природних екосистем. Проект у Франції запровадив заходи щодо покращення якості води в регіоні Пеї-де-ла-Луар. Інший проект з очистки польського водозбіру річки Пілиці впроваджується за допомогою ідей «синьо-зеленої інфраструктури» та інших ініціатив.
Бельгійський проект має на меті зменшення кількісті пластикових відходів, зниження залежністі Угорщини від бурого вугілля. Проект в Ірландії відновлює близько 10 000 гектарів торф’яних угідь, які мають високий потенціал накопичення вуглецю, це площа приблизно розміром з Дублін.
Фінансування LIFE допомагає португальським Азорським островам реалізувати регіональну програму адаптації до зміни клімату на дев’яти островах.
Раніше “Зелений лист” повідомлял, з якими ризиками зараз стикається навколишнє середовище через активні бойові дії в нашій країні.
Також ми щоденно збираємо інформацію стосовно екологічних порушень на території Одеської області.