Фотовиставка «Думайдан – 2016: фотомиті» у рамках проекту «Думайдан – 2016: збереження зелених зон у містах і селищах»

26 грудня 2016 року о 12.00 у приміщенні Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини  за адресою: вул. Інституцька, 21/8, м. Київ, відкриється фотовиставка «Думайдан – 2016: фотомиті».

 Фотовиставка триватиме з 26 грудня року по 1 лютого 2017 року (понеділок-четвер: 9.30-18.00; п’ятниця: 9.30-16.00)Вхід вільний! Фотовиставка буде проведена в рамках експертного обговорення змін до національного екологічного законодавства за попередніми підсумками проекту «Думайдан – 2016: збереження зелених зон у містах і селищах».

Відвідувачі виставки побачать кращі фотографії харківського екологічного активіста Олега Перегона, який брав участь у захисті місцевого лісопарку від вирубки перед ЄВРО-2012; фотографії занедбаних парків Тернопільщини екологіста Олександра Степаненка; фотографії екологічних активістів Владислава Балiнського та Олега Миргородського на захист зелених насаджень Одеси; фотоісторії журналіста УГСПЛ Олега Шинкаренка, активістів Тамари Харчилави, Нінель Суслової та Олександра Чеботарьова про мирні протести на Київщині, серед яких: захист від вирубки орнітологічного заказника місцевого значення «Пірнівський», протести проти ліквідації озера Качине в Дарницькому районі міста Києва та проти вирубки парку «Чорний Гай» в Ірпені. Одна із представлених на фото історій: весною 2016 року загострився річний конфлікт щодо озера Качине на Позняках. Забудовник ЖК “Житлоінвестбуд-УКБ” вирішив засипати озеро і побудувати там багатоповерхівку.  Через декілька місяців забудовник звернувся до суду та почав вимагати від екологічних активістів та місцевих мешканців близько 200 000 гривень нібито за те, що вони перешкоджали йому засипати озеро.

 

Також командою проекту «Думайдан – 2016: збереження зелених зон у містах і селищах» буде надано до обговорення присутніх бачення змін до українського екологічного законодавства, що покращить ситуацію у цій сфері.  Просимо участників дискусії заздалегідь ознайомитися з резолюцією та проектом змін до законодавства за таким посиланням: http://precedent.in.ua/2016/12/06/za-dva-dni-dumajdan-bude-v-odesi/.

 

                                  Опис фотовиставки

 

1.«Душі дерев»

У кожного дерева — своє обличчя, своя душа. Нема двох однакових дерев. Нема двох однакових душ. Кожна — унікальна.

2.«Парки Тернопільщини»

Парки – об’єкти природної та  історико-культурної спадщини, які пережили кілька воєн, держав, геноцидів, є їхніми свідками. Вони довели свою стійкість – як до історичних катаклізмів, так і до зміни клімату. На жаль, вони часто руйнуються через людське недбальство та байдужість.

                                 Більче-золотецький парк, Борщівський район

заснований родом Потоцьких у селі Більче Золоте на початку ХІХ ст. Тут росте одне з найбільших в Україні за розмірами дерев виду липа серцелиста – більш ніж двохсотлітня “Липа Потоцьких”. Парк має статус об’єкту природно-заповідного фонду загальнодержаваного значення. Належним чином не охороняється.

                                Парк Марцеліни Даровської  (Язловецький парк), містечко Язловець Бучацький район

закладений настоятелькою Монастиря сестер Непорочного Зачаття, блаженною Марцеліною Даровською у середині ХІХ ст. Парк у 2015 році отримав статус об’єкту природно-заповідного фонду місцевого значення за ініціативою ЕГО «Зелений Світ».

                     Залишки старовинного парку у Млиниськах (село Млиниська Кобиловолоцька сільська рада Теребовлянський район Тернопільська область)

Парк закладений у середині ХІХ ст. В той час на його території було збудовано неокласичний будинок – палац. Останнім його власником був Пьотр Дунін-Борковський – видатний громадський та політичний діяч першої половини ХХ ст. , поборник польсько-українського порозуміння.Парк має статус парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення. Належним чином не охороняється та не доглядається. Потребує реконструкції. Його власником є сільська рада. Палац зруйновано.

3.«Захист дерев на Харківщині»

16 січня 2011 року активісти ГО «Зелений Фронт», небайдужі харків’яни та журналісти вийшли захищати Харківський лісопарк, який останні роки активно вирубується та забудовується за сприяння Харківської міської влади. Лише днями цими схемами почала займатися Генпрокуратура України. В той день активісти  зібрали громадян, щоб постукати у незаконні паркани лісопарку та спитати у їх власників, як їм живеться на місці знищеної унікальної природи, чи немає докорів сумління. 23 лютого 2011 року екологи провели альтернативний «День захисника Відчизни» від «Зеленого Фронту», щоб вшанувати тих харків’ян та мешканців інших міст та населених пунктів України, які захищають зелені насадження. 22 червня 2012 року невідомі спиляли сотні здорових та сильних дерев у Центральному парку культури та відпочинку імені Горького в самому центрі Харкова заради будівництва футбольних полів. Ранком наступного дня сотні харків’ян прийшли до парку, щоб зупинити варварів.

4.«Мирні протести на Київщині»

                     Орнітологічний заказник місцевого значення «Пірнівський»

Екологічний активіст Олександр Чеботарьов багато років судиться із сільрадою Пірнове, що під Києвом, яка, користуючись розбіжностями у документах, роздає під приватну забудову землю орнітологічного заказника, де розташоване унікальне поселення сірої чаплі. Олександр Чеботарьов каже, що ще у 1987 році площа заказника становила 5 гектарів. Голова сільради Сергій Книжников каже, що ця площа лише 1,7 гектара. Різниця виникла через плутанину в документах. Таким чином утворилася певна сіра зона площею 3,3 гектара, звідки сіру чаплю почали витісняти власники крутих хатинок.

                     Озеро Качине в Дарницькому районі міста Києва

У квітні 2016 року загострився річний конфлікт щодо озера Качине на Позняках (Дарницький район міста Києва). Забудовник ЖК “Житлоінвестбуд-УКБ” вирішив засипати озеро і побудувати там багатоповерхівку.  Місцеві мешканці та екологічні активісти виступають проти ліквідації озера. Забудовник впевнений у своїх правах. На місце події приїхали люди в масках та чорному одязі, так звані «тітушки». Через декілька місяців забудовник звернувся до суду та почав вимагати від екологічних активістів та місцевих мешканців 200 000 гривень нібито за те, що вони перешкоджали йому засипати озеро. Українська Гельсінська спілка замовила екологічну експертизу, яка довела, що Качине є озером, а також надала активістам адвокатів для захисту у судових процесах.

                   «Чорний Гай» в Ірпені 

16 червня 2016 року вранці на вулиці Сковороди в Ірпені сталася бійка. Місцеві мешканці сказали, що забудовник пригнав «тітушок» із пилами, щоб знищити парк «Чорний Гай». Сорок людей оточили периметр, не давали захисникам парку пройти на територію. Ще якісь невідомі спиляли дванадцять дерев у парку.

На місці була присутня також і координатор аналітичного відділу Української Гельсінської спілки з прав людини Алла Блага, яка мешкає в будинку біля “Чорного Гаю”.

5. Зелені насадження в Одесі

Активісти одеського громадського руху “Зелений Лист” протестують проти забудов паркових зон та забруднення рекреаційних територій узбережжя. Вони вимагають від місцевої влади, щоб вона припинила лобіювати інтереси забудовників за рахунок громади. Крім того, активісти проводять суботники, висаджують квіти та нові дерева. До своїх акцій вони запрошують всіх громадян, яких навчають правилам посадки та догляду за рослинами.  У 2015 році члени “Зеленого листа” та інші одесити посадили 180 дерев, а у 2016-му – 40. Вони завезли десятки тон свіжого чорнозему, щоб клени та липи швидше вкоренилися та почали зростати. В результаті прижилося 90% рослин.

6.«Знаки природи»

Природа завжди подає нам, людям, важливі знаки. Якісь з них ми можемо зрозуміти, якісь — лише намагаємось. Але повністю порозумітися з природою людина ще не може. Отже, або ми навчимось розуміти природу, читати її знаки, або загинемо разом з нею.

                                                             

                                                                                ПРОГРАМА ЗАХОДУ 26 грудня 2016 року

12.00-12.10. Вступне слово координатора фотовиставки «Думайдан – 2016: фотомиті», юриста Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини, редактора-аналітика сайту precedent.in.ua, адвоката Олени Сапожнікової.

12.10-12.20. Виступ Представника Уповноваженого ВРУ з прав людини з питань дотримання соціально-економічних та гуманітарних прав Дмитра Ляха.

12.20-12.30. Виступ голови Координаційної ради ГО «Зелений Фронт», журналіста, автора фотографій в серіях: «Душі дерев», «Захист дерев на Харківщині», «Знаки природи» Олега Перегона (м. Харків).

12.30-12.40. Виступ журналіста Української Гельсінської спілки з прав людини, письменника, автора фотографій серії «Мирні протести на Київщині» Олега Шинкаренка (м. Ірпінь Київської області).

12.40-13.30. Інші виступи. Запитання.

13.30-13.45. Презентація нормотворчої роботи на основі резолюції № 1 «Думайдану – 2016: збереження зелених зон у містах і селищах».

13.45.-15.00. Обговорення проекту змін до законодавства у сфері захисту зелених зон у містах і селищах.

15.00-16.00. Фуршет.

16.00-18.00. Продовження обговорення проекту змін до законодавства у сфері захисту зелених зон у містах і селищах.

                                                     Шановні друзі,

фотомиті цієї виставки це погляд через шпаринки у жахіття, що відбуваються зараз із природою у містах та селищах. У час збройного конфлікту на сході країни уже життя починають людські навіть знецінюватися, а з природою у нас взагалі поводяться безцеремонно, наче завтра – останній день, і потім нічого не буде. Безконтрольність, хаос, що поглинули сьогодні наше суспільство часом зупиняють і хочеться махнути на все рукою, і сховатися у свою мушлю турбот. Однак рішучість деяких змушує не зневіритися, а продовжувати бачити красу і намагатися її захистити.

Ці фотомиті це щоденний невоєнний героїзм людей, що не байдужі. Адже дерева, озера чи птахи не можуть крикнути цьому всьому: «Ні!», вони лише чекають від нас допомоги. Ми хочемо розбудити людей від сну байдужості, розкрити у них краплі любові до світу, що є у кожного в серці, та знайти відгук до спільних дій, щоб діти наші жили в мирі не на спустошеній землі, а у квітучих алеях, парках, скверах.

Адже коли людина бачить у дереві душу, у її обрисах певні знаки, у озері домівку качок, у гіллі дерев гнізда птахів, то це живий погляд, некамінний, людяний. Ми просимо усіх залишатися людяними попри все, що коїться у світі, попри усі трагедії, попри смерть близьких та рідних, попри втрати.

Ми чекаємо на вас в надії, що разом усі сядемо та спробуємо спокійно знайти виходи із складних ситуацій, спробуємо подумати як створити гідне майбутнє, без популізму, на тверезий розум, і спробуємо знайти шляхи втілення задуманого власними руками!

Ця фотовиставка буде виставлена в цьому році у шести містах України: Харків, Одеса, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Київ.

Команда проекту просить усіх знавців у цій сфері подивитися нашу резолюцію та проект змін до законодавства і висловити свою експертну думку щодо цього. Чекаємо!

З повагою до Вас,

Координатор фотовиставки,

юрист Центру стратегічних справ

Української Гельсінської спілки з прав людини,

адвокат Олена Євгеніївна Сапожнікова

 

           Організатори проекту «Думайдан – 2016: збереження зелених зон у містах і селищах»: Українська Гельсінська спілка з прав людини, Міжнародна благодійна організація “Екологія – Право – Людина”, Громадська організація Центр правових та політичних досліджень “СІМ”, Екологічно-гуманітарного об’єднання “Зелений Світ”, Громадська організація “Зелений Фронт”. Проект реалізується за підтримки Посольства Швеції в Україні.

    Захід в Києві фінансується Міністерством міжнародних справ Канади. Цей захід здійснено також за підтримки Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA,Урядового уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

    

     Контактна особа: Олена Сапожнікова,

e-mail: sapozhnikovaoe@gmail.com

 ном. моб тел.: 099 309 07 39, 063 85 66 022

 

 

 

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49