Куяльник отримав статус Національного природного парку

Уряд підтримав створення національного природного парку «Куяльницький» на території Березівського та Одеського районів, де розташований Куяльницький лиман.

«Це був довгий шлях, який почався на початку 90-х років, коли нам вдалося зарезервувати цю територію для створення природно-заповідного об’єкту, – написав у фейсбуці доктор екологічних наук, керівник науково-дослідного відділу Національного природного парку “Тузлівські лимани” Іван Русев. –  Це дозволить зберегти природні комплекси та об’єкти в басейні Куяльницького лиману, які мають особливу оздоровчу, історико-культурну та наукову цінність. А також забезпечить розвиток Куяльницького лиману як туристичного об’єкту.

До парку передадуть 10801,198 га земель державної та комунальної власності: 3490,6753 га в постійне користування; 7310,5227 га включаються до його території без вилучення у землекористувачів. Тут будуть робочі місця майже 60 працівників, які, я сподіваюсь, будуть працювати сумлінно на відновлення водного балансу, на збереження природи Куяльника, на збереження біорізноманіття, на рекреаційний  розвиток. А це перш за все залежить від того, кого Міндовкілля призначить директором нацпарку – справжнього і професіонального природоохоронця, або корупціонера і проходимця.

Відомо, що унікальні водні біоценози Куяльницького лиману і його прибережні території є цінними природними екосистемами, рекреаційні ресурси яких відповідно до Постанови Кабміну УРСР від 07.05.1985 № 102 входили до складу курорту «Куяльник». Водно-болотні угіддя лиману є також територією, важливою для птахів і внесені в список важливих для птахів Європейських ІБА територій. З огляду на наявність унікальних природних комплексів, проживання рідкісних видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України, наявність уразливих схилових степових екосистеми і цінних водно-болотних угідь верховий і низовий лиману, з метою їх збереження, за пропозицією екологів-експертів Фонду захисту і відродження дикої природи ім. проф. І.І.Пузанова «Природна спадщина» Івана Русева і Ігоря Щеголева, Рішенням Одеської обласної ради від 01.10.1993 № 496-ХХІ, територія і акваторія лиману були зарезервовані для подальшого заповідання більш 25 років тому. А 26.01.1994 р. Голова Одеської обласної ради звернувся з листом №02-521 до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про резервування Куяльницького лиману для подальшого створення об’єкта природно-заповідного фонду національного рівня.

У 2009 р. Українським товариством охорони птахів і Одеським національним університетом ім.І.І.Мечникова було підготовлено наукове обґрунтування створення Національного природного парку «Куяльницький», яке було підтримано Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Одеській області. Міністерство екології та природних ресурсів України листом від 20.05 2011 №9375 / 27 / 10-11 також підтримало клопотання Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області від 05.05.2011 №473 / 08 про створення Національного природного парку «Куяльницький”. А 28 жовтня 2011 року сесія Одеської обласної ради прийняла рішення № 270-VI «Про затвердження Регіональної програми Збереження та відновлення водних ресурсів у басейні Куяльницького лиману на 2012-2016 роки», в якому, одним з пріоритетних напрямків виділено створення Національного природного парку «Куяльницький».

Ідею створення Національного природного парку підтримали провідні наукові установи Одеси: Одеський національний університет ім. І.І.Мечникова, Одеська філія Інституту біології південних морів НАН України (зараз Інститут морської біології), Український Центр екології моря Мінекології, Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України.

Крім того, ряд авторитетних міжнародних природоохоронних організації: Європейський Союз охорони узбережжя (EUCC), Європейський Центр Охорони Природи (ECNC), Birdlife International, що налічують понад 13 мільйонів членів, також підтримали вчених Одеси і висловилися на користь створення Національного природного парку «Куяльницький», направивши 7 серпня 2014 року свої аргументи в письмовому вигляді голові Одеської обласної держадміністрації Палиці І.П.»

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49