Реєстраторів Держгеокадастру та екоінспекторів притягнуть до кримінальної відповідальності за сприяння «дерибану» земель Лузанівського лісу

Спадщина графів Лузанових

Цей чудовий куточок поблизу Одеси отримав свою назву від імені знаменитих одеських поміщиків Лузанових, які зробили помітний внесок у розвиток чорноморського узбережжя в північній частині міста. Назва “Лузанівський ліс” – це вдячна пам’ять одеситів про цих першопрохідців, дворян з діда-прадіда, бізнесменів, меценатів – про Фому Петровича та його сина Михайла Фомича Лузанових, представників їх видатного роду.

Лузанівка, Лузановский ліс, села Корсунці й Крижанівка, Куяльницький лиман, Хаджибей – тут вони жили, творили, мріяли, підіймали будинки й школи, добували сіль і саджали дерева та виноградники.

Перші дерева лісового масиву в районі Крижанівки й Фонтанки під назвою «Ліски» також висаджував один з представників роду Лузанова. З 1993 року ця лісова зона увійшла за рішенням Одеської облради до переліку зарезервованих об’єктів, що мають високу природоохоронну цінність. Тут налічується 42 види деревно-чагарникових рослин, серед яких – сосна кримська, ялівець віргінський, магонія падуболистна.

 Для чого вирубують Лузанівський ліс

Сьогодні на сайтах рієлторських агентств ви знайдете чимало оголошень з продажи елітних будинків і земельних ділянок по дуже високій ціні в районі Крижанівки, Фонтанки й Лісків з обов’язковим згадуванням про те, що прямо до будинків тут підступає густий заповідний ліс. Але саме забудовники завдали найбільшої шкоди лісовому урочищу, яке помітно скоротилося за останні 20 років.

Вирубка дерев та забудова приватними котеджами, часто несанкціонована, стартувала десь на початку 2000-х. Щоб припинити вирубку лісу, сільради Крижанівки й Фонтанки виступили з ініціативою створення заказника. І такий ландшафтний заказник місцевого значення “Лузанівський ліс” було створено у 2008 році. Рішенням №541-V від 06.06.2008 Одеська обласна рада оголосила заказником територію водоохоронного лісу у прибережній зоні Чорного моря загальною площею 116,668 га у Комінтернівському районі, з них в межах Крижанівської сільської ради – 36,71 га та Фонтанської сільської ради – 79,958 га. Землекористувачем земельної ділянки є ДП „Одеське лісове господарство”. Частина лісового фонду перебуває у господарюванні Красносільського лісництва.

З цього моменту землі Лузанівського лісу відносяться до особливо цінних. Це означає, що не допускається їх вилучення для несільськогосподарських потреб.

Але всупереч законам України численну кількість земельних ділянок вилучено з земель природно-заповідного фонду та передано у приватну власність з цільовим призначенням – для індивідуального дачного будівництва. Сотні дерев, в тому числі цінних порід, які налічують не один десяток років, були безжально знищені. “Легеням Одеси”, як нерідко називають це красиве місце, завдано непоправної шкоди.                        

За ці роки процес забудови території Лузанівського лісу супроводжувався численними корупційними скандалами, після яких обласна влада створювала комісії і робочі групи, щоб разобратьси і покарати винних за розкрадання цінних територій. Але розслідування нічим не закінчувалися, процес знищення лісу зупинити не вдається. В серпні 2018 року було знищено понад 30 дубів, яким нараховується півстоліття …

В квітні минулого року депутати Одеської обласної ради провели на території заказника виїзне засідання, прийняли кілька рішень, в тому числі – звернутись до Головного управління Нацполіції в Одеській області, прокуратури області, СБУ щодо інформації про відкриття кримінальних проваджень за фактом розкрадання особливо цінних земель та знищення лісових насаджень в Лузанівському лісі.

Але через два місяці відбулися вибори до місцевих рад, одних депутатів змінили інші. Ліс продовжують вирубувати.

ГО «Зелений лист» направив до Одеської обласної ради запитання про стан виконання цього рішення. Про результати ми повідомим читачів.

Злочин під дахом держави

В 2017 і 2020 роках в якості громадського екологічного інспектора разом з державними інспекторами Державної екологічної інспекції Південно-західного округу голова ГО «Зелений лист» Владислав Балінський проводив перевірку стану «Лузанівського лісу». Було встановлено безліч масових порушень природоохоронного законодавства України – захоплення земельних ділянок і вирубки дерев для проведення забудови та організації прибудинкової території.

– Ми проводили перевірку з боку котеджного селища «Сосновий берег». Я зафіксував масову вирубку дерев під час проведення робіт по прокладці або розширенню дороги між котеджним селищем “Сосновий берег” і новим селищем, яке будувалось на той період, – ділиться спогадами Балінський. – Також я зафіксував, що в дубовому гаю, який входить до складу даного об’єкта ПЗФ, було побудовано трансформаторну підстанцію і прокладений каналізаційний колектор глибинного залягання. При проведенні даних робіт виймався грунт, було знищено десятки дерев. Перевірка проводилася у супроводі представників Дальницького лісництва.

Заяву про виявлені порушення голова ГО «Зелений лист» відправив до Державного бюро розслідувань. 18 серпня цього року територіальним управлінням  Державного бюро розслідувань, розташованим у м. Миколаєві, розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні за ознаками вчинення кримінального правопорушення, перебаченого ч. 2 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем).

Слідчи встановили, що, незважаючи на обмеження, встановлені діючим законодавством України, за останні роки, внаслідок неправомірних дій службових осіб відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та Державної екологічної інспекції Південно-західного округу численну кількість земельних ділянок «Лузанівського лісу» було вилучено з земель природно-заповідного фонду та передано у приватну власність з цільовим призначенням – для індивідуального дачного будівництва. За наявною інформацією, присвоєння кадастрових номерів вилученим земельним ділянкам здійснювалося державними кадастровими реєстраторами без отримання погоджень з ДП „Одеське лісове господарство”.   Як вважають співробітники ДБР, в діях держслужбовців наявні всі ознаки корупції.

Скільки кримінальних справ стосовно незаконного знесення дерев і захоплення території об’єкта природно-заповідного фонду зараз розслідується, ми поки не знаємо. Сподіваємося, Одеська обласна прокуратура і керівництво Нацполіціі в Одеській області повідомлять нам про це.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49