Зелений лист

Вперше в Україні рожеві фламінго звили гнізда на Тузлівських лиманах та народили майже 200 пташенят

Попри війну 570 рожевих фламінго пів року, з весни до осені 2023, прожили в Одеській області, на Тузлівських лиманах, і народили 192 малят. До цього року вони лише пролітали, мігруючи, по цих містах. Чому так сталося і чому саме зараз? І чому це справжнє диво?

Про це розповів на своїй сторінці в фейсбуці начальник науково-дослідного відділу Нацпарку «Тузлівські лимани», доктор біологічних наук Іван Русєв.

Навіть птахи не хочуть жити в окупації

«Раніше, у 2017 році, фламінго вперше в Україні намагалися сформувати колонію у Херсонської області на озері Чурюк неподалік від Криму, але вивели всього 3-х  пташенят, їх доля невідома, – розповів Русєв. –  Під час повномасштабного вторгнення рашистів і окупації Херсонщини птахи покинули тимчасово  окуповані території  й вибрали Тузлівські лимани.

Вперше птахи-“розвідники” великою зграєю з’явилися у нас у 2021 році. У тому році на основних колоніях фламінго у Туреччині на озері Туз була загибель великої кількості пташенят і дорослих птахів.  І ми тоді прогнозували, що вони  скоро обов’язково загніздяться у нас. І ось воєнний рік 2023.  Вони з’явилися у нашому нацпарку у квітні, а в травні одразу вибрали місце для гніздування на узбережжі лиману Бурнас біля села Базар’янка. Але там гніздування було невдалим: постійно з’являлися дітлахи, вночі браконьєри, багато свійських собак – все це, попри збудовані птахами 270 гнізд, змусило залишити це небезпечне місце. Але ми вірили, що вони обов’язково знайдуть інше місце в нацпарку і виведуть пташенят у цьому році.

Так і сталося. В кінці червня 2023 року вони загніздилися в дуже цікавому місці нацпарку – на межі великих Тузлівських лиманів Шагани та Алібей.  Саме там наші -“тузлівські” фламінго під час війни вивели 192 пташенят!»

Операція «Каблучка»

Українські вчені – орнітологи, біологи – вирішили скористатись надзвичайною подією та провели вдалу операцію з кільцювання деяких пташенят. З усього виводку ще не оперених, але вже швидконогих птахів відловили та окільцювали 18 молодих фламінго. Міністерство довкілля та природних ресурсів повідомило про операцію «Каблучка» – з усього виводку ще не оперених, але вже швидконогих птахів відловили та окільцювали 18 молодих фламінго. Вони отримали українські паспорти у вигляді жовтих кілець з кодовими номерами UA01-UA18. В Україні така унікальна процедура проходить вперше. В цьому робітникам Нацпарку допомогли Українське товариство охорони птахів та Український Центр кільцювання птахів.

Про процес кільцювання  маленьких фламінго дуже яскраво розповів у фейсбуці голова громадської організації «Зелений лист» Владислав Балінський:

«Час для кільцювання було обрано не випадково – перші виводки вже почали вставати на крило. Науковцям хотілося окільцювати якомога більше пташенят. Місцеві браконьєри мало не зірвали всі плани. Стрілянина розполохала колонію, і дорослі птахи відвели пташенят від гніздування за три кілометри, на протилежний берег до піщаного пересипу з боку моря. Тож, стратегію піймання пташенят довелося змінювати буквально в останню хвилину.

Оскільки кільцювання рожевого фламінго в Україні здійснюється вперше, відпрацювання методики піймання пташенят для нас представляє надзвичайний інтерес. В Іспанії, наприклад глибина солоного озера значно менша і в загоні пішим ходом беруть участь до 400 осіб! У Алібеї і глибина місцями по шию, і таку кількість людей залучити нереально, ну і гнати довелося з дуже великої відстані. Тому, працівники нацпарку погнали пташенят на байдарках. Можливо, така методика використовувалася вперше. Гнали у звичайнісіньку розташовану на березі пастку, споруджену з агроволокна, розтягнутого на кілках, з двома напрямними крилами з сітки, також розтягнутої на кілках.

Всі пташенята, незалежно від віку, тримаються однією групою, це так звані ясла. Зрештою, виявилося, що план піймання пташенят цілком здійсненний, проте ніхто не очікував, що малеча так швидко плаває і бігає! До того ж при наближенні небезпеки пташенята перестають триматися єдиною групою і кидаються врозтіч. Проте дев’ять відсотків окільцьованих птахів, з огляду на перший досвід і складність умов, – це непоганий результат.

Після піймання пташенят акуратно зважили, заміряли низку параметрів, узяли проби на паразитів, окільцювали, пофоткали та з любов’ю випустили. Виявилось, що пухнастики міцної статури, середня вага малюків 2.4 кг. Поводяться обеззброююче лагідно, звісно, якщо притримувати їм досить потужні лапки. Найзворушливішим моментом, мабуть, було бачити, як дрібнота дуже швидко змінила свій настрій після того, як побачила шлях на ВОЛЮ: підняті голови, ще безпері, але гордо розправлені з приплескуванням крила. Швидко, підбадьорюючи одне одного, побігли в бік рідної колонії, просто до сліз. Тепер щасливчикам буде чим похвалитися перед своїми побратимами. Українські каблучки рожевим фламінго явно пасують, повертайтеся – будемо вас чекати з нетерпінням!»

Шлюбні перспективи

Дуже красивий граційний птах, який живе до 50 років, останнім часом все частіше розглядає Україну як батьківщину для своїх діток. Орнітологи відстежили шляхи міграції однієї такої красуні, зафіксованої на Тузлівських лиманах за кільцем, і виявили цікаві факти. Окільцьована вона була 22 роки тому в Іспанії й після цього періодично змінювала місця гніздування, перелітаючи між Іспанією, Францією і Туреччиною. Зараз, ось, панянці сподобалася українська Бессарабія – бачить певні перспективи.

А Нацпарк «Тузлівські лимани» чекає гостей, які можуть помилуватися цими прекрасними граціозними птахами.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49