Зелений лист

Втрачене узбережжя: в Одесі на місці нахаббуду з’явився ще більший нахаббуд

Проблема незаконних забудов, так званих нахаббудів, є актуальною для всієї України. Особливо гостро ця проблема відчувається в Одесі, де чимало рекреаційних зон на березі Чорного моря – таких привабливих для забудовників.

Будівництво на одеському узбережжі, за законом, має чимало обмежень, зокрема, там не можна будувати висотні житлові будинки. Але нечистоплотні забудовники нерідко йдуть на порушення, адже, з одного боку, елітні будівлі коштують дорого і приносять власникам чималі доходи, з іншого – контролюючи органи часто закривають очі на нахаббуди.

«Зелений лист» продовжує досліджувати історії будівництва нахаббудів у місті. На цей раз у фокусі ЖК «Магніт».  

Погоджений нахаббуд

У серпні 2017 року на черговому з засідань депутатської комісії одеської міської ради один з депутатів підняв питання щодо незаконної забудови на узбережжі за адресою Фонтанська дорога, 153/1. Тоді, як передає місцеве видання «Таймер», начальник міського управління державного архітектурно-будівельного контролю Олександр Авдєєв пояснив, що в забудовника дуже фахові юристи, які звернулись до реєстратора та зареєстрували право власності на шість поверхів, хоча мали право лише на два. При цьому наче одеське ДАБК уже подало скаргу до поліції та прокуратури, а правоохоронці щодо незаконної забудови наче відкрили провадження.

Тоді депутатська комісія вирішила звернутися до міського юридичного департаменту з проханням через суд відмінити право власності на нахаббуд. Але це звернення так, вочевидь, і забулось. Бо наразі ця нелегально побудована будівля активно продається як елітний житловий комплекс «Магніт» на березі Чорного моря.

Водночас документи показують, що Авдєєв перед депутатами також був нещирим.

Нахаббуд ЖК "Магніт"
Візуалізація ЖК “Магніт” з рекламного сайту
Нахаббуд ЖК "Магніт"
Фото Гугл за 2017 рік. Будівництво ЖК “Магніт”

Адже, відправивши запит до одеського ДАБК, з’ясувалось, що забудовник ще у травні 2017 року отримав від відомства декларацію про початок будівельних робіт на Фонтанській дорозі. Найменування об’єкта будівництва – реконструкція житлового будинку. Замовником виступала фізична особа, ім’я якої відомство не надало.

Нахаббуд ЖК "Магніт"

При цьому з’ясувалось, що одеське управління державного архітектурно-будівельного контролю прийняло до експлуатації наче готовий об’єкт вже через тиждень після офіційного початку будівельних робіт – 7 червня 2017 року. А, нагадаємо, ще в серпні на об’єкті велись активні будівельні роботи. Більш того, шестиповерховий будинок не був завершений і у грудні 2017 року – про це свідчать фото, опубліковані в новині видання «Таймер».

Як і що одеське ДАБК приймало в експлуатацію, незрозуміло.

Більш того, навіть зараз – а пройшло вже майже три роки після введення ЖК «Магніт» в експлуатацію – в будинку продовжуються фасадні роботи.

Нахаббуд ЖК "Магніт"
Нахаббуд ЖК "Магніт"

Наразі в інтернеті нескладно знайти рекламу цього комплексу, в якій значиться, що кожен може придбати квартиру. Як перевага – будинок уже введений в експлуатацію. Хоча де-факто роботи досі ведуться. Найдешевше житло обійдеться в 1,5 мільйонів гривень, вартість одного квадратного метру стартує з 35,8 тисяч гривень. Серед бонусів, обіцяних забудовником, – власний спуск до моря, адже житловий будинок розташований на березі водойми, хоча це і прямо заборонено законом. 

З кримінальним душком

Знайти сліди відкритої за зверненням одеського ДАБК справи щодо нахаббуда на Фонтанській дорозі не вдалось. Більш того, взагалі викликає сумнів, що відомство Авдєєва, яке з очевидними порушеннями прийняло цей житловий комплекс, узагалі зверталось до правоохоронців.

У той же час скандальна будівля фігурує у двох провадженнях, які лише доводять, що будівництво ЖК проводилось на межі закону, а недбалість контролюючих органів уже призвела до трагедії.

Так, у 2018 році внаслідок порушення вимог пожежної безпеки в ЖК «Магніт» виникла пожежа металевого вагончику й загинула людина. Наразі правоохоронці відкрили провадження за ознаками кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 270 КК України, тобто порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки. Але, скоріш за все, справу цю зам’яли.

Крім того, два роки назад була відкрита ще одна справа, уже житомирськими правоохоронцями, але вона напряму стосується одеського нахаббуду. Досліджуючи матеріали цього провадження, можна дізнатись декілька цікавих деталей про ЖК «Магніт», будівництво якого планувалось ще у 2015 році.

Так, на місці новопобудованого нахаббуду ще декілька років тому було зведено двоповерхові котеджі під виглядом нежитлового готельного комплексу. Власник цих апартаментів домовився про збільшення житлової площі у три рази через будівництво шестиповерхового будинку. За це він надав 250 тисяч доларів США забудовнику для проведення будівельних робіт, які мали завершитися за рік. Також на забудовника фактично була переписана земельна ділянка. Ця оборудка після реалізації квартир власнику нахаббуда мала принести 750 тисяч доларів США. Але гроші підприємливий власник у минулому незаконного двоповерхового котеджу досі не отримав.

У ході слідства також спливло, що отримання документів на цінну рекреаційну землю відбувалось непрозоро. Наразі триває розслідування.

При цьому важливо підкреслити: нахаббуд побудований на місці котеджів, які декілька років тому також з’явились на одеському узбережжі незаконно. Більш того, подібні оборудки, судячи з усього, приносять своїм власникам чималі гроші, які обчислюються мільйонами гривень. Натомість одесити втрачають узбережжя й зелені зони. 

Нахаббуд ЖК "Магніт"

Цільове призначення землі, на якій побудовано ЖК «Магніт», – будівництво та обслуговування інших будівель громадської забудови. Тобто ніяких житлових комплексів на цій ділянці будувати не можна.

Але профільних чиновників і правоохоронців, вочевидь, такі «дрібниці» не хвилюють.

Хто ж стоїть за забудовою одеських прибережних схилів?

Владне лобі?

Згідно з даними слідства, житловий комплекс «Магніт» і земля під ним належать ТОВ «Марін апартментс». Ця фірма була зареєстрована у 2017 році.

Власником компанії зазначений такий собі Станіслав Кругляков. Людина з подібним ПІБ значиться як помічник миколаївського екс-нардепа Ігоря Бриченка, який пройшов у Раду в 2014 році від «Народного фронту», а раніше представляв «Батьківщину».

Крім того, Станіслав Кругляков був помічником екс-депутата Вадима Мерікова, який колись був обраний у Парламент від політичної сили ВО «Батьківщина».

Варто відзначити, що квартири в ЖК «Магніт» увійшли до статутного капіталу компанії ТОВ «Планета девелопмент». Вона пов’язана із ТОВ «Марін апартментс». Одним з співзасновників фірми «Планета девелопментс» є житель Миколаєва Юрій Дегас. Він орендує в Одесі пляж «Калетон».

Нахаббуд ЖК "Магніт"
Нахаббуд ЖК "Магніт"
Нахаббуд ЖК "Магніт"

Також за адресою ЖК «Магніт» оформлено ще декілька земельних ділянок на фізичних осіб. Зокрема, на Валерія Мінаєва, Сергія Овсяника, Маринку Боднар. Примітно, що всі ці особи в різний час були серед засновників одеського приватного підприємства «Елада», яке пов’язано із ПП «Персефона-2007», що належить відомому одеському забудовнику Пантелісу Бумбурасу. При цьому наразі засновником ПП «Елада» є той самий Юрій Дегас.

Нахаббуд ЖК "Магніт"
Скрін YouControl

Бумбурас, до речі, будує по сусідству житловий комплекс «Каліпсо». Також з порушенням закону, адже дозвіл видано на будівництво адміністративної будівлі, а не на висотку в рекреаційній зоні.

До речі, саме Бумбурас був серед тих, хто захищав від британських журналістів одеського мера, коли вони запитали про лондонські квартири Геннадія Труханова декілька років назад. Вочевидь, з одеським мером у цього забудовника склались хороші стосунки.

І, можливо, такі тісні зв’язки із владою і дозволили скандальному нахаббуду спокійно «вирости» на березі Чорного моря, незважаючи на численні порушення закону?      

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49