В Одеському окружному апеляційному суді розпочався розгляд по суді справи щодо санаторію «Червоні зорі». Забудовник, компанія ТОВ «Будлайф Інвест» позивається до департаменту культури Одеської обласної держадміністрації щодо визнання протиправним та скасування рішення наказу про включення території санаторію до переліку об’єктів культурної спадщини.
Забудовник: «облікова документація містить помилки, тому могла призвести до прийняття незаконного рішення»
Представник забудовника Артем Данілов вважає, що наказ департаменту культури має бути скасований, бо чиновникам було «рекомендовано» занести об’єкт до переліку, а отже рішення має необов’язковий характер. «Суб’єкт владних повноважень мав здійснити самостійну перевірку наявності чи відсутності культурної цінності», – заявив адвокат. Також на думку юриста облікова документація складена із порушеннями, про що він має висновок експерта. За словами Данілова, там відсутня низка документів, а також є недоліки, які стосуються оформлення.
«У ході проведення дослідження встановлено, що в обліковій документації відсутня коротка історична довідка, замість цього зазначено «короткі історичні відомості» – заявив адвокат. Також ці відомості викладено стисло без посилань на першоджерела й вимоги оформлення не дотримані, вважає Данілов. Окрім цього, юрист говорить, що для встановлення культурної цінності об’єкту потрібно було провести археологічні дослідження, чого зроблено не було. «Недоліки та помилки в обліковій документації призвели до прийняття незаконного наказу», – заявив Артем Данілов.
Департамент культури: експерт забудовника досліджував не ту документацію, на основі якої ухвалювалося рішення
Інна Ткачук, представниця управління культури ОДА, зазначила, що редакція, яку досліджував експерт на прохання ТОВ «Будлайф Інвест», не є тією, на основі якої приймався оскаржуваний наказ. Зокрема, варіант, про який говорив адвокат викладено на 38 сторінках, а доопрацьований документ містить 350 сторінок. Це стало можливим тому, що ТОВ «Будлайф Інвест» просили управління культури надати документацію, яка розглядалась на засіданні консультаційної ради, а не ту, на підставі якої було прийнято рішення про внесення території санаторію до переліку об’єктів культурної спадщини. Інна Ткачук сказала, що в протоколі засідання Консультаційної ради відображено те, що документація доопрацьовувалась, а також чітко вказано критерії та предмет охорони культурної спадщини.
«Територія цвинтаря при Воскресенському храмі є культурною спадщиною грецької, російської та молдавської етнічних груп м. Одеси, пов’язана з подіями оборони міста у 1854 р. Також там поховані відомі одесити та захисники Щоголівської батареї», – процитувала юристка текст протоколу. Окрім цього, адвокат попросила суд не враховувати дві експертизи, проведені позивачем.
Голова УТОПІК: забудова цвинтаря може призвести до міжнародного скандалу
На засідання суду викликали свідків. Першою перед судом виступала Наталія Миколаївна Мотарєва, заслужений архітектор України, колишня головна архітекторка Одеси та голова Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. Вона підтвердила факт доопрацювання облікової документації, зокрема існує п’ять її редакцій. Також архітекторка показала документи, що це підтверджують. За її словами, на засіданні Консультативної ради було винесено вісім сторінок зауважень, а саму документацію повертали двічі. Вона розповіла, що дослідження для розробки документації проводились, зокрема архівні, що відображено в обліковій документації. Також Наталія Мотарєва заявила, що територія санаторію має історико-краєзнавчу цінність. Відповідаючи на запитання адвоката ТОВ «Будлайф інвест», вона зазначила, що археологічні дослідження не проводились, але наявність цвинтаря підтверджується показами свідків, які бачили кістки при будівництві та укладенні комунікацій.
Після засідання, спілкуючись із журналістами, Наталія Мотарєва сказала, що можлива забудова цвинтаря може призвести до міжнародного скандалу. У встановленні на території санаторію пам’ятного знаку зацікавлені англійці, адже в Одеській затоці – майже навпроти кладовища – було затоплено їхній фрегат Тигр. Окрім англійців пам’ятний знак хочуть встановити румуни, про це заявляли представники румунського консульства в Одесі, адже на цвинтарі було поховано графа Струдзе. Українська церква також хоче встановити на території пам’ятник, оскільки тут поховані священнослужителі.
Роман Моргенштерн: про кладовище на 9 станції Фонтану я чув від старожилів
Другим перед судом давав свідчення Роман Моргенштерн, він займався фотофіксацією, збором документів в архівах та координував роботу групи істориків та краєзнавців. Свідок заявив, що його сім’я проживає поблизу території санаторію з 1927 року. Тому йому відомо, що раніше там знаходився цвинтар, який було зруйновано після того, як більшовики прийшли до влади. Дитиною він бачив рештки надгробних каменів дореволюційного періоду, а також чув про кладовище від старожилів. На запитання судді Катерини Танцюри про освіту, Моргенштерн заявив, що історичної освіти він не має, однак у нього є досвід такої роботи. Зокрема він займався укладанням Морської енциклопедії Одеси, яка є історичною за своїм характером. Він досліджував історію судноплавства Одеси, яка пов’язана з історією Одеси. Свідок також підтвердив факт доопрацювання документації: «Під час роботи з’являлися нові документи, матеріали продовжували надходити», – заявив він.
Владислав Балінський: існують ботанічні методики, що дозволяють встановити наявність на території цвинтаря
Останнім перед судом виступив голова громадської організації «Зелений лист» та член Консультативної ради Владислав Балінський. Він розповів суду, що досліджував територію санаторію «Червоні зорі» щодо відповідності дендлофлори ділянкам цвинтаря. За словами свідка, при такому підході проводити археологічні розкопки немає необхідності, оскільки територія ділянки повністю співпадає з територією кладовища. А об’єкти, які на ній знаходяться, мають історичну цінність. Біолог під час обстеження знайшов дерево віком 150-170 років, що відповідає опису висадки цього дерева під час освячення храму. Відповідаючи на запитання юриста ТОВ «Будлайф Інвест», біолог зазначив, що існують ботанічні методики, які за співвідношенням видів, у тому числі змінених антропогенно, дозволяють із достатньою імовірністю встановити наявність на території кладовища: «Ця територія має особливий характер озеленення, зокрема – надгробних ділянок». Окрім того, за фахом Владислав Балінський ще й хімік, тому він також може обстежувати поверхню кладки з точки зору оцінки віку цих поверхонь.
Спілкуючись із журналістами, активіст зазначив, що те, що відбувається на території санаторію «Червоні зорі», «вкрай обурює. Забудовник відхопив шматок землі, що представляє культурну цінність, і збирається зводити там багатоповерхівки. Тим часом як ця територія має бути рекреативною зоною. При цьому очевидно, що мерія надає забудовникам будь-яке сприяння. Юристи міськради виступають у судах на стороні забудовників і не відстоюють інтереси громади».
В кінці судового засідання представниця управління культури Інна Ткачук подала клопотання щодо проведення повторної експертизи, яка б встановила, чи відповідає облікова документація вимогам до її складання, чи відповідає історична довідка вимогам оформлення і чи наявна історична цінність об’єктів, що знаходяться на території санаторію «Червоні зорі». Юрист ТОВ «Будлайф Інвест» заперечив щодо цього клопотання, оскільки на його думку, ці питання вже розглядалися попередньою експертизою.
Нагадаємо, що одеський суд визнав законним рішення міськради щодо надання дозволу забудовнику ТОВ «Будлайф Інвест» на розробку проекту з відводу земельної ділянки.