23 вересня П’ятий апеляційний адміністративний суд прийняв доленосне для Одеси рішення –констатував законність включення території Літнього театру до меж пам’ятки архітектури та містобудування місцевого значення «Міський сад». У процесі активну участь приймала громадська організація “Зелений лист”.
Зазначимо, суд розглядав апеляційну скаргу Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської ОДА на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2019 року у справі № 420/2781/19 за позовом СП “Солінг”.
Справа в тому, що Управління культури, національностей, релігії та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської ОДА у 2017 році внесло зміни в облікову документацію на пам’ятку архітектури та містобудування місцевого значення по вулуці Дерибасівській в місті Одеса – «Міський сад», включивши територію Літнього театру в межі цього об’єкту культурної спадщини.
Саме це рішення Управління культури, національностей, релігії та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської ОДА було оскаржено у судовому порядку СП “Солінг”, яке є власником будівель на території Літнього театру і орендарем земельної ділянки.
Нагадаємо, ще у 2016 році депутати одеської міської ради погодили для СП “Солінг” розробку документації під будівництво на ділянці за адресою Преображенська, 24, де і знаходиться Літній театр. Компанія отримала цю землю в оренду на 49 років.
Слід зазначити, що ділянка, на якій знаходиться Літній театр, була продана Одеською обласною радою за мізерні кошти ще у 2003 році.
Плани забудувати
СП “Солінг” планувало побудувати в самому серці міста багатоповерховий торгово-розважальний центр. За інформацією ЗМІ, за цим стоїть близький до міської влади бізнесмен Володимир Галантерник.
У 2017 році Спільне підприємство “Солінг” отримало дозвіл на будівництво в Літньому театрі. Таке рішення викликало великий спротив одеситів. З того часу за пам’ятку архітектури розпочалась запекла боротьба, в тому числі і в судах.
Як пояснює адвокат ГО “Зелений лист”, Максим Попов, який приймав участь у процесі, взагалі юридична боротьба за Літній театр складалась з трьох основних судових спорів — по-перше, після отримання дозволу на будівництво компанією СП “Солінг” прокуратура Одеської області подала позов в інтересах Міністерства культури України, про скасування дозволу на будівельні роботи:
“На жаль, позов прокуратури було залишено без розгляду. Суд вирішив, що прокуратура не довела наявність у неї підстав для представництва інтересів держави. На сьогодні дозвіл на будівництво СП “Солінг” досі має”.
Другий етап розпочався після того, як одеський виконком з подачі мера міста вирішив провести благоустрій Літнього театру. Після, так званого благоустрою в самому центрі Одеси з’явились МАФи й комерційні атракціони.
“Тоді депутатка одеської міської ради Ольга Квасницька, ГО “Автомайдан” і ГО “Зелений лист” оскаржили рішення виконкому про затвердження проекту благоустрою Літнього театру. В апеляції ми виграли — суд визнав незаконним рішення виконкому про затвердження проекту благоустрою”, – розповів Максим Попов, зазначивши, що рішення вступило в силу, але механізму його виконання наразі нема.
Але для захисту Літнього театру, на думку адвоката ГО “Зелений лист”, рішення апеляційного суду щодо визнання цієї території частиною Міського саду є одним з найголовніших:
“Судді, як на мене, прийняли законне і справедливе рішення, яке показує їхню турботу про долю міста. З моменту оголошення рішення суду територія Літнього театру законно включена до меж Міськсаду. Далі нам потрібно докласти максимум зусиль, щоб ініціювати скасування дозволу на будівництво торгівельного центру. Також, необхідно викупати за кошти громади будівлі, які знаходяться на території Літнього театру, для суспільних потреб в компанії “Солінг”, і зробити Літній театр власністю громади”, – підкреслює Максим Попов.
За словами голови ГО “Зелений лист” Владислава Балінського, він і представники організації завжди готові стояти на сторожі інтересів громади й дотримання закону:
“Ми регулярно відстоюємо наше місто, виборюючі справедливість, в тому числі в судах. Для мене особисто дуже важливо, щоб в Одесі було якомого більше зелених зон, історичних пам’яток, щоб місто було розвиненим і доглянутим. “Зелений лист” боровся за Літній театр, незважаючи на серйозний спротив з боку місцевої влади. І це рішення суду є результатом нашої спільної роботи”.
1 comment so far
ГлебОпубліковано8:25 am - Вер 25, 2020
В современное беспокойное время, Данная статеечка для меня лично, как глоточек чистого воздуха. Благодарю. Пожелаю Вам процветания.