12 грудня цього року відбулось засідання постійної комісії Одеської обласної ради з питань екології, природокористування, земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, запобігання надзвичайних ситуаціям і ліквідації їх наслідків та оборонної роботи.
Така довга назва комісії вказує на те, що вона розглядає широке коло питань, які навіть можуть суперечити одне одному.
Як от, коли перетинаються інтереси недоброчесного бізнесу та необхідність захисту природних ресурсів. Бо іноді те, на чому намагаються заробляти гроші українські ділки, шкодить, ба більше, знищує українське довкілля. Й, на жаль, нерідко саме інтереси бізнесу, а не довкілля відстоюють місцеві представники влади. Ще і втягуючи військових, без дозволу яких під час повномасштабної війни чимало питань вирішити просто неможливо.
В порядку денному значилось всього два питання. Однак резонансним було єдине: про клопотання приватної компанії «Інститут морської аквакультури» щодо можливості експлуатації каналу між Чорним морем і лиманом Бурнас. Для лобіювання цього питання комерсанти залучили обласних депутатів, представників місцевої влади й навіть військовє керівництво..
А ось оприлюднювати перебіг обговорення члени обласної комісії навпаки заборонили, прикриваючись війною, – голову ГО «Зелений лист» Владислава Балінського вигнали з заходу.
Але ми розкажемо, хто насправді стоїть за спробами використовувати канал і чого вони добиваються.
Темрява завжди боїться світла
Агресія російської федерації значно змінила життя українців. Як прямо, так і опосередковано. Цілком обґрунтовано українці обмежені в певних діях, зокрема в розголошенні інформації чи висвітленні якихось заходів. Наприклад, не можна відразу викладати прильоти російських ракет чи дронів, щоб не корегувати вогонь ворога, або знімати розташування військових частин чи розміщення військ.
І представники влади, серед яких досі чимало проросійських, на жаль, вміло цими обмеженнями користуються, на власний розсуд вирішуючи, що підлягає оприлюдненню, а що – під забороною. Саме таким забороненим для розголосу стало засідання обласної депутатської комісії 12 грудня. Хоча розглядала вона питання вельми маніпулятивне й водночас важливе.
Коли голова ГО «Зелений лист» Владислав Балінський прийшов знімати засідання обласної депутатської комісії, йому на заваді стали російськомовні люди з незрозумілими посадами, але купою погроз про позбавлення акредитації від Міністерства оборони.
Заборону пояснювали тим, що на засіданні можуть бути присутні тільки ті, кого запросили, а ось пресі і громадським активістам зась. Ще одним аргументом стало те, що запрошені на засідання військові проти, щоб їх знімали. Хоча захід відбувався у глибокому тилу, а саме у приміщенні одеської облради. Після довгих перемовин Балінського все ж таки пустили. Але ненадовго.
Члени комісії на чолі з екс-регіоналом Валентином Волкановим активно виступили проти: начебто про зйомку треба окремо домовлятись заздалегідь. Російською мовою одеські депутати декілька хвилин розповідали про неможливість знімати захід, де беруть участь військові. І врешті-решт Волканов поставив на голосування переведення засідання в закритий режим. Цю пропозицію обласні депутати радо підтримали.
Вочевидь, присутні дуже не хотіли розкривати деталі засідання на широкий загал. Адже вони розглядали питання дозволу для приватної компанії проводити господарчу діяльність у прикордонному регіоні під час повномасштабної агресії росії проти України.
Розчистимо канал взамін на вилов кефалі
Компанія ТОВ «Інститут морської аквакультури» володіє ділянкою на другому кілометрі піщаної коси Чорного моря – між морем і лиманом Бурнас – у Білгород-Дністровському районі. Мова про гідроспоруду або ж канал. До початку повномасштабної війни ця фірма мала право виловлювати там рибу.
Коли почалось повномасштабне вторгнення росії в лютому 2022 року, здійснювати якусь діяльність у цьому районі заборонили через безпекові питання. Це й охорона прикордонної зони, й запобігання шпіонажу з боку рф тощо.
Наразі військову безпеку там забезпечує оперативне угрупування військ «Дунай» на чолі з бригадним генералом Володимиром Отрощенком. Він, до речі, був присутнім на депутатській комісії 12 грудня.
Саме через воєнний стан і повномасштабний напад росії підтримувати гідрорежим у регіоні забороняють навіть державній природоохоронній установі НПП «Тузлівські лимани» – роботу по відновленню водообміну й патрулювання співробітникам парку блокують військові.
А пролобіював цю заборону для нацпарку з весни поточного року, за словами директорки установи Ірини Вихристюк, колишній голова Білгород-Дністровської райради Григорій Мельниченко. Його, до речі, затримали правоохоронці в серпні 2023-го року за незаконне привласнення майна. Примітно, що парк патрулювали навіть у минулому році, коли безпекова ситуація в регіоні була набагато важчою.
Однак приватній компанії обласні депутати й військові чомусь хочуть надати дозвіл на діяльність, не вбачаючи якихось ризиків:
«Другий рік поспіль вони (ТОВ «Інститут морської аквакультури» – ред.) начебто не мають доступу до свого майна. Як і всі інші в цьому районі. Але зараз ця компанія під виглядом необхідності рятувати лиман просить доступ надати. І для цього навіть використовують військових», – зазначає Ірина Вихристюк, яка була присутня на комісії, підкреслюючи: якщо зараз є обмеження, ці обмеження мають стосуватись усіх.
Хоча, аж ніяк не відновлення гідрологічного режиму турбує компанію «Інститут морської аквакультури»: в обмін на «рятування» водойми вона просить надати їй ліміти на вилов кефалі. Та ще й які: 500 тон за сезон.
«Такого ліміту не існує. Не фіксується й не буде в найближчі роки такої кількості кефалі через те, що її варварськи знищували раніше. Зокрема та ж компанія «Інститут морської аквакультури». До того ж у них немає цих площ, щоб забезпечити вилов такої величезної кількості риби. Де вони її будуть ловити? На території природно-заповідного фонду?», – акцентує Ірина Вихристюк.
Компанія Могильнікова встановила пастки для вилова кефалі, 2016 рік. Браконьєрство під наглядом прикордонників.
На її думку, ніякої надзвичайної ситуації лиману, яким пояснюють необхідність дозволу на господарчу діяльність для компанії «Інститут морської аквакультури», наразі не відбувається. Ба більше, роботи по розчищенню каналу у мілководному лимані Бурнас мають виключно локальний вплив. А такі пояснення – лише маніпуляція:
«Є певні критерії. Якщо це надзвичайний стан, то докажіть це. Якщо це надзвичайна ситуація, тоді залучаємо всіх наявних природокористувачів, представників бізнесу, які мають в оренді ці земельні ділянки на піщаному пересипі, і працюємо на одну справу. Але без вимог про надання лімітів».
Ірина Вихристюк підкреслює: висвітлення та фіксація подібних заходів для тих, хто лобіює інтереси заробітку на довкіллі, однак прикриваючись його захистом, для недоброчесних представників влади завжди небажана. Саме в цьому причина заборони на зйомку й навіть на присутність Владислава Балінського на засіданні комісії.
Хто ж ці представники обласної депутатської комісії?
Розкрадання бюджету і проросійські погляди
Давайте коротко проаналізуємо діяльність деяких членів депутатської комісії Одеської обласної ради з питань екології, природокористування, земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, запобігання надзвичайних ситуаціям і ліквідації їх наслідків та оборонної роботи.
Почнемо з голови комісії Валентина Волканова, який і запропонував проводити захід у закритому режимі. При владі він давно – з 2010 року Волканов став обласним депутатом від «Партії регіонів» Віктора Януковича, у 2015-му «перевзувся» і вже представляв «Блок Петра Порошенка», а у 2020 році його обрали від партії «За майбутнє», яку пов’язують з групою «Приват» олігарха Ігоря Коломойського. Він, до речі, зараз під слідством.
Валентин Волканов. Фото з мережі
За привласнення 24 млн бюджетних грн Валентин Волканов разом із дружиною потрапили в фокус правоохоронців. А раніше – вони отримали підозру за рейдерство. Як повідомляють ЗМІ, подружжя Волканових протягом 2017-2021 років привласнювало бюджетні кошти, які держава виділяла на ремонт і розбудову комунальних і соціальних об’єктів.
Колега Волканова по партії «За майбутнє» Трифон Антов значиться на сайті «Миротворець» як розповсюджувач кремлівської пропаганди і противник незалежності української церкви від російської. Антов назвав нечистю Православну церкву України.
У лавах депутатів він не вперше – у 2015 році Антова обрали депутатом одеської обласної ради від партії «Наш край», яка була під впливом колишнього нардепа-регіонала Антона Кіссе. Примітно, що він балотувався як той, хто тимчасово не працює. Цікаво, за який кошт він живе?
Трифон Антов. Фото з мережі
Ще один член комісії пенсіонер-депутат Олексій Кобильніков. Уродженець росії, він балотувався у 2020 році від проросійської партії «Опозиційна платформа – за життя». Наразі діяльність цієї партії заборонена на території України, а її лідер кум президента рф володимира путіна Віктор Медведчук перебуває в росії після обміну на наших військовополонених.
Олексій Кобильніков. Фото з мережі
У 2015 році Кобильнікова обрали обласним депутатом від партії «Відродження», одним з очільників якої був регіонал Віталій Хомутиннік.
Однак ці факти не вплинули на ситуацію, мандат Кобильніков не склав і навіть дотичний до вирішення безпекових питань в Одеській області. Як і його не менш «заплямовані» колеги. Вочевидь, ці персоналії не бентежать і військових, зокрема командувача оперативним угрупуванням військ «Дунай» Володимира Отрощенка.
Під маскою рятівників лиману ховаються браконьєри?
ТОВ «Інститут морської аквакультури» зареєстровано у 2015 році в селі Лебедівка Одеської області. Наразі власницею компанії вказана мешканка Львівської області Софія Ільчишин. Але одним з перших співзасновників компанії був депутат Татарбунарської районної ради від партії «Батьківщина», засуджений за корупційне правопорушення, Валентин Могильніков. До речі, раніше назва компанії була ОК «Граніт-2».
Валентин Могильніков. Фото з мережі
Скрін з реєстру корупціонерів НАЗК
В нацпарку «Тузлівські лимани» Могильніков добре відомий як браконьєр. Декілька років тому співробітники парку не раз фіксували пастки для кефалі, створені підконтрольними Могильнікову компаніями – «Інститут морської аквакультури» та ОК «Граніт». До речі, Могильніков «засвітився» не тільки як браконьєр, а ще й як скандальний забудовник Одеси.
Щодо компанії «Інститут морської аквакультури», то сьогоднішні «рятівники» лиману у 2021 році потрапили в фокус правоохоронців за пошкодження об’єктів природно-заповідного фонду. Представники компанії перекрили незаконно канал-прорву насипом піску, який закривав шлях міграції риби до Чорного моря та водообмін моря з озером Бурнас.
До того ж на компанію «Інститут морської аквакультури», коли вона ще носила назву ОК «Граніт-2», працював в.о. гендиректора держпідприємства «Експериментальний кефалевий риборозплідник» Андрій Івасєв. Ця інформація вказана в його декларації за 2017 рік.
І ще одна важлива ремарка. На комісії представляти інтереси ТОВ «Інститут морської аквакультури» відрядили Олексія Нєдова. Він є одним з засновників адвокатського об’єднання «Легал форсе». Його партнером виступає Василь Домущі – адвокат з багатою біографією.
Домущі у 2016-2017 роках працював у Державній податковій інспекції Малиновського району Одеси, у 2019-му – юрисконсультом КУ «Муніципальна служба комунальної власності» Одеської міської ради, а з 2020 року став депутатом Городненської сільської ради від партії мера Одеси «Довіряй ділам». Село Городнє розташовано на півдні Одеської області у Болградському районі.
Скрін з системи YouControl
Тобто фактично за фасадом приватної компанії «Інститут морської аквакультури» приховані представники влади. Які, вочевидь, заручившись підтримкою обласних депутатів і військових, намагаються відкрити собі шлях для вилову кефалі. Незважаючи на безпекові ризики і шкоду довкіллю.
1 comment so far
Сергій Федоринчик, керівник інфоццентру УЕА “Зелений світ”Опубліковано10:03 pm - Гру 26, 2023
Корисливе та протиправне втручання депутатів Одеської обласної Ради в діяльність НПП “Тузлівські лімани” з метою незаконного видобутку 500 тон кефалі і корупційної наживи має бути припинено протестами з боку Міністерства захисту довкілля, Національного Агентства Запобігання Корупції та Одеської обласної прокуратури.