Зелений лист

Через 36 років після Чорнобильської катастрофи російські війська й керівництво рф погрожують світу ядерною зброєю

Здавалось, після масштабної катастрофи на Чорнобильській атомній станції 26 квітня 1986 року весь світ засвоїв урок, що легковажно ставитись до атомної енергетики, а тим більше ядерної зброї небезпечно для всіх, хто живе на планеті Земля.

А сьогодні дії армії російської федерації й безпосередньо керівництва росії ставлять під загрозу весь світ, зокрема ядерним шантажем.

ГО “Зелений лист” вирішила нагадати про Чорнобильську трагедію і провести паралелі з сьогоденням.

Ядерна енергія на службі в людства

Атомні електростанції (АЕС) перетворюють ядерну енергію на електричну. Генератором енергії на АЕС є атомні реактори. АЕС відносяться до, так званого мирного атому, тобто використання атомної енергії в мирних цілях.

У статті порталу “Зелені поновлювані джерела енергії” детально розібрано переваги й недоліки атомної енергетики. Наприклад, ядерна енергія є чистою у своєму виробничому процесі — в атмосферу викидаються лише нешкідливі водяні пари, які не впливають на зміну клімату.

Вартість виробництва електроенергії невисока. Запаси урану, на якому працюють АЕС, експерти вважають майже невичерпними, адже його має вистачити на тисячі років. Атомні станції працюють незалежно від того, чи є зараз сонце або вітер, на відміну від сонячних панелей чи вітряків.

Водночас після Чорнобильської катастрофи, коли вибухнув четвертий реактор на атомній станції, ставитись до АЕС легковажно просто неможливо. Крім того, відходи від роботи атомних електростанцій є вкрай небезпечними для людини й довкілля.

Радіоактивні відходи потребують переробки та тривалого зберігання. Також вважається, що АЕС є вразливими об’єктами, тобто мішенями для терористичного акту чи стихійного лиха.

Як вбиває мирний атом

Згадаємо трохи фактів про Чорнобильську аварію 1986 року.    

Вибух повністю зруйнував реактор. Виникла масштабна пожежа. У результаті аварії стався великий викид радіоактивних речовин.

Безпосередньо під час вибуху на четвертому енергоблоці загинув старший оператор АЕС Валерій Ходемчук. Його товариш Володимир Шашенок помер вранці від отриманих травм. У 134 співробітників ЧАЕС, членів пожежних і рятувальних команд розвинулась променева хвороба. 28 з них померли протягом наступних кількох місяців.

Основну частину робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній станції виконували протягом 1986-87 років. У роботі брали участь приблизно 240 тисяч осіб. Загальна кількість ліквідаторів становить близько 600 тисяч осіб.

15 грудня 2000 року Чорнобильська АЕС припинила свою роботу назавжди.

Саркофаг над Чорнобильскою АЕС. Фото з мережі

Однак уже у 2022 році під час повномасштабного вторгнення військ росії на територію України про Чорнобильську атомну станцію знов згадав увесь світ. У перший же день повномасштабної війни 24 лютого надійшла інформація про захоплення ЧАЕС російською армією. Всього там перебували близько 500 російських солдатів та 50 одиниць важкої техніки.

9 березня внаслідок бойових дій електростанція перестала отримувати зовнішнє живлення, необхідне для безпечного зберігання відпрацьованого палива. Кілька разів зовнішнє живлення відновлювали працівники “Укренерго”, які фактично перебували на об’єкті в якості заручників російських військ. Окупанти обривали живлення.

11 березня з’явились розвіддані про підготовку теракту на електростанції російськими військами.   

Лише через три тижні захоплення 20 березня вдалось провести часткову ротацію персоналу станції — 64 співробітника з 211.

Увечері 31 березня російські окупаційні війська покинули Чорнобильську АЕС, забравши з собою українських нацгвардійців, по суті, як живий щит для відходу. Їхні війська були розбиті ЗСУ на північному напрямку, тож рашисти тікали.

При цьому російські війська розікрали новітню лабораторію на ЧАЕС вартістю шість мільйонів євро, повідомили в держагентстві України з управління зоною відчуження.

Варто також зазначити, що окупанти окопувались у зоні відчуження — забрудненому, так званому рудому лісі. Внаслідок цього вони отримали значні дози опромінення радіацією. В ході телемарафону в.о. міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець зазначив, що всі рашисти, хто там знаходився, – смертники, вони не мають шансів на подальше життя через опромінення радіацією.

Російські терористи захопили найбільшу АЕС у Європі

Слід зазначити, що окрім Чорнобильської атомної станції російські війська також захопили Запорізьку атомну електростанцію (поблизу міста Енергодар), яка є найбільшою в Європі.

Окупанти рф зайшли на АЕС після важких боїв в Енергодарі 4 березня.

При цьому рашисти обстрілювали з важкого озброєння один із блоків атомної електростанції, внаслідок чого сталась пожежа. Ці події у прямому ефірі міг подивитись весь світ через камери спостереження.

Станом на 14 березня на Запорізьку АЕС зайшли 11 представників росатому.

Керівник Енергоатому Петро Конін заявив, що на території ЗАЕС перебуває близько 50 одиниць важкої техніки рашистів і до 500 російських солдат. Ще близько тисячі окупантів та 400 одиниць техніки знаходиться поблизу Енергодару. Рашисти використовують територію де-факто як військову базу.

Важко навіть уявити масштаби катастрофи, в разі пошкодження найбільшої атомної станції Європи. Сподіваємось, рашисти так само, як поспіхом тікали з Чорнобильської атомної станції, зазнавши нищівної поразки на північному напрямку, найближчим часом будуть вибиті збройними силами України й з південного напрямку нашої країни.

Фактично російські окупаційні війська, захополюючи атомні станції, поводять себе як ядерні терористи.

ГО “Зелений лист” долучилась до звернення українських екологів щодо визнання рф ядерним терористом, внесення обмежень щодо участі росії в МАГАТЕ (Міжнародне агентство з атомної енергії), накладання санкцій на росатом.

Ядерний шантаж світу

Як відомо, Україна є без’ядерною державою — підписавши у 1994 році, так званий Будапештський меморандум, наша країна передала третій за розміром у світі арсенал ядерної зброї.

Станом на 1991 рік в Україні були 176 міжконтинентальних балістичних ракет, 130 рідкопаливних СС-19 (по шість боєголовок кожна) та 46 твердопаливних СС-24 (по 10 боєголовок кожна) в шахтних пускових установках.

Також в України були стратегічні бомбардувальники Ту-95МС і ТУ-160 (від 30 до 43). Ядерні боєзаряди стратегічної зброї – від 1514 до 2156 штук. Тактичні ядерні боєзаряди — від 2800 до 4200 штук.

Ядерну зброю Україна не знищила, а передала росії. Літаки у 1999 році українське керівництво виміняло в рф за рахунок боргу за газ.

За пунктами Будапештського меморандуму, зокрема країни-підписанти, а саме США, РФ і Велика Британія мали утриматися від загрози силою, її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, утримуватись від економічного тиску, не застосовувати ядерну зброю як проти України, так і проти інших держав-учасниць.

З 1996 року Україна набула статусу без’ядерної держави. А вже 2014 року росія порушила підписаний Будапештський меморандум, анексувавши Крим і окупувавши частину Донецької та Луганської областей. Крім того, рф зараз досить часто вдається до ядерного шантажу як України, так і країн Заходу, зокрема США та Великої Британії.

ядерна зброя рф
Фото з відкритих джерел

Наприклад, міністр закордонних справ сергій лавров у недавньому інтерв’ю заявив, що ризики ядерної війни зараз чималі, а небезпека серйозна та реальна, передає Reuters.

Цинізм цієї історії полягає в тому, що зараз росія обстрілює міста України зокрема з українського Криму, який анексувала у 2014-му, перетворивши півострів на військову базу. Крім того, рф шантажує нашу країну ядерною зброєю, яку Україна колись повністю передала  росії.

Прямуємо разом

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49