Зелений лист

Довкілля Одеського регіону — серпень 2021

Тривожна доповідь ООН щодо зміни клімату на планеті, масовий мор риби в Тилігульському лимані, незаконне знесення блакитних ялинок біля Одеської обласної держадміністрації та багато іншого відбувалось в сфері еклогії в останній місяць літа.

Події

На Одещині відновлюють річку Ягорлик

Навесні цього року для наближення річки Ягорлик до її природного стану в Україні стартував амбітний пілотний проєкт «Екологічне відновлення ділянки річки Ягорлик від села Довжанка до села Розівка». Він є частиною проєкту Глобального екологічного фонду «Сприяння розвитку транскордонного співробітництва та комплексного управління водними ресурсами в басейні Дністра», що реалізується ОБСЄ та ПРООН у партнерстві з Європейською економічною комісією ООН.

Для відновлення річки команда проєкту застосувала сучасні екосистемні підходи – екологічну реконструкцію русла шляхом відновлення гідроморфологічних характеристик Ягорлика від села Довжанка до села Розівка та усунення штучних перешкод. Це допоможе зупинити процес деградації малої річки та покращить її екологічний стан. 

Після проведення таких робіт на цій частині русла Ягорлика довжиною понад 8 км відновилася течія і тепер на місці болота знову річка і луг. Це покращило візуальний та санітарно-епідеміологічний стан території навколо, адже зник неприємний запах, який з’являвся через виділення сірководню.

Крім того, такі роботи допомогли створити умови для дозвілля місцевих мешканців: купання дітей та любительського рибальства. 

Звичайно, це лише початок, адже повноцінне відновлення потребує:

  • якісного очищення стічних вод; 
  • зменшення використання добрив та засобів захисту рослин у водоохоронних зонах; 
  • удосконалення сільськогосподарської практики для зменшення ерозії; 
  • контроль пасовищного навантаження; 
  • усунення перешкод та бар’єрів у річці тощо.

Джерело

ФБ сторінка Олега Дьякова

Ще одну вітроелектростанцію ввели в експлуатацію на Одещині — у Лиманському районі

Вітроелектростанція розташовується на території Визирської сільської та Южненської міської громад Одеського району Одеської області біля сіл Любопіль та Сичавка.

Генерація електроенергії здійснюється за рахунок місцевого відновлюваного джерела енергії – вітру, орієнтовний термін експлуатації ВЕС – 25 років, але може бути продовжений в залежності від технічних характеристик обладнання електростанції. Запланована середньорічна генерація вітроелектростанції становить 262500 МВт⋅год електроенергії щорічно.

Прокурори домовились з представниками громадськості про співпрацю у сфері екології

В Одеській обласної прокуратурі відбулась презентація новоствореного структурного підрозділу Офісу Генерального прокурора — Спеціалізованої екологічної прокуратури, а також обговорення пріоритетних напрямків роботи в Одесі та Одеській області.

Презентацію було зроблено підчас робочої наради щодо стану реалізації заходів, спрямованих на посилення протидії правопорушенням у сфері охорони навколишнього природного середовища, яка пройшла 13 серпня під головуванням заступника Генерального прокурора Максима Якубовського.

Серед нагальних питань, вирішення яких потребує узгоджених дій правоохоронців і контролюючих органів регіону, заступник Генерального прокурора визначив протидію фактам забруднення акваторії Чорного моря, засмічення та незаконного використання земель водоохоронного та рекреаційного призначення, незаконного зайняття промисловим виловом водних біоресурсів, у тому числі у виключній морській економічній зоні.

На зустрічі з представниками громадськості, що відбулася після робочої наради, було обговорено проблеми у сфері екології, що існують в регіоні, зокрема екологічний стан Куяльницького та Хаджибейського лиманів, а також акцентовано увагу на необхідності спільних зусиль правоохоронців та органів державного контролю, спрямованих на попередження екологічних правопорушень.

У Теплодарі планують побудувати сміттєпереробний завод

Пілотний проєкт інноваційного методу перероблення твердих побутових відходів способом піролізу (спалюванням сміття в умовах вакууму, в результаті якого утворюються масло, вугілля і вода) планують впровадити в Теплодарі Одеської області. Про це стало відомо під час засідання постійної депутатської комісії з питань екології, природокористування, запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків Одеської обласної ради 5 серпня.

Дамба Хаджибейського лиману потребує термінового укріплення

Стан дамби Хаджибейського лиману обговорили під час позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Засідання відбулося під головуванням Міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова за дорученням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля. У засіданні взяли участь представники Одеської облдержадміністрації, Одеської міської ради, ДСНС, Міндовкілля, Мінфіну, Служби автомобільних доріг тощо.

Законопроєкти

Президент підписав три важливих довкільних закони

На початку серпня Президент України підписав 3 важливих довкільних закони:

  • про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу).

Документ запроваджує європейські цінності та стандарти щодо захисту тварин від жорстокого поводження. Зокрема, в Україні буде заборонено фотопослуги та жебракування з тваринами, пропаганда жорстокого поводження, масова евтаназія безпритульних тварин. А ще утримання вдома великих хижаків, отруйних змій, хижих птахів та червонокнижних тварин у готелях, ресторанах, нічних клубах і на курортах. Протиправним стане і залишення домашніх улюбленців прив’язаними без нагляду у громадських місцях, а також в закритому салоні автомобіля при температурі повітря понад +20 º С і менше + 5 ° С. За жорстоке поводження з тваринами збільшать штрафи.

  • про внесення змін до статті 16 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” щодо регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами.

Ухвалення закону необхідне для виконання Україною міжнародних зобов’язань у сфері охорони озонового шару та запобігання змінам клімату. Україна свого часу приєдналася до Віденської конвенції та ратифікувала Монреальський протокол. Прийняття закону дозволить Україні поступово скорочувати і в подальшому припинити споживання речовин, накопичення яких в атмосферному повітрі щодня призводить до кліматичних змін.

  • про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за незаконне видобування корисних копалин.

Мета документа – запобігти та припинити неконтрольоване видобування корисних копалин місцевого значення. Такі випадки сьогодні непоодинокі на всій території України. Самовільний видобуток ресурсів, зокрема піску, завдає значної шкоди довкіллю, пришвидшує руйнування доріг навколо та створює небезпечні піщані кар’єри. А ще потребує чималих зусиль для приведення земель до стану, придатного для їх експлуатації у сільському і лісовому господарствах.

Тепер за незаконне видобування корисних копалин місцевого значення буде передбачено кримінальне покарання. Також посилено відповідальність за незаконний видобуток корисних копалин в цілому.

Джерело

Прогнози та загрози

На людство чекає широкомасштабна та швидка зміна клімату: Доповідь ООН

Через діяльність людини процеси зміни клімату набирають обертів і з кожним роком стають інтенсивнішими. На всіх континентах планети почастішали лісові пожежі, довготривала спека, руйнівні зливи, посухи, паводки та інші екстремальні погодні явища. Їх кількість зростає пропорційно з підвищенням температур. Те, що раніше вважалося «паводком» чи «посухою» століття, через 80 років може стати щорічним явищем. Наша планета нагрівається набагато швидше, ніж прогнозували. ! Однак людство ще може запобігти зміні клімату та адаптуватися до неї.

Про це йдеться у шостому звіті Міжурядової групи експертів ООН із питань зміни клімату (IPCC) «Зміна клімату 2021: Основа фізичної науки». Автори доповіді – 234 експерта з 66 країн світу вважають – ще можна все виправити. Для цього треба істотно скоротити викиди в атмосферу парникових газів та інших шкідливих речовин. 

Експерти зазначають, що підвищення температури та невідворотність кліматичних змін напряму залежать від рівня майбутніх викидів парникових газів. 

Звіт показує, що головною причиною підвищення температури на планеті на 1,1° С градуса є діяльність людини. Прогнозується, що у найближчі 20 років температура досягне або перевищить 1,5 градуса.

“Якими б химерними, на перший погляд, не були ці прогнози, вони реалістичні. Й набагато ближчі, ніж здається. Нашим дітям доведеться жити в таких умовах і намагатися протистояти їм. Втекти, переїхати у іншу, більш розвинену країну, на інший континент не вдасться. На планеті не буде жодного куточка, де можна буде сховатися від наслідків, спровокованих людською діяльністю. Тож сьогодні не варто говорити про завищені кліматичні амбіції, жити лише одним днем, треба думати про «спадок» нашим дітям більш глобально та об’єднувати зусилля із світом і починати діяти”, – коментує Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський.

Зміна клімату призводить до безлічі непрогнозованих наслідків:

  • змінюється вся кліматична система Землі, і це позначається на стані атмосфери, океанів, льодових покривів і поверхні Землі;
  • посилюється кругообіг води. Через це в одних регіонах відбуваються інтенсивні опади та руйнівні паводки, а в інших – екстремальні посухи; 
  • через підйом рівня моря прибережні райони частіше потерпатимуть  від паводків, ерозії ґрунту та затоплення. Якщо раніше екстремальні зміни рівня моря траплятися один раз у 100 років, ближче до кінця століття, це відбуватиметься щороку.

Вчені застерігають, що людство не зможе запобігти кліматичній катастрофі, якщо не пришвидшить скорочення викидів парникових газів. Це означає, що кроки, які зроблені за останні десятиліття, недостатні.

Єдиний шлях зупинити потепління до 1,5° С – швидка реалізація більш амбітних заходів скорочення викидів – посилення енергоефективності, розвитку відновлюваної енергетики, електрифікації транспорту, термомодернізації будівель, збереження лісів та природних територій, тощо.

Україна є однією з 110 країн, які вже подали свої оновлені Національно визначені внески до Паризької угоди до Секретаріату Рамкової конвенції ООН про зміну клімату. У цьому документі задекларована наша нова кліматична ціль, яка передбачає необхідність до 2030 року скоротити викиди парникових газів до рівня 35% порівняно з 1990 роком. Це допоможе стримати зростання середньої глобальної температури нижче 2°C.

Ключові меседжі звіту:

Глобальне потепління прискорюється – останні п’ять років були найспекотнішими за всю історію спостережень з 1850 року. Це свідчить про те, що за усіма сценаріями викидів, що розглядають вчені, підвищення температури до 1,5°C буде досягнуто до 2040 року. Якщо ж викиди вуглецю не скоротяться упродовж найближчих років, цей поріг перейдуть раніше.

Природні поглиначі СО2 – ліси, ґрунти і океани наразі демонструють ознаки насичення, що свідчить про те, що відсоток антропогенного вуглецю, що поглинається ними, буде знижуватися.

Світовий океан піднявся приблизно на 20 см з 1900 року. Темпи підвищення потроїлися за останнє десятиліття, а рівень моря вже в цьому столітті підвищиться більш ніж на півметра. 

Відмова від скорочення викидів метану ставить під ризик цілі Паризької угоди. Вчені зазначають, що СН4 затримується в атмосфері не так довго, як СО2, але набагато ефективніше утримує тепло. Зараз в атмосфері найвищий рівень СН4 принаймні за 800 000 років. Це свідчить про те, що викиди СН4 потребують особливої уваги і їх також потрібно зменшувати.

Також в доповіді наголошується, що діяльність людини – головна і беззаперечна причина глобального потепління. А кліматичні катастрофи є його наслідками. Вчені вже прогнозують збільшення кількості фаз екстремальної спеки, теплі пори роки стануть довшими, а холодніші – коротше. Не виключено, що Арктика вже до 2050 року буде практично повністю звільнятися від льоду як мінімум один раз на рік у вересні.

Та незважаючи на такі сумні прогнози вчені кажуть, що катастрофи можна уникнути, якщо світ діятиме швидко. Запобігти найстрашнішим наслідкам і змінити ситуацію можна лише удвічі скоротивши викиди вуглецю до 2030 року. Тоді до середини століття можливо зупинити зростання температури і уникнути кліматичних катастроф. Також експерти пропонують зменшувати викиди парникових газів за допомогою використання відновлюваних джерел енергії та висаджування дерев.

Джерело

Джерело

До 2030 року уряд планує скоротити викиди парникових газів на 2%

Уряд затвердив оновлений Національно визначений внесок України до Паризької угоди. Фінальної версії опублікованого документу ще немає, але різні джерела повідомляють, що Україна затвердила ціль скоротити викиди парникових газів на 65% від рівня 1990 року.

Це перша ціль для України на реальне скорочення викидів. Уряд передбачає скоротити їх на 2% від того рівня, який ми мали у 2019 відносно 1990 року.

Однак точну оцінку цієї цілі можна буде сказати після аналізу документу, бо важлива не тільки ціль, а й її реалізація у різних секторах. Міжурядова група експертів зазначала, якщо людство хоче стримати підвищення температури на 1.5С до кінця сторіччя, світові викиди мають скоротитись на 50% до 2030 року відносно 2010 року. Для України це означає, що скорочення мало б бути більш ніж 70% від 1990 року.

“Хоча Україна вперше затвердила реальне скорочення викидів парникових газів, варто не забувати, що скорочення викидів з 1990 року відбулось не шляхом амбітної кліматичної політики. Це стало можливим через спад розвитку промисловості з часів Радянського союзу та ряд економічних криз.

Україна все ще має величезний потенціал в скороченні споживання енергії завдяки енергоефективності, тим самим зменшуючи використання викопного палива та платіжок для споживачів. В секторах енергетики, промисловості, транспорту, сільського та лісового господарства ми теж маємо великий потенціал до скорочення”, – говорить Євгенія Засядько, керівниця кліматичного відділу ГО Екодія.

Ціль скоротити викиди на 65% відносно 1990-го року має стати дороговказом для розвитку сталої, конкурентно спроможної та адаптованої до зміни клімату України.

Джерело

Природоохоронні території

Національний природний парк «Куяльницький»

Концерт-акція в підтримку створення Національного природного парку «Куяльницький»

пройшов в Одесі, біля пам’ятника Дюку де Рішельє. Концерт пройшов під гаслом «Куяльник SOS. Спасем Одесское Сокровище» і був спрямований на захист від хижацької забудови 4-смугової автомагістраллю заплавної частини лиману й особливо цінних заплавних луків і прісноводних струмків.

Національний природний парк «Тузлівські лимани»

Ринг по боротьбі за екологічні права громадян у судах

5 серпня ГО «Зелений лист» презентував проєкт щодо вдосконалення правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України. Одне із завдань проєкту — фінансовий супровід судових процесів, що стосуються НПП «Тузлівські лимани», в різних судах Одеської області. За словами голови організації Владислава Балінського, «Зелений лист» вважає судові процеси як своєрідний ринг по боротьбі за екологічні права громадян.

Проєкт фінансується програмою MATRA Посольства Королівства Нідерландів в Україні та частково — 16% бюджету — власним коштом ГО «Зелений лист».

Партнерами ГО «Зелений лист» в проекті виступають Громадська організація «Відродження природної спадщини» (голова — доктор біологічних наук Іван Русєв) та Інститут еконологіі (голова — професор Одеського екологічного університету Олег Рубель).

Невідомий закреслив дві цінних ділянки на карті-схемі територій Нацпарку «Тузловські лимани»

Про це з подивом дізналися учасники судового засідання по справі стосовно «дерибану» теріторій Національного природного парку «Тузлівські лимани», яке пройшло 25 серпня в Одеському окружному адміністративному суді.

Розглядався позов НПП «Тузлівські лимани» до Татарбунарської районної ради. Парк не погоджується з рішенням ради від 19.06.2020 р. № 740-VІІ, яким був затверджений проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж с. Приморське і передбачено збільшення площі території села з 495,8593 га до 1101,2074 га за рахунок земель державної власності, в тому числі земель, які входять до складу територій Національно-природного парку «Тузлівські лимани»: акваторії лиману Малий Сасик, частини території піщаного пересипу (29-31 км), ділянки прибережної захисної смуги лиману Малий Сасик біля курортної зони Расєйка.

Порушення та порушники

З дозволу екоінспекції та Одеського міського департаменту екології було знесено чотири блакитних ялини біля Одеської держадміністрації

5 і 6 липня під стінами Одеської обласної адміністрації співробітники КП «Міськзелентрест» спиляли чотири блакитних ялини, яким нараховується понад 50 років.

Дозвіл на знесення десяти найкрасивіших, могутніх дерев з розлогими кронами дав Департамент екології та рекреаційних зон Одеської міської ради в особі заступника директора В. Вербицької. Під актом обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, є також підпис представника Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу Ю. Гордієнко і замовника – в.о. директора Комунальної установи «Обласна служба експлуатації адміністративних будівель» Л. Лановенко.

Згідно з документом, 10 блакитних ялин визнані аварійними згідно з п. 9.1.12 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України. Жоден з ознак аварійності  не відноситься до вже знесених дерев. Було грубо порушено «Порядок відалення дерев, кущів, газонів и квітніків у населених пунктах».

Втручання в ситуацію голови ГО «Зелений лист» Владислава Балінського допомогло зупинити знесення дерев.

Масовий мор риби на каналі Чорне море — Тилігульський лиман

зафіксували екологи – заступник директора НПП «Тузловські лимани» Іван Русєв і голова ГО «Зелений лист» Владислав Балінський. «Это произошло после полного  перекрытия водообмена, путем опускания шлюзов. И вот прямо сейчас идет строительство дамбы через канал, которая усугубит экологическую ситуацию», – на своїй сторінці в фейсбуці повідомив Русєв.

Але Державна екологічна інспекція Південно-західного округу ніяк не відреагувала на це.

Понад тисячу гектарів сміття в Одеській області виявив космічний супутник

Як повідомив Національний центр управління та випробувань космічних засобів, підчас повномасштабного моніторингу Одеської області, проведеного за допомогою аерокосмічної зйомки, виявлено 1243 незаконних сміттєзвалищ, які розташовані на 1274, 3 га площі. Дослідження організовано в рамках програми співпраці Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України з Державним космічним агентством України.

В стічну канава з гламурним фасадом

перетворилось саме “пафосне” курортне місце в Одесі – Аркадія. Річ у тому, що труба аварійного випуску каналізаційного колектору, в який стікаються нечистоти з усього цього курортного району, виходить безпосередньо на пляж. Місце випуску каналізації сором’язливо присипане піском. Але під час сильних дощів це «торжество інженерної думки» оголюється, стічні води утворюють промоїну, по який несуться прямо в море. Колір води й запах навколо не залишає ілюзій: у море ллється лайно, по дорозі отруюючи пісок і воду навколо.

Після сильної зливи 22 липня голова ГО «Зелений лист» Владислав Балінський в черговий раз зафіксував отруєння води й піску в Аркадії стічними водами.

Судновласник сплатив 5600 доларів за забруднення морської води в порту Чорноморська

Державою екологічною інспекцією Південно–Західного округу (Миколаївська та Одеська області) було отримано інформацію від Державної прикордонної служби України, що в районі 351 якірної стоянки морського порту  «Чорноморськ» біля судна «DIONE» ІМО 9598086 (під прапором Барбадосу) виявлено пляму невідомого походження.

Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Південно – Західного округу в ході спільного обстеження внутрішніх морських вод, територіального моря та виключної (морської) економічної зони України спільно з 1 загоном морської охорони Державної прикордонної служби України відібрані проби морської води біля лівого борту судна та направлені до відділу інструментально – лабораторного контролю. Відповідно до протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб вод, встановлено перевищення нормативів гранично допустимих концентрації по вмісту у воді завислих речовин у 2 рази та по залізу загальному у 4,8 рази.

24 серпня фахівцями інспекції спільно із представниками Управління  Служби безпеки України в Одеській області здійснено підйом судна «DIONE» ІМО 9598086, відібрані  проби  після  системи   очистки стічних вод судна. Відповідно до протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб вод, встановлено перевищення нормативів гранично допустимих концентрації по вмісту у воді завислих речовин у 1,18 рази. Таким чином, був встановлений факт погіршення якості води. За даним фактом проведено обчислення розміру відшкодування збитків, заподіяних внаслідок забруднення внутрішніх територіальних вод України та винесено претензію судновласнику на суму 5600 доларів США.

26 серпня сума заподіяного збитку сплачена судновласником добровільно та в повному обсязі.

Джерело

За незабезпечення охорони ліса від незаконної порубки «Великомихайлівське лісове господарство» сплатить понад 1,2 млн грн

Набрало законної сили Рішення Господарського суду Одеської області за позовом заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу до Державного підприємства «Великомихайлівське лісове господарство» про стягнення шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, у розмірі 1 293 304,72 грн.

На підвідомчій Державному підприємству «Великомихайлівське лісове господарство» території було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) за дотримання вимог природоохоронного законодавства, зокрема, про охорону, захист, використання та відтворення лісів. Актом перевірки встановлено невиконання покладених законом обов`язків по здійсненню охорони лісів від незаконних порубок.

ДП «Великомихайлівське лісове господарство» є постійним лісокористувачем, в обов`язки якого входить забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень. Цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а й постійні лісокористувачі, вина яких полягає у протиправній бездіяльності у вигляді невчинення дій щодо забезпечення охорони та збереження лісу від незаконних рубок на підвідомчих їм ділянках із земель лісового фонду, що має наслідком самовільну рубку лісових насаджень третіми особами.

Джерело

Статтю підготовлено в рамках проекту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Короліства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49