Зелений лист

Енергетичний паразитизм в Одесі як результат корупції міських чиновників

На сьогодні в Одесі поширена практика купівлі житлових приміщень першого поверху, особливо на центральних вулицях міста, і перепрофілювання їх в офіси, магазини тощо. І перше, що роблять власники таких приміщень – отримують від міської влади дозвіл на відключення опалення. Міські чиновники роздають такі дозволи доволі охоче (і скоріш за все – небезкоштовно). Для цього достатньо пройтися по одній з центральних вулиць і звернути увагу – скільки нових офісів та магазинів з’явилося у житлових будинках. Але роздаючи такі дозволи, міські чиновники не лише майже постійно порушують законодавство, але й і збільшують загрозу як майну громадян, так і здоров’ю та життю громадян.

Історія питання

Перехід квартир з центрального на індивідуальне опалення розпочався наприкінці 1990-х – на початку 2000-х років. Цьому сприяло і ліберальне на той час законодавство. Так, у Правилах надання населенню послуг з водо-, теплопостачання та водовідведення, затверджених Постановою КМУ від 30.12.1997 року №1497, абзацом 3 пункту 9 встановлювалося: «У разі відмови споживача від користування послугами з  водо-, теплопостачання  та водовідведення він має право розірвати договір та вимагати відключення відповідних мереж».

Прийняття нових Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМУ від 21.07.2005 року №630 і на базі пункту 25 Правил Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 22.11.2005 № 4 нічого принципово не змінювало для тих, хто бажав відмовитися від систем централізованого опалення.

Але у 2007 року держава схаменулася і заборонила відключення окремих квартир, оскільки це призводило до розбалансування системи централізованого опалення. Дозволялося відключатися лише цілими багатоквартирними будинками. Зміни вносилися як у Постанову КМУ 630, так і у Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4.

Дехто навіть звертався до Окружного адміністративного суду міста Києва. Але суд відмовив у позові.

Дуже показовою є аргументація суду. Процитуємо деякі аргументи суду:

– «При проектуванні будинку закладається і засіб теплопостачання – централізоване теплопостачання, згідно з вимогами відповідних будівельних норм щодо питань влаштування системи опалення, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі при проектуванні гідравлічно ув’язані для забезпечення стабільної роботи системи опалення будинку».

– «Відключення окремих квартир по стояку призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньобудинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, що є причиною зменшення подачі теплоносія на інші стояки. Тобто, якщо сам будинок містить 100% теплоти, то на кожну квартиру йде певна кількість теплоти, певний відсоток. У разі ж відключення однієї квартири від цілісної взаємодіючої системи, інші мешканці квартир будуть отримувати вже не 100% тепла від будинку. Основна кількість теплоти йде саме від цілого будинку, від його невід’ємних частин-квартир, завдяки цьому йде зворотна віддача на всі квартири будинку.

Більше того, під час будівництва, для системи централізованого опалення використовуються певні види труб, фізичні характеристики яких наведені у згаданих СНиП 2.04.05-91*, так, труби повинні витримувати випробування на стійкість за умов завданого внутрішнього тиску. Таблица 2 Додатку 25 СНиП 2.04.05-91*. Будь-які зміни тиску можуть призвести до не передбачуваних наслідків».

                                Правила, які діють сьогодні

Новий поштовх відключення квартир від систем централізованого опалення у багатоквартирних будинках отримало у зв’язку з прийняттям нового Закону «Про житлово-комунальні послуги». На виконання норм Закону приймається Порядок відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, який затверджується Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 року № 169. Вказаний порядок встановив як правила для відключення будинків від систем централізованого опалення, так і надав право відключати квартири та нежитлові приміщення багатоквартирних будинків від централізованого опалення, але за умови – якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку вже відокремлена (відключена) від централізованого опалення та попадав у список таких будинків. Також вказаний порядок покладав на комісії, які створені органами місцевого самоврядування, для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення, обов’язок оприлюднення своїх рішень на офіційному сайті ради.

Реалії Одеси

Перше, з чим стикається людина, яка хоче дослідити стан справ в цій галузі – повна відсутність у відкритому доступі будь-якої інформації з питань відключень приміщень багатоквартирних будинків від систем централізованого опалення.

На сайті КП «ТМО» повинен бути перелік багатоквартирних будинків, у яких не менше ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від центрального опалення. Він там був, потім з невідомих причин посилання на цей перелік було «бите» (тобто, його відкрити було неможливо) і після запитів на інформацію та у подальшому подання заяви про досудове врегулювання спору привело до того, що посилання стало знову працюючим. Тепер кожен може ознайомитися з переліком багатоквартирних будинків, в яких на день вступу в силу Закону України «Про житлово-комунальні послуги», не менше ніж половина квартир і нежитлових приміщень від’єднана (відключена) від мереж централізованого опалення. Всього цей перелік містить в собі 189 будинків, основна частина яких зосереджена у Приморському районі міста.

Незважаючи на діючу більше 4 років вимогу законодавства щодо оприлюднення протоколів засідання комісій, вказана інформація і досі відсутня у публічному просторі. При запиті до міської ради отримані дуже цікаві відповіді кожної з районних адміністрацій міста, у яких зазначено, що діючими положеннями районних комісій при райадміністраціях не передбачено оприлюднення своїх рішень. Тобто, незважаючи на вимоги законодавства, міські чиновники не поспішають це законодавство виконувати.

Незважаючи на усі бюрократичні перепони та небажання міських чиновників надавати будь-яку інформацію, після подання заяви про досудове врегулювання спору, ГО «Зелений лист» таки змогла отримати 2 протоколи засідання комісії при Приморській райадміністрації, які відбулися наприкінці 2021 року.

Аналіз вказаних протоколів показав, чому саме місцеві чиновники не поспішають виконувати норми чинного законодавства і оприлюднювати інформацію, Як вимагає чинне законодавство. Бо їхня робота в цьому напрямку здебільшого спрямована на порушення встановлених законодавством вимог. Судить самі.

Стосовно протоколу №5 від 10.09.2021 р. З 53 адрес будинків, які розглядалися на засіданні комісії, лише 10 адрес є у переліку будинків, де можна відключати опалення у приміщеннях. Ще за однією адресою є відмова. А інші 42 адресах будинків, за якими законодавство не дозволяє відключати приміщення від опалення – дозволено. Інколи ставлять додаткові умови – дозволити за умови переоформлення рахунку, за умови надання правовстановлюючих документів, заключення договору чи за умови погашення заборгованості перед КП «ТМО».

Стосовно протоколу №7 від 05.11.2021 р. З 24 адрес будинків, які розглядалися на засіданні комісії, лише 4 адреси є у переліку будинків, де можна відключати опалення у приміщеннях. Ще за двома адресами будинків позитивного рішення не прийнято. По інших 18 адресах, які не внесено до переліку будинків, де можна відключати опалення у приміщеннях – дозволено, з них 6 – з додатковими умовами.

На нашу думку, такий стан справ щодо надання незаконних дозволів щодо відключення від опалення приміщень у багатоквартирних будинках в Одесі обумовлений саме корупційною складовою. Але при цьому мало хто звертає увагу на ще два наслідки відключення окремих приміщень від систем централізованого опалення.

Так, одним з наслідків встановлення індивідуального опалення, на який звертають увагу експерти, є таке явище, як енергетичний паразитизм. «Ті, хто розповсюджує інформацію про те, яке це щастя мати індивідуальне опалення, зазвичай живуть всередині будинку (опалювальної оболонки), – зауважує Олександр Гут. – Тобто з боків, згори та знизу від них – опалювальні приміщення з температурою не менше 20 градусів, а не зовнішня мінусова температура. Отже в їх квартирі завжди буде щонайменше +18 градусів. І якщо вони встановлюють опалювальний котел, свій генератор тепла і нібито від’єднуються від центральної системи опалення, то виходить, що насправді вони всіх обманюють. По суті ці люди просто крадуть тепло від сусідів, які сплачують за центральне опалення».

Другим наслідком є зменшення абонентської бази КП «ТМО», який компанія постачає тепло в холодну пору. Але такі дії компанію та її керівника – Позднякову Ганну Іванівну, таки питання не хвилюють. Бо завжди з бюджету Одеси міська влада готова надати дотації на покриття збитків. І байдуже, що частина цих збитків нанесена діями саме міської влади. Бо доходи йдуть у власну кишеню чиновників, а видатки покриваються за рахунок кожного з одеситів.

Але спроба з’ясувати у КП «ТМО» кількість відключень абонентів від систем централізованого опалення за останні роки, наштовхнулася на небажання працівників підприємства надавати таку інформацію. При цьому з метою обґрунтування ненадання інформації, керівництво КП «ТМО» присвоїло кількісним показникам статус конфіденційної інформації та у тому числі самостійно присвоїло собі статус органу державної влади або органу місцевого самоврядування.

Підсумовуючи вищенаведене, можна зробити наступні висновки:

1. Одеські чиновники надають дозволи на відключення приміщень від централізованого опалення на власний розсуд, незважаючи на вимоги законодавства, що має ознаки корупційної складової.

2. Такі дозволи надають змогу отримувачам відключати свої приміщення у багатоквартирних будинках від системи централізованого опалення.

3. Такі відключення погіршують умови опалення інших мешканців будинків, у яких відбулося відокремлення приміщень від систем централізованого опалення.

4. Втрати КП «ТМО» від таких незаконних відключень компенсуються через бюджету міста усіма одеситами.

З метою з’ясування стану справ, яка сталася з наданням дозволів на відключення окремих приміщень багатоквартирних будинків від систем централізованного опалення, ГО «Зелений лист» звернулося до депутатки Одеської міської ради О.Квасніцької. Сподіваємося, що у подальшому можна буде зробити більш ґрунтовні висновки.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49