Инвентаризация зеленых насаждений рекреационной территории Одессы в пределах участка санатория «Красные зори»

Автор:"Зеленый лист"

Инвентаризация зеленых насаждений рекреационной территории Одессы в пределах участка санатория «Красные зори»

Інвентаризація зелених насаджень рекреаційної території м.Одеси в межах ділянки санаторію   «Червоні зорі»(колишнє кладовище Воскресенське) за адресою ул.Бернардацці 4/6.

 Вступ

Зелені насадження є невід’ємною частиною сучасного містобудування і фактором, що має велике значення в санітарно-гігієнічному, архітектурно-планувальному і соціальному відношенні. Рослини, нарівні з архітектурою утворюють міський ландшафт і формують мікрокліматичні умови зміненого антропогенного середовища: покращують температурно-вологісний і радіаційний режими, сприяють очищенню атмосферного повітря від суспензій і хімічних забруднювачів, гасять шумове забруднення, виділяють фітонциди, мають заспокійливу дію на психіку і в цілому, сприятливо впливають на організм людини.

                                                   Загальні дані

У серпні 2018 року було проведено обстеження зелених насаджень паркової зони санаторію Червоні зорі, розташованого в Приморському районі м.Одеси, на узбережжі в районі мису Середній Фонтан.

Територія прямокутної форми, з одного боку обмежена вулицею Бернардаці, з іншого пер.Бернардацці, з третьої сторони — ділянкою храму Святої Марії Магдалини і з четвертої сторони — приватним сектором.

Парк розташований в центральній частині міста. Несе естетичну, рекреаційну функції, а також виконує протизсувну та агролісомеліоративну роль

                                                  Кліматичні дані

Місто Одеса розташовано в північно-західній частині чорноморського узбережжя. Клімат міста помірно-континентальний з характерною м’якою зимою, тривалою печею влітку, прохолодною і дощовою навесні, сухий і тривалої восени.

Середньомісячна річна температура повітря становить + 10 ° С.

Абсолютний максимум тут спостерігався в липні-серпні і склав + 41 ° С, абсолютний мінімум в січні-лютому — 27 ° С.

Тривалість безморозного періоду становить 210 — 240 днів.

Середньорічна кількість опадів — 450 мм.

 

                              Матеріали і методи дослідження.

Обстеження зелених насаджень проводилося екскурсійно-маршрутним методом з нанесенням результатів таксономічного аналізу на карту ділянки (викопіювання генплану на геопідоснови в масштабі 1: 500). З метою аналізу просторової структури дендрофлори скверу, а також планування подальших заходів з реконструкції, на його території були виділені природно обмежені основними алеями, огорожами і існуючими будівлями ділянки, яким були присвоєні умовні номери (картосхема додається). Визначення видової приналежності рослин проводилося на місці, з подальшою камеральною обробкою матеріалів для уточнення первинних результатів за допомогою спеціальної довідкової літератури [4,5,6,7]. Результати визначення прив’язувалися до відповідного пронумерованому ділянці за допомогою привласнених деревах умовних ідентифікаційних номерів.

Як відомо, рослини в ході життєвого циклу, в залежності від умов існування, можуть змінювати життєву форму (дерева або куща), тому оцінка балансової вартості об’єктів на території парку проводилася відповідно до наявної життєвої формою рослини.

                     Аналітична оцінка структури паркового фітоценозу.

 

На території було виявлено і обстежено 433 дерева та 16 чагарників, що відносяться до 26 видів і різновидів рослин. Найбільш багате (по 4 види) представлені сімейства Кленові, найціннішим видом якого є клен Явр, і Ільмовиє, найбільш цінним рослиною якого є в’яз гладкий. Більшість найбільших і високостовбурних дерев в сквері відноситься до сімейства Бобові, сімейству Маслинові, сімейству Платанове. Найпотужніший і безумовно красиве дерево парку це, безумовно, дуб чересчатий який відноситься до сімейства Букових і представлений тут в єдиному екземплярі. Основу зелених насаджень у парку складають горіх волоський (54 дорослих дерева), два види ясена : ясен європейський і Айлант найвищий (лат. Ailánthus altíssima) і робінія псевдоакація (або акація біла, 60 дорослих дерев).

Як відомо, робінія біла все рідше і рідше зустрічається на вулицях Одеси. Її замінюють на більш стійку до антропогенного впливу, засолення грунтів і посухи софору японську (в парку не представлена).

Розташування груп зелених насаджень на даній паркової території таке, що цінні рослини займають тут самі видні місця. До таких належать представники класу Хвойні (Pinopsida) і на цій групі варто зупиниться так як вона тут численна і представлена ​​шістьма видами.

Перед фасадом будівлі їдальні виростають дві чудови рослини блакитного кольору, виду Ялина колюча (лат.Pīcea pūngens). Дерева знаходяться в хорошому стані і мають приблизний вік близько п’ятдесяти років.

Высота  7-9 метрів.

Ялина колюча

Приблизно такого ж віку ряд ялин уздовж адміністративного корпусу санаторію.

ялина європейська

Ці дерева в Карпатах називають смереками. Наукова назва — ялина європейська (Picea abies). Їх тут всього 10 екземплярів і все в прекрасній формі. Оскільки ялина європейська росте значно швидше інших хвойних, то ці дерева підносяться над парком на значні 15-16 метрів.

Чотирнадцять примірників рослин сосни кримської — Pinus pallasiana D. Don,

1824

сосна кримська

виділяються двома окремо розташованими ландшафтними групами майже по самому центру ділянки. Вік усіх рослин близько п’ятдесяти років. Висота крони-11-13 метрів. Стан дерев хорошій.

Посеред центральної галявини виділяються острівцями дві змішані групи (по 5-6 дерев) дорослих рослин туї західної і ялівцю віргінського.

Ще одна велика група рослин виду биота східна (33 дерева)

має правильну прямокутну форму. Вона розташована паралельними рядами і примикає до вже вищеописаної гайку кримської сосни. Ці два острівця досить густо посаджених дерев зливаючись між собою, створюють справжню хвойну гущавину з відповідним півмороком, пружною підстилкою і смолянистим запахом. А всього то кілька десятків дерев! Всі екземпляри дерев біоти східної і ялівців в хорошому стані. Їх вік від тридцяти до п’ятдесяти років.

З квіткових рослин найбільшу цінність на даній території представляє могутній екземпляр виду Дуб черешчатий (лат. Quércus róbur) пірамідальноі форми . Дерево в прекрасному стані.

Дуб черешчатий

Окружність його стовбура на рівні груди становить 3,3 метра. Висота крони близько 23 метрів. Приблизний вік близько 150 років. Дерево росте на території прилеглій до ділянки Храму Святої Марії Магдалини і, ймовірно, був спеціально посаджений священнослужителями того часу. Дане дерево дійсно вражає своєю міццю і стрункою кроною. Серед прихожан храму і одеситів ходить повір’я, що дотик до стовбура або молебень в тіні цієїкрони , забезпечує передачу життєвої енергії і духовної віри від батьків-засновників храму.І тут людська натура спотворила ідею пантеїзму і віри. Дерево останнім часом піддається пошкоджень у вигляді зрізання кори (ймовірно, для заварювання настоянок). Безумовно, унікальний Дуб потребує захисту держави і його необхідно для цього внести до реєстру пам’яток природи. Пропонуємо назву об’єкта ПЗФ — «Дуб храму Святої Марії Магдалини».

Також, виділяється своєю значністю ряд особин видів платан західний і ясен європейський. Тут, в парковій зоні в стороні від машин і міського смогу, ці дерева виглядають особливо прекрасно. Всього в парку росте 12 платанів віком від двадцяти до п’ятдесяти років, довжиною кола в поперечнику до 1,8 метра і висотою до 16 метрів.платан західний

В осені, своєю яскравою листям привертають увагу окремо зростаючі фруктові дерева груші і сливи, а також яскраво жовті острівці берези і клена.

Навесні, пишним цвітінням радують око розташовані вздовж старого одноповерхової споруди дерева кінського каштана. Представників цього виду в парку налічується всього десять дерев віком близько шістдесяти років.

                                 Декоративна цінність

Дуже декоративно в будь-який час року виглядає сосна, ялина, біота східна, туя та ялівець. Всю територію обрамляють високі дерева гледичии трехколючковой і акаціі білої. У парку досить затишно і не дивлячись на занедбаність території, останнім часом він популярний серед жителів фонтану.Окремо, необхідно підкреслити високу біорізноманіття серед представників життєвої форми трав’янистої рослинності.

Дуже красиво виглядають вільні від дерев і чагарників порослі злаками і іншими травами галявини. Тут, цілком ймовірно наявність рослин, які внесені в список охоронюваних видів Червоної книги України. Для їх визначення і опису, необхідно додаткове обстеження території .

В цілому, умови проростання рослин на даній території можна охарактеризувати як хороші, про що свідчать не тільки великі розміри рослин і їх вік, але і їх задовільний фітосанітарний стан. Тут відсутні явно уражені рослини (за винятком з’їденої огнівки кущів самшиту та ураженого мінуючою міллю кінського каштана). Парк відрізняє гарне планування ділянок із зеленими насадженнями і вдале розташування найбільш декоративних рослин на них в об’єднаних видових групах.

З огляду на високу цінність зелених насаджень обстежуваного парку, найбільш оптимальним рішенням у даній ситуації є збереження існуючого видового складу рослин і підтримання зелених насаджень в хорошему фітосанітарному стані.

Молодший науковий співробітник НПП «Тузловські лимани»,

біолог Балінський В.М

                                                Список літератури

 1. Інструкція з інвентаризації зелених насаджень у населених пунктах України. (Наказ Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №226 від 24.12.2001 р.)
 1. Методика визначення відновної вартості зелених насаджень (Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №414 від 14.12.06 р.)
 1. Правила визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1-1-2000 (Наказ Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №174 від 27.08.2000 р.)
 1. Определитель высших растений Украины, Киев: Фитосоциоцентр, 1999.
 1. Дендрофлора України. Дикорослі й культивовані дерева і кущі. Покритонасінні. Частини 1 і 2, Киев: Фитосоциоцентр, 2002-2005.
 1. Щепотьев Ф.Л. Дендрология, Киев: Выща школа,
 1. Кохно Н.А., Курдюк А.М. Теоретические основы и опыт интродукции древесных растений в Украине, Киев: Наукова думка, 1994.
 1. Рубцов Л.И. Проектирование садов и парков. – М.: Стройиздат, 1979.
 1. Решение исполнительного комитета Одесского областного совета «Об отнесении памятников природы области к заповедным категориям согласно новой классификации» от 18.05.1972 г. №234.
 1. Решение исполнительного комитета Одесского областного совета «Об упорядочении и расширении сети заповедных территорий и объектов области» от 03.12.1983 г. №682.
 1. Решение исполнительного комитета Одесского областного совета «О сети территорий и объектов природно-заповедного фонда области» от 02.10.1984 г. №493.
 1. Решение исполнительного комитета Одесского горсовета «О проведении инвентаризации и содержании зеленых насаждений в городе Одессе» от 02.10.2002 г. №315.

Об авторе

"Зеленый лист" administrator

Вы должны быть авторизованы, чтобы оставить комментарий.