Одеса задихається: проблеми з киснем у місті в умовах COVID

Півтора року весь світ живе в умовах пандемії COVID19. Лікувати захворювання, яке найчастіше уражує легені, допомагає киснева терапія. А з киснем у нас в місті проблеми.

Окрім того, вчені наполягають, що брудне повітря погіршує перебіг цієї смертоносної хвороби. Водночас Одеса й Одеська область займають третє місце у всеукраїнському рейтингу міст з найбільш забрудненим повітрям.

При цьому пандемія, яка щодня уносить життя сотень українців, розкрила більшість проблем медичної системи країни. А мільйони бюджетних гривень, які регулярно виділяє влада на боротьбу зі смертельною хворобою, нерідко розчиняються в корупційних оборудках.

“Зелений лист” дослідив, що в Одесі і з киснем, і з повітрям.

Забруднення повітря і COVID

У вересні 2021 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оприлюднила нові Глобальні рекомендації по якості повітря. Зокрема у звіті ВООЗ зазначено, що наявні чіткі докази шкоди, яку здоров’ю людини завдає забруднення повітря.

За даними ВООЗ, щорічно забруднення повітря стає причиною передчасної смерті семи мільйонів людей. Зокрема в дітей забруднення повітря може призвести до порушення розвитку та функцій легенів, респіраторних інфекцій, загострень астми. У дорослих — до ішемічної хвороби серця, інсультів, діабету та нейродегенеративних захворювань.

Крім того, забруднення повітря ускладнює перебіг захворювання коронавірусною інфекцією, що найбільш небезпечно в умовах пандемії.

Зокрема директорка департаменту ВООЗ з питань довкілля та здоров’я Марія Нейра заявила, що погана якість повітря, яким ми дихаємо, є серйозним фактором для гострих та хронічних респіраторних захворювань, захворювань серцево-судинної системи, а ще збільшує ризики розвитку важкого перебігу COVID, передає УНІАН.

А що ж з якістю повітря в Одесі? Як з’ясувалось, наше місто потрапило у всеукраїнський рейтинг міст з найбільш забрудненим повітрям, посівши третє місце. Про це повідомило видання УСІ з посиланням на слова голови Одеської обласної державної адміністрації Сергія Гриневецького. Одеса входить у трійку міст з найбільшим індексом забруднення повітря. Нас обігнали лише Маріуполь і Кам’янське. Не забуваємо при цьому, що зараз місто перебуває в червоній зоні карантину через коронавірусну хворобу.

Згідно з даними індексу якості повітря, станом на 2 листопада в Одесі перевищена концентрація небезпечних часток РМ 2.5.

При цьому, нагадаємо, нинішній директор міського департаменту охорони здоров’я Левон Нікогосян під час минулорічної передвиборчої гонки в місцеві депутати був помічений у тому, що пилив дерева в місті. Нікогосян пройшов у одеську міську раду від політичної партії мера Одеси “Довіряй ділам”. Як відомо, саме дерева очищують повітря.

Станом на 3 листопада в лікарнях Одеси перебувають 957 пацієнтів з COVID19. З них у тяжкому стані 759 осіб. За добу померли 23 людини. Цілком імовірно, що саме забруднене повітря погіршує стан хворих на коронавірусну інфекцію одеситів.

Але забруднене повітря – не єдина проблема Одеси в умовах пандемії. Наразі в регіоні нестача кисню, без якого лікування важкохворих на COVID неможливе.

Одеса без кисневих станцій

27 жовтня всю Україну облетіла звістка про те, що в одній з лікарень Одеси, де перебувають хворі на коронавірусну інфекцію, закінчився кисень. Киснезалежних пацієнтів медзакладу терміново перевели в іншу лікарню. Тоді стало відомо про глобальну нестачу кисню в регіоні через зупинку роботи підприємства, яке постачало медичний газ у лікарні. Причому підприємство попередило про зупинку заздалегідь.

Перевення пацієнтів з лікарні через нестачу кисню. Фото з мережі

Проблему постачання необхідного для лікування хворих на коронавірусну інфекцію кисню могло б вирішити встановлення в кожній лікарні кисневих станцій. Але, вочевидь, півтора року для влади Одеси й регіону не вистачило, щоб забезпечити всі профільні медзаклади кисневими станціями. Слід також нагадати, що проблеми з поставками медичного газу були в Одесі й весною, коли Україну накрила одна з хвиль захворюваності.

За інформацією прес-служби мерії, для автономного забезпечення киснем встановлені та введені в експлуатацію кисневі станції в міській лікарні №5 і в міській клінічній лікарні №1. Також у мерії зазначають, що киснева станція встановлена в десятій лікарні. Однак вона почала працювати лише 1 листопада.

Киснева станція в лікарні №10. Фото з офіційного сайту ОМР

В мерії повідомили, що вони тільки готують до запуску кисневі станції в інфекційній лікарні, яка є, нагадаємо, профільною для лікування хворих на COVID. Там будуть встановлені дві станції. Ще у планах — встановлення кисневих станцій у восьмій лікарні і міській дитячій лікарні №3 на Заболотного.

Чому це питання не було вирішено ще влітку, а влада дотягнула до гострої проблеми нестачі кисню, незрозуміло.

Золотий COVID

А поки кисневі станції в лікарнях Одеси не запрацювали, мільйони з бюджету витрачаються на закупівлю медичного кисню.

Наприклад, по спрощеній процедурі 29 вересня цього року одеська міська інфекційна лікарня закупила кисень на 4,14 мільйонів гривень.

Постачає газ у лікарню ТОВ “Кріопром-газ-Ізмаїл”. Ця фірма найбільше тендерів отримала саме у поточному році, підписавши протягом 2021-го угод на 59,5 мільйонів бюджетних гривень.

Скрин YouControl

Наприкінці жовтня з ТОВкою підписала договір на постачання кисню восьма лікарня. Сума договору більше двох мільйонів гривень.

Слід також зазначити, що, незважаючи на звіти одеської влади про роботу кисневої станції у лікарні №5, 22 жовтня цей медичний заклад також підписав угоду на закупівлю кисню в компанії “Кріопром-газ-Ізмаїл” на суму 2 мільйони гривень. А в липні цього року начебто під реконструкцію системи киснепостачання з влаштуванням кисневої станції в міській лікарні №5 з ТОВкою уклали угоду на 15,8 мільйонів бюджетних гривень.

І це лише найбільш вартісні договори тільки з однією з компаній-постачальників кисню.

Звичайно, для лікарень Одеси й області кисень закуповували на мільйони гривень і під час весняної хвилі захворюваності на COVID. 

Прямуємо разом

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49