Частина 1 – пекло проходження медичної комісії
На публічне звернення Міністерства оборони України до громадськості, яке опубліковано на офіційному сайті, щодо якості виконання центрами комплектування своїх функцій, громадська організація «Зелений лист» викладає опис подій, які відбулися з її членом – Бондаренко Сергієм:
1. Щодо порушень у роботі військово-лікарської комісії Приморського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Одеси, які визначені у тому числі у Кримінальному кодексі України;
2. Щодо не надання відповідей на скаргу та запити на отримання публічної інформації;
3. Щодо відповіді не по суті наданої заяви Одеським обласним ТЦК.
Далі – матеріал щодо роботи Одеського обласного та Приморського районного територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, зібраний Бондаренко Сергієм на виконання редакційного завдання.
Я, як зазначено у моєму Тимчасовому посвідченні військовозобов’язаного 01.02.2018 року комісією при Приморському РВС м. Одеси визнаний ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИМ до військової служби.
28 березня 2023 року я отримую повістку з вимогою з’явитися 29 березня до Приморського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Одеси (надалі – Приморський ТЦК) на 10 годину до кабінету 11. Це пояснювалося необхідністю проведення медичного огляду. Того ж дня отримую редакційне завдання щодо зібрання матеріалів про якість роботи ТЦК.
Прибувши 29 березня у Приморський ТЦК, отримав направлення на проходження медичного огляду. Регламент проведення медичного огляду четко в вказано у «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (надалі – Положення), затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України».
Але я зіткнувся з якимось сюрреалізмом. Таки спеціалісти, як офтальмолог, ЛОР, дермовенеролог, психіатр, стоматолог визнали мене придатним. Тут питань нема. Хірург зазначив мої проблеми. Тут теж питань нема. Є великі запитання до роботи як терапевта, так і невропатолога. Як до їхньої компетенції, так і стосовно того, за що саме вони отримують свою заробітну плату – за виконання своїх професійних та обов’язків, чи за «малювання» усім діагнозу «ЗДОРОВИЙ». Також є аналогічні запитання до голови цієї комісії щодо організації роботи медичної комісії.
Для переконання в цьому, достатньо відкрити Положення в частині пунктів 3.4-3.6 глави 3 розділу II і подивитися, як повинен проходити медогляд. Це:
3.4. Перед оглядом військовозобов’язаних їм проводиться рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки, загальний аналіз крові, визначаються група крові та резус-належність (особам, у яких немає відповідної відмітки у військовому квитку), ЕКГ, дослідження сечі. Особам, яким більше 40 років, обов’язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. |
3.5. До початку огляду військовий комісаріат на всіх військовозобов’язаних отримує дані із психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів (на тих, що перебувають на обліку у вказаних диспансерах, закладах, – витяг з історії хвороби) …… |
3.6. Картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у військовому комісаріаті до чергового огляду, а на офіцерів, прапорщиків (мічманів) у їх особових справах – постійно. |
Як не важко здогадатися, працівники як Приморського ТЦК, так і ВЛК просто ігнорують пункти 3.4-3.6 вказаного Положення. Направлення на флюорографію отримав та пройшов її 4 травня, а не до проходження медогляду. Аналізом крови, ЕКГ та усім іншим, крім офтальмолога, ніхто не займався. Відповіді з диспансерів, як і картка попередніх медичних оглядів у ВЛК Приморського військкомату у 2018 році, була просто прихована.
Це дозволило працівникам ВЛК при Приморському ТЦК прийняти завідомо протиправне рішення про визнання мене ПРИДАТНИМ за станом здоров’я до військової служби. Усі мої усні скарги працівники ВЛК, включаючи і голову ВЛК, залишила поза увагою.
Далі, в порушення припису пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення, я не отримую на руки копію довідки ВЛК при Приморському ТЦК про проходження мною медичного огляду 29 березня. Звернемо на це особливу увагу. Так, підпункт 2.4.10. пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення зазначає, що постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку. А згідно з підпунктом 2.3.5., постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку. Але що я можу оскаржувати, якщо мені документ на руки не видано?
Зате мою усну скаргу таки чує представник Приморського ТЦК, який роздає повістки. Особливо в частині – де я можу отримати копію постанови ВЛК і які адреса та можливість зв’язку з Центральною медичною комісією, щоб оскаржити постанову районної ВЛК. Але робить по своєму – надає мені ще одну повістку, у якій зазначено, що мені треба з’явитися у Приморський ТЦК 31 березня для проходження наступного медогляду і усно пояснює, що у мене є час для самостійного пошуку документів про стан мого здоров’я.
Того ж дня я йду до Одеського обласного медичного центру психічного здоров’я (колишній Одеський обласний психоневрологічний диспансер) і прошу видати мені копії висновків обстежень, які проходив по направленню з Приморського військкомату.
Наступного дня отримую копії висновків про проходження мною обстежень у 2002 та 2017 роках, які проводилися за направленням військкомату Приморського району і які свого часу до них надходили.
В цей же день я подаю до Приморського ТЦК скаргу щодо проведення стосовно мене заходів щодо медичного огляду з порушенням чинного законодавства з метою протиправного приховування проблем мого здоров’я та протиправне визнання мене придатним за станом здоров’я до військової служби. Одночасно зі скаргою я подаю запити на публічну інформацію, щоб з’ясувати компетенції лікарів та підстави їх призначення. Як не важко здогадатися, відповідей на цю скаргу і на запити я досі не отримав.
31 березня я другий раз проходжу ВЛК при Приморському ТЦК. Особливість цього медогляду полягає у тому, що одразу йду до голови ВЛК та пред’являю отримані копії висновків про стан мого здоров’я, які проводилися за направленням РВК Приморського району і які працівники ВЛК заховали. Відмінністю цього медогляду було те, що я не сам займав черги, а лікарі вирішували, у якій черговості буду проходити лікарів. Та й і з моєю скаргою, скоріш за все, були ознайомлені, бо від деяких лікарів погляди були ну дуже недобрі. Але все мовчки. Результатом повторного проходження ВЛК було встановлення лікарем-невропатологом моїх захворювань та визнання ВЛК при Приморському ТЦК мене ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИМ. За недоброю «традицією», я не отримую на руки копію довідки ВЛК як особа, яка пройшла медичний огляд. Вказане є наслідком того, що терапевт таки зміряла мій ріст та мою вагу, але щось не дозволило їй скористатися калькулятором або знаннями, яка вона отримала у школі з арифметики, прорахувати у стовпчик мій «індекс маси тіла» та подивитися таблицю, зазначену у статті 13 додатку 2 до Положення, щоб встановити мені відповідну статтю. Терапевтом, як і минулого разу, чогось визнаний «ПРИДАТЕН».
4 травня, при черговому відвідуванні за повісткою Приморського ТЦК, знову перед працівниками ТЦК підіймаю питання щодо отримання мною копію довідки ВЛК. У відповідь усно чую – «таке законодавством не передбачено».
5 травня, витрачаючи свій власний час, серед іншого, подаю до обласного ТЦК заяву, де прошу роз’яснити «чи може особа вважатися такою, що пройшла медичний огляд, якщо не отримала копію довідки ВЛК». У відповідь, в порушення норм Закону України «Про звернення громадян», отримую відповідь взагалі не по суті заяви, в який мене повідомляють, що я маю право на отримання відповідної довідки ВЛК після проходження медичного огляду та пропонують звернутися з відповідним питанням до голови ВЛК при Приморському ТЦК.
1 червня, при наступному відвідуванні Приморського ТЦК за повісткою, у порядку, встановленому підпунктом 2.6.9 пункту 2.6 глави 2 розділу I Положення, через підрозділ діловодства Приморського ТЦК звертаюся до Голови ВЛК та при наступному відвідуванні Приморського ТЦК 8 червня, разом з оновленим Тимчасовим посвідченням військовозобов’язаного, отримую копію довідки ВЛК про проходження мною медичного огляду Фактично між проходженням медогляду та отриманням копії довідки ВЛК при Приморському ТЦК про проходження медичного огляду пройшло більше 2 місяців.
Вищевикладене вказує на системний характер протиправних дій як ВЛК при Приморському ТЦК, так і працівників як Приморського ТЦК, так і Одеського обласного ТЦК, що мають наступні прояви:
1. Навмисне визнання осіб з хворобами працівниками ВЛК при Приморському ТЦК придатними для проходження військової служби без будь-яких обмежень.
2. Навмисна невидача копії довідки ВЛК Приморського ТЦК особам, які пройшли ВЛК для унеможливлення оскарження висновків ВЛК.
3. Працівники як Одеського обласного ТЦК, так і Приморського ТЦК, покривають діяльність працівників ВЛК при Приморському ТЦК шляхом ненадання відповідей на скарги та запити на публічну інформацію та шляхом надання відповідей не по суті заданих питань.
Бондаренко Сергій спеціально для «Зеленого листа».
На підставі зібраних матеріалів громадська організація «Зелений лист» направила відповідну заяву до Міністерства оборони України.
Сподіваємся, що зібраний матеріал дозволить Міністерству оборони України покращити роботу територіальних центрів комплектування.
1 comment so far
Та таке повсюду…Опубліковано11:45 am - Сер 14, 2023
Ви хоча б пройшли ту комісію. В мене аналогічна ситуація, тілько з Новокодацьким ТЦКтаСП м. Дніпро. Комісію проходив у вересні 2022 року, до цього також був “Непридатний у мирний час, обмежено придатний у військовий час” за ст.53-в (виразкова хвороба ЛДПК, хоча є супутні хвороби, які також підпадаюсть під непридатність) Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, затвердженого наказом МО України від 14.08.2008 № 402. Так ось, прийшов я на комісію, з собою мав всі медичні документи. Але, як виявилось, нікому вони і нахрєн не потрібні були. А самий прикол в том, що й ВЛК, як такої, також не було. На прийомі знаходився лікар, ледь живий після поранень на війні, який просто намагався переписувати те, що було в медичних документах. Ще був секретар ВЛК і стоматолог. На цьому ВСЕ!!! Жодних інших лікарів. А у мене окрім виразкової хвороби, ще пуповинна грижа, подагра та міомія середнього ступеню (хоча до сильного ступеню не вистачає пів-діоптрію, який можна зімітувати на моменті легко!). І як ви можете здогадатись, після комісії я вийшов з діагнозом ПРИДАТНИЙ. На всй мої WTF розвели руками та й все на тому. До ЦВЛК не дійшов, тому що за місцем роботи маю бронь, але все одно був шокований таким відношенням до людей. Потрібно вам побільше м’яса на фронті, не питання, не лікарям ВЛК ж потім маятися з таким недовоїном на фронті. ОСобливо, коли приступи подагри і не те, що ходити, навіть наступити на ногу неможливо. Ні, ну можна, звичайно, використати такого “воїна” одноразово, як підривний засіб – замінувати себе, залишитися на позиції, дочекатися ворога та й в’єбати себе разом з ворогом. Але ж у нас, наче, не такі методи ;))
От якось так. Я впевнений, що таке по всій країні – ТЦКтаСП дали рознарядку, яку потрібно виконату за будь-яку ціну, а далі хоч трава не рости!