Зелений лист

Верховний суд поставив «крапку» у справі Літнього театру

2 листопада 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалив рішення відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою СП «Солінг» про визнання протиправними дій Департаменту культури, національностей, релігії та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації по включенню Літнього театру в межі пам`ятки архітектури та містобудування місцевого значення – Міський сад.

Таким чином, остаточно визнано законність включення Літнього театру до території Міського саду. Літній театр наразі є пам’яткою архітектури, який перебуває під захистом закону.

Інформація про рішення опублікована в судовому реєстрі.

Судова тяганина

Судовий процес ініціювала компанія СП «Солінг», яка викупила нерухомість на території Літнього театру й орендувала там землю на багато років. Рішення про передачу території Літнього театру в оренду прийняли депутати Одеської міської ради у 2016 році.

3 травня 2019 року приватна компанія звернулась до суду, щоб скасувати рішення Департаменту культури, національностей, релігії та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації щодо включення території Літнього театру до меж Міського саду, яке було прийняте 24 листопада 2017 року.

Третьою стороною без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у цій справі виступала громадська організація «Зелений лист», яка відстоювала законність включення Літнього театру до меж Міського саду.

Акція протесту проти забудови Літнього театру. Фото “Маяк”

28 серпня минулого року суддя Одеського окружного адміністративного суду Костянтин Єфименко частково задовольнив позов. Рішення обласного управління про включення Літнього театру до території Міського саду суддя Єфименко визнав протиправним, зобов’язавши Департамент культури, національностей, релігії та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації виключити відомості щодо віднесення території Літнього театру до меж пам`ятки архітектури та містобудування місцевого значення – Міський сад.

Вказане рішення суду було оскаржене обласним департаментом культури, національностей, релігії та охорони об`єктів культурної спадщини. Справу розглядали судді П’ятого апеляційного адміністративного суду Олександр Кравець, Олександр Димерлій і Тетяна Танасогло. В результаті постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2020 року рішення Одеського окружного адміністративного суду колегія суддів скасувала, визнавши законність включення Літнього театру в межі пам’ятника архітектури.

Не погодившись із рішенням апеляційного суду, компанія «Солінг» подала касаційну скаргу до Верховного суду, який відмовив у їй у відкритті провадження. Таке рішення прийняли судді Наталя Коваленко, Ян Берназюк і Ігор Желєзний. Відповідно в цій справі вже поставлено «крапку» – законність включення території Літнього театру до меж Міського саду остаточно підтверджена судом і оскарженню не підлягає.

«Було декілька судових спорів щодо Літнього театру, але ця справа найважливіша. Це рішення на користь одеситів, на користь громади. Статус території Літнього театру як пам’ятки архітектури та містобудування  не дозволить там збудувати торгово-розважальний центр і, у свою чергу, дозволить нам вимагати привести цю територію до її цільового призначення – об’єкта культурної спадщини», – підкреслює адвокат ГО «Зелений лист» Максим Попов.

Дорога територія

Нагадаємо, фірма «Солінг», яку пов’язують із впливовим одеським бізнесменом Володимиром Галантерником, планувала побудувати на території Літнього театру багатоповерховий торгово-розважальний центр.

Цю територію вивели у приватні руки ще у 2003 році, продавши її «за копійки».

У 2017 році підприємство “Солінг” отримало дозвіл на будівництво в Літньому театрі. Таке рішення викликало великий спротив одеситів. З того часу за пам’ятку архітектури розпочалась запекла боротьба, в тому числі і в судах.

До речі, дозвіл на будівництво не скасовано досі.

За цей час в Літньому театрі провели, так званий благоустрій – на території з’явились численні МАФи й комерційні атракціони. Благоустрій затверджував одеський виконком з подачі мера міста Геннадія Труханова.   

“Благоустрій”. Фото “Думская”

Наразі Літній театр досі під загрозою, хоча забудувати його багатоповерхівкою, за думкою Максима Попова, після визнання цієї території пам’ятником архітектури неможливо.

При цьому, слід зазначити, що коли Міський сад будували у 19 сторіччі, територія Літнього театру була в його складі.

План Міського саду 19 ст. Літній театр належить до Міськсаду

Крім того, за словами Максима Попова, наразі важливо також добитися надання Літньому театру ще і статусу об’єкта природно-заповідного фонду, адже Міський сад має такий статус – статус парка-пам’ятки садово-паркового мистецтва. Це надасть даній території додатковий захист.

Повернути Літній театр громаді

Наразі по Літньому театру триває ще один судовий процес. Він стосується проведеного благоустрою. Як зазначає адвокат «Зеленого листа», роботи в Літньому театрі проводились незаконно, тому дуже важливо добитись для порушників ще й фінансових санкцій:

«Оскільки Літній театр – об’єкт культурної спадщини, всі роботи там мали б проводитись лише після отримання погодження обласного управління культури або Міністерства культури. Однак, жодних дозвільних документів отримано не було. Тому компанія «Солінг» має понести за це відповідальність, передбачену законом».

Фото з мережі

За словами Максима Попова, наразі першочерговою задачею має стати викуп об’єктів нерухомості, які знаходяться на території Літнього театру, за рахунок коштів місцевого бюджету у власність громади.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49