Зелений лист

Влада активно лобіює “Дунайю”. Екологи ставляться до проєкту скептично

Про наміри забудувати косу, яка розділяє Чорне море й Сасик, стало відомо ще декілька років тому. У 2020-му, нагадаємо, бізнесмен Фазіль Аскеров, який неодноразово представляв у ЗМІ інтереси одеського дельфінарію, що контролює депутат одеської міської ради Андрій Кісловський і віце-мер Михайло Кучук, написав у фейсбуці пост про проєкт “Дунайя” – будівництво нового курорту на узбережжі Чорного моря.

Фазіль Аскеров заявив, що заручився підтримкою президента України. Останній, у свою чергу, навіть згадав про амбітний проєкт на форумі Ялтинської конференції в вересні 2019 року.

Екологи відразу забили на сполох — на їхню думку, забудова 500 гектар коси між озером Сасик, який на межі екологічної катастрофи, і Чорним морем, є нічим іншим як можливістю для нечистоплотних чиновників нажитися на продажу рекреаційних земель.

У зв’язку із пандемією згадки про проєкт на якийсь час зійшли нанівець. Але плани, вочевидь, щодо забудови не зникли. Так, восени 2021 року проєкт “Дунайя” представили на міжнародній виставці, в січні зареєстрували державне підприємство “Дунайя”, а декілька місяців назад у реєстрі ще і з’явилася ТОВка “Дунайя”.

Подробиці — в матеріалі ГО “Зелений лист”.

Презентація на міжнародній виставці

У жовтні 2021 року до Дубаї на всесвітню виставку “Експо-2020” повезли український проєкт “Дунайя”. Українська сторона представила даний інвестпроєкт як вітчизняну гральну зону, що має розміститися на узбережжі Дунаю в Татарбунарському районі. Начебто його попередньо схвалив і підтримав президент Володимир Зеленський, передає Gaming Capital.

За словами представників української делегації, проєктом зацікавились іноземці: серед них найбільше інвестори з Арабських Еміратів, Кувейту, Бахрейну.

Приваблюють інвесторів тим, що вони отримають преференції та податкові пільги, зокрема безкоштовні ліцензії (вочевидь, мова йде про ліцензії на гральний бізнес — ред.).

Окрім підтримки очільника держави, автори проєкту також заявляють про підтримку голови Одеської ОДА Сергія Гриневецького.

Держпідприємство і ТОВка

І місцева влада і справді сприяє створенню курорту “Дунайя” на косі в Татарбунарському районі. Так, 29 грудня 2021 року Сергій Гриневецький підписав розпорядження про заснування державного підприємства “Дунайя”. Обов’язки директора новоствореного підприємства виконує Тарас Осадчий. Статутний капітал ДП “Дунайя” складає 10 тисяч гривень.

ДП зареєстрували вже 6 січня.

Але окрім державного підприємства в реєстрі ще можна знайти ТОВ “Дунайя”. Компанію зареєстрували в Одесі 18 жовтня 2021 року. Статутний капітал ТОВки складає 10 тисяч гривень.

Головним видом діяльності компанії є комплексне обслуговування об’єктів.

Бенефіціарним власником ТОВ “Дунайя” виступає Ігор Михайловський. Згідно з даними аналітичної системи YouControl, він є також засновником Молодіжного студентського фестивального центру “Південна ліга КВН” і ТОВ “Овідленд” (імовірно, якийсь готель у Савіньоні).

Що обіцяють?

Нещодавно Фазіль Аскеров розповів, що ж приховує вивіска “Дунайя”. Як зазначає видання “Інтерфакс-Україна”, начебто у планах – створити місто-курорт з екологічною філософією, яке буде діяти весь рік. Є навіть дата відкриття — травень 2023 року.

За словами Аскерова, трохи більше, ніж через рік заплановано відкрити перші п’ять готелів, далі — відкриття 5-6 готелів на рік.

Усього творці “Дунайї” хочуть побудувати на косі 95 готелів з ігорними зонами й ряд інфраструктурних об’єктів. За словами Аскерова, проєкт безпосередньо на косі створить 25 тисяч нових робочих місць, а в цілому — до 100 тис. робочих місць з урахуванням суміжних галузей.

Після створення держпідприємства “Дунайя” першочерговою задачею є оформлення земельної ділянки, розробка детального плану розвитку території. Після запуску проєкту ДП буде виконувати функції керуючої компанії — контроль за виконанням інвестдоговорів і керування інфраструктурними об’єктами.

Фазіль Аскеров на Експо-2020. Фото з відкритих джерел

Фазіль Аскеров запевняє, що будуть ураховані екологічні питання. За його словами, у проєкті є акцент на спорт і оздоровлення:

“Буде бальнеологія, наприклад, ми плануємо використовувати грязі, якими славиться Сасик. Це буде курорт з цілорічним режимом роботи”, – зазначив Аскеров.

За його словами, на сьогодні вже є начебто 30 заявок на будівництво п’ятизіркових готелів як від вітчизняних компаній, так і іноземних. Окрім цього, проєктом цікавляться девелопери.

Аскеров підкреслює, що в Україні приблизно 20% населення, а це вісім мільйонів людей, активно подорожують. Це, на думку Аскерова, хороший показник.

У цілому, він оцінює обсяг інвестицій у “Дунайю” в розмірі 2,5 мільярдів доларів, а загальна сума інвестицій, які закумулює проєкт, перевищить 10-12 мільярдів протягом 10-15 років.

У планах також — реконструкція ізмаїльського аеропорту, створення нової залізничної гілки, будівництво нових доріг. Зазначимо, ці проєкти профінансує держава коштом платників податків.    

Щодо екології Фазіль Аскеров розповідає, що зі сторони Сасику створять парк, а також охоронні зони як з боку моря, так і з боку озера. Крім цього, начебто заплановано стовідсоткове очищення води й подача електроенергії з відновлювальних джерел, зокрема зі сміття.

При цьому, надавати об’єкту заповідний статус не заплановано — начебто для цього немає жодних підстав, адже це (нагадаємо, озеро Сасик у радянські часи створили штучно — ред.) штучна споруда, інженерний проєкт.

Територія коси, яку планують забудувати, наразі не входить ні в національний парк “Тузлівські лимани”, ні в Дунайський біосферний заповідник.

Щодо долі озера Сасик, яке, за думкою низки екологів, треба повернути у природний стан, тобто з’єднати з морем, поки що рішення немає.

“Дунайя” проти екології

На думку голови ГО “Зелений лист” Владислава Балінського, проєкт “Дунайя” відірваний від реальності:

“Подібні проєкти треба розробляти комплексно — з урахуванням екологічної складової і звичайно соціально-економічної. І якщо з економічної точки зору, можливо, цей проєкт є привабливим, хоча, нагадаю, туристичний сезон триває в нас всього чотири місяці, то екологічні аспекти викликають чимало питань”.

Еколог підкреслює, що озеро Сасик штучно створили у 70-ті роки ХХ сторіччя, намагаючись опріснити це водоймище. А вийшло навпаки. Вода в озері солона, землі навколо також. Влітку вода цвіте й навколо стоїть сморід:

“Це екологічна катастрофа. Ці бактерії, які живуть в озері, на думку фахівців, виділяють канцерогени. Вони випаровуються з поверхні води озера й також отруюють людей. Вирішення цього питання складне. Цю територію не роздамбували раніше через брак коштів. А зараз роздамбуванню перешкоджає, умовно кажучи, рибна мафія, яка захопила ці території”, – пояснює Владислав Балінський.

На думку еколога, проєкт “Дунайя” мав би розпочинатись якраз з вирішення екологічних проблем цієї території, в першу чергу, роздамбування озера Сасик і повернення його у природний стан:

“Якби це зробили, то там можна було б розміщувати і стоянки для яхт, і готелі, і зони гемблінгу. Такий проєкт дав б поштовх для розвитку місцевих громад. Але ж автори проєкту так зараз це питання не розглядають: вони просто хочуть забудувати 13 кілометрів коси”.

Крім цього Владислав Балінський наголошує, що перед початком якогось будівництва необхідно провести інженерні дослідження, адже мова йде про стихію моря, сама коса мігрує через природні фактори.

Коса. Фото з відкритих джерел

Також, нагадує Владислав Балінський, ця територія входить до так званої Смарагдової мережі, тобто з особливим природоохоронним інтересом, й має охоронний статус водно-болотних угідь — захищена Рамсарською конвенцією. Відповідно є обмеження на використання цієї території, зокрема через міграцію тварин.

“Звичайно, можна в ручному режимі продавати необхідні для будівництва рішення, однак для інвесторів це створить додаткові проблеми. То навіщо їм це?. Я не вірю в реалізацію цього проєкту. Я прогнозую скандали з інвесторами й навіть махінації з землею”, – підкреслює еколог.

На думку голови ГО “Зелений лист”, за цим проєктом узагалі може приховуватися бажання захопити рекреаційну землю.

Статтю підготовлено в рамках проекту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Короліства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49