Зелений лист

Осінні толоки: як одесити прибирають своє місто

Довга тепла одеська осінь дозволяє містянам не тільки висадити дерева, а й подбати про парки, зелені зони, схили узбережжя Чорного моря та пляжі – почистити, прибрати від сміття. А часом навіть натрапити на покинуті території, які можна перетворити на розкішні місця відпочинку.

Відродження Рібасової балки

Саме так сталося з Рібасовою балкою – місцем у Чорноморці, курортній зоні Одеси. Хоч ця територія знаходиться недалеко від приватних будинків та чорноморського узбережжя, але страшенно заросла та завалена сміттям.

Між тим це місце пов’язане з подіями минулого, зберігає пам’ять про відомих особистостей, чиї імена вписані в історію Російської імперії та Одеси 18-19-го сторіччя. Рібасова балка отримала назву від свого першого власника – Осипа Де Рібаса, нагородженого за відвагу в російсько-турецької війни наділом землі на новопридбаних імперією територіях. Сам батько-засновник Одеси цією землею не займався, тому через п’ять років її було викуплено та продано німецьким колоністам (тут знаходилося німецьке селище Люстдорф).

Балка була знаменита прекрасним парком з квітниками, який облаштував французький ботанік Яків Десме – засновник одеського ботанічного саду. Як кажуть одеські краєзнавці, у парку росли дерева, які привезли з різних куточків планети. Але за 200 років від колишнього рослинного багатства залишилося лише кілька десятків височезних туй та софор, які поступово вирубують на дрова.

Одеські громадські активісти Артем Рудомьоткін, Станіслав та Катерина Маденс ініціювали проведення толоки в Чорноморці з метою відродження старовинного парку, під час якого не тільки розпочали очищення землі від побутового сміття, а й обстежили територію.

– Дном балки протікає невелика річка, яку в деяких місцях замурували під землю, – розповів голова громадської організації “Зелений лист” Владислав Балінський, який приєднався до ініціаторів відновлення парку. – Періодично підземна труба забивається сміттям, через що затоплюються прилеглі території. У деяких приватних будинках вода потрапляє у підвали. Тому перед тим, як упорядковувати територію, тут доведеться проводити меліоративні роботи.

Окрім організації толоки, громадські активісти звернулися до Одеської міської ради із заявою про створення та благоустрій озелененої зони території громадського користування в цьому місці. До заяви додали 300 підписів, необхідних для проведення громадських слухань з цього приводу. Нещодавно отримали від міськради відповідь: підготовку проєкту розпорядження Одеського міського голови про скликання ініціативних громадських слухань буде здійснено після закінчення дії обмежувальних протиепідемічних заходів та після встановленні на території міста Одеса «зеленого» рівня епідемічної небезпеки поширення COVID-19.

“Одесити висловилися “за”. Не тільки “за” створення парку, а й “за” готовність у законній площині відстоювати свої права та інтереси, “за” готовність об’єднуватися заради міста. Тепер чекаємо на вихід Одеси з червоної зони для проведення слухань, – написав на своїй сторінці у фейсбуці Артем Рудомьоткін. – Ідеальним результатом громадських слухань бачу ухвалення рішення на сесії міськради про створення парку з певними кордонами”.

Крижанівка, сквер «Зоряний», далі – всюди…

У протилежній частині Одеси, на території Суворівського району, “велике прибирання” відбувалося одночасно у чотирьох різних локаціях – у Крижанівці, на вулиці Марсельській, у Молодіжному та Херсонському скверах.

– Крижанівка зажадала від нас найбільше сил та часу, – розповів екоактивіст, один з ініціаторів проведення суботників з очищення міста Юрій Дяченко. – Це проблемна територія. Тут знаходиться Станція біологічної очистки “Інфокса” (ТОВ «Інфокс» надає послуги з централізованого водовідведення та приймає стічні води з усієї території Одеси, а також прилеглих Овідіопольського, Лиманського та Біляївського районів – примітка авторки), саме звідси стічні води потрапляють у море. І коли ми побачили гниючі водорості на березі моря, відчули нестерпний запах – одразу зрозуміли, звідки треба починати.

“Перманентний” суботник на пляжі й на березі тривав щонайменше 12 днів упродовж  вересня та жовтня. До Юрія та його однодумців приєднувалися люди, які мешкають або працюють неподалік. Прибирання проводилось у вихідні в рамках всеукраїнської акції Eco Green Day.

Судячи з усього, місцеву територію не прибирали багато років. Це пояснюється тим, що ділянка знаходиться на межі Одеської міської ради та Крижанівської сільради. Але й підприємців, чий бізнес теж тут розташовується, і місцевих жителів сміттєві завали чомусь зовсім не турбували. Поки не з’явилися небайдужі люди, які готові витратити особистий час для того, щоб зібрати та вивезти центнери сміття. До речі, на послуги з перевезення сміття в трьох величезних контейнерах довелося “скинутись”. Відомий одеський підприємець виділив три тисячі, готель, що стоїть неподалік, запропонував невелику суму. Жінка, яка проходила повз, зупинилася, вийняла з гаманця 500 гривень: “Візьміть, будь ласка, чим можу…”

До організації толок приєдналися два народні обранці – депутат Верховної Ради Олександр Горенюк та депутат Одеської міської ради Олександр Байдерін.

– Загалом зібрали та відправили на звалище понад 50 кубометрів сміття, – каже Юрій. – Втішно було чути від перехожих, що вони цього місця не впізнають, бо тут ніколи не було так чисто.

Учасники цієї 12-денної толоки мають наміри продовжувати очищування Крижанівки й наступного року. А поки вирішили все ж таки розібратися, кому належить ця частина пляжу та ділянка над ним. Нібито ці землі виділено під дачну забудову. Але коли, кому та ким? Олександр Горенюк обіцяв написати звернення до Одеської обласної прокуратури, щоби розібралися.

Схожа історія – з красивою зеленою зоною прямо у центрі Суворовського району, що на вулиці Марсельській між проспектом Добровольського та Героїв Оборони Одеси, де знаходиться сквер “Зоряний”. За якоюсь випадковою безглуздістю частина скверу “Зоряний” вказана у зонінгу Одеси як територія, на якій можлива забудова. І в 15 р. тут з’явився паркан. Але місцевим жителям удалося ділянку відвоювати. Минулого року висадили алею з 16 декоративних яблунь на честь жінок-воїнів, які обороняли Україну на Донбасі та загинули під час виконання військового обов’язку.

Але питання із благоустроєм території так і не вирішено. Цієї осені Дяченко вдалося достукатися до керівництва комунального підприємства “Міськзелентрест”, провести спільний огляд території, скласти список необхідного: освітлення, тротуарна плитка, громадський туалет (поруч на кінцевій зупинці відстоюються міські автобуси, відпочивають водії). Облагоджуватимуть сквер спільними зусиллями місцевих підприємців, міських та районних служб. Ну, і звичайно, тих самих небайдужих, завдяки яким у Суворівському районі два роки тому з’явився новий парк – парк Ентузіастів. Але перед цим протягом кількох років місцеві жителі фактично своїми руками цей парк створювали: садили дерева, впорядковували територію та паралельно надсилали до мерії запити, готували необхідні документи. І влада пішла назустріч, депутати міської ради включили територію до переліку земель комунальної власності рекреаційного призначення.

Не сумніваюся, що й зараз у них все вийде: з’явиться новий гарний парк на місці старої Рібасової балки, а весь сквер “Зоряний” стане комфортним та затишним зеленим куточком.

Тетяна Герасимова

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49