Кожен рік в нашому місті екологи фіксують забруднення Чорного моря, а профільні відомства забороняють купання майже на всіх пляжах Одесі. Кожен рік місцеві жителі повідомляють про масову загибель водних біоресурсів в Хаджибейському лимані. Кожен рік ми чуємо про загрозу прориву Хаджибейської дамби, що призведе до жахливих наслідків в тому числі до екологічної катастрофи. Що ж об’єднує ці здавалось би не пов’язані між собою речі ? Ось, відповідь – це проєкт під назвою “Глибоководний випуск”.
За розрахунками фахівців, відведення зворотніх вод на відстань чотирьох километрів від берега мало б вирішити проблему забруднення Одеської затоки та знизити навантаження на Хаджибейську дамбу. Зараз очіщені стічні води з усього міста скидаються або в Хаджибейський лиман, або безпосередньо біля пляжей у межах міста. І оскільки обсяг цих вод перевищує витрату лиману через випаровування, це призводить до підвищення його рівня вище критичної позначки і збільшує ймовірність обвалення аварійної дамби. Вкрай низька якість водоочищення з боку підприємства-монополіста “Інфоксводоканал” також призводить до високого вмісту забруднюючих речовин у зворотніх водах і відповідно забруднення вищезгаданих водних об’єктів.
Цей проєкт, за задумкою, мав би ще в цілому покращити екологічний стан регіону, але не так сталося як гадалося. Він побудований ще 10 років тому, на нього витрачені сотні мільйонів бюджетних коштів. Але через імовірні корупційні схеми глибоководний випуск так і не введено в експлуатацію. Зараз тягнеться судовий процес з декількома обвинуваченими, а головний підрядник — Руслан Тарпан — наразі переховується від слідства за кордоном.
“Зелений лист” з’ясував деталі.
Золота труба
У 2011 році ЗМІ Одеси повідомляли про те, що з запуском новітнього проєкта “Глибоководний випуск” одесити відчують покращення стану Чорного моря буквально з початком курортного сезону. Зокрема на ресурсі “Контекст Причорномор’є” (це інформагентство, до речі, пов’язано з нинішнім головою Одеської ОДА Сергієм Гриневецьким) вказано, що наприкінці листопада 2011 року проєкт введуть у експлуатацію. Інформагентство посилалось на слова генерального підрядника, який проводив роботи по будівництву глибоководного випуску, Руслана Тарпана. Побудована труба мала б запобігти руйнуванню Хаджибейської дамби, адже всі скиди зі станції біологічного очищення (СБО) “Північна” планувалось виводити через трубу в море, а не в Хаджибейський лиман.
Вартість робіт склала 585 мільйонів бюджетних гривень, що еквівалентно 73 мільйонам доларів США за тодішнім курсом. Водночас Тарпан наголосив, що з бюджету держава профінансувала проєкт тільки на 215 мільйонів.
Як указано на сайті головної підрядної організації “Інкор-Груп” – її очолював Руслан Тарпан, яка реалізувала проєкт “Глибоководний випуск”, труба мала б забезпечити скиди очищених на СБО “Північна” стічних вод у море на відстань чотирьох кілометрів від берега.
Але глибоководний випуск в експлуатацію так і не ввели.
У 2012 році проєкт розкритикував тодішній Президент України Віктор Янукович, який, нагадаємо, після Революції Гідності втік з країни, а його управління стало своєрідним символом корупційної влади в державі. Але навіть він вбачав у будівництві глибоководного випуску корупційну оборудку. Як повідомляло видання “Думская”, в Одеській області на початку 2012 року працювала комісія від Адміністрації Президента, зокрема під перевіркою був проєкт, реалізований Тарпаном. Крім цього, прокуратура області відкрила провадження за фактом привласнення бюджетних коштів службовими особами “Інкор”. Тоді називалась сума збитків у розмірі 45 мільйонів гривень.
Але ця справа закінчилась нічим — у травні 2012-го стало відомо, що прокуратура закрила провадження. Причини заступник прокурора Одеської області Геннадій Дем’яненко тоді не пояснив, повідомило видання “Траса 95”. Водночас трубу в експлуатацію все одно не ввели.
Розслідування на десятиріччя
Пізніше кримінальне провадження поновили. Так, у 2017 році тодішній прокурор Одеської області Олег Жученко (наразі він проходить одним з підозрюваних у оборудці про заволодіння землею в місті, яку розслідує НАБУ) розповів, що відомство викрило корупційну схему при будівництві очисних споруд “Глибоководний випуск”. Начебто група осіб заволоділа понад 200 мільйонами бюджетних коштів.
Слід зазначити, що, згідно відповіді на запит, підрядник отримав 350 мільйонів гривень з бюджету на виконання проєкту “Глибоководний випуск”.
За матеріалами слідства, у 2010-2015 роках злочинна група, зловживаючи службовим становищем та завдяки підробленню документів, завищила вартість матеріалів та об’ємів робіт при будівництві глибоководного випуску. Також, зазначено на сайті прокуратури Одеської області, представники підконтрольних підприємств звертались до державних установ з позовами про відшкодування “неіснуючих” витрат за рахунок бюджету.
Тоді Жученко підкреслив, що підозри отримали 11 осіб. Але до суду всі вони не дійшли.
Слід також зазначити, що спеціалісти-водолази дослідили глибоководний випуск і начебто засвідчили, що проєкт до введення в експлуатацію не готовий, бо частина трубопроводу знаходиться в відкритому котловані та не покрита необхідною піщано-гранитною сумішшю, що передбачено проєктом.
Руслан Тарпан як головний підрядник, що реалізовував проєкт, зник з території України.
9 червня 2017 року його оголосили в національний розшук.
Крім цього, у 2019 році провадження щодо будівництва глибоководного випуску відкрило також Національне антикорупційне бюро. Але через відсутність головного фігуранта справи розслідування призупинили.
В листопаді, повідомляє “Думская”, стало відомо, що Руслана Тарпана оголосили в міжнародний розшук. Відповідна постанова вийшла ще в серпні цього року. Детективи НАБУ вважають, що одеський бізнесмен перебуває в Арабських Еміратах. Наразі в цю країну направлено запит про міжнародну правову допомогу.
Слід зазначити, що адвокат Руслана Тарпана неодноразово намагався поновити розслідування. Вочевидь, для бізнесмена це було б вигідно через терміни давності справи. Однак Вищий антикорупційний суд відмовляє в цьому клопотанні.
Судова тяганина
Наразі на лаві підсудних по справі щодо привласнення бюджетних коштів при будівництві глибоководного випуску перебуває сім осіб. Серед них колишній директор управління капітального будівництва Одеської ОДА (замовник робіт) Ігор Полуденко, а також неодноразовий депутат Одеської обласної ради — наразі представляє “Європейську Солідарність” – Вадим Теплицький. Саме його фірма “Білд-про” розробляла проєкт глибоководного випуску.
Справа слухається у Приморському районному суді Одеси. Підготовче засідання відбулось ще у 2019 році. Але з того часу судовий розгляд особливо не просунувся — згідно з тексту однієї з останніх ухвал (датована 4 листопада 2021 року), яку можна знайти в судовому реєстрі, суд досі долучає докази від сторони обвинувачення. Вочевидь, до вироку ще досить далеко.
Обвинуваченим загрожує до 12 років позбавлення волі. Однак справа взагалі може розвалитися, адже з початку будівництва пройшло вже більше 10 років.
Через терміни давності, наприклад, розвалилась справа однієї з фігуранток цього гучного розслідування Валентини Дацюк.
Вона зараз обіймає посаду в.о. заступниці директора одеського міського департаменту екології та розвитку рекреаційних зон. Саме вона, за версією слідства, відповідальна за необгрунтоване збільшення вартості робіт по будівництву глибоководного випуску на 96,5 мільйонів гривень. Але Дацюк звільнили від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності.
Що далі?
Згідно з матеріалами слідства, трубу не раз обслідували — начебто до введення в експлуатацію вона не готова через невідповідність проєкту. У рамках розслідування свої свідчення надав керівник водолазних робіт КП “Рятувально-водолазна служба” Одеської міської ради. На допиті він зазначив, що на момент обстеження встановлено, що весь трубопровід, окрім перших 500-600 метрів від берегової лінії та останніх 250-300 метрів знаходиться під ґрунтом, тобто в замуленому стані. По краях механічно виробленої траншеї вздовж всієї траси трубопроводу спостерігався щебінь та шар піску. Спеціаліст підкреслив, що настілом він це назвати не може. Не знайшла настіл, який передбачений проєктом, і експертиза, проведена ТОВ “Лабораторія підводних експертиз” у 2016 році.
Водночас у 2018 році представники підрядника начебто провели власні випробування глибоководного випуску, які продемонстрували готовність трубопроводу до роботи, повідомила “Думская”. При цьому компанія Тарпана стверджує, що повністю за роботу з ними не розрахувались.
А поки тривають всі ці розслідування й судові процеси, вартісна труба, за яку заплачені сотні мільйонів бюджетних коштів, порожня перебуває під водою.
Це з одного боку. З іншого — зворотні води продовжують наразі скидати в небезпечний для довкілля спосіб.
Окремою проблемою є неякісне очищення стічних вод СБО “Північна”, якою завідує приватна компанія “Інфокс” (її власник Микола Злочевський є фігурантом розслідування НАБУ про хабар у розмірі шести мільйонів доларів США). У 2020 році на звернення ГО “Зелений лист” Державна екологічна інспекція Одеської області перевірила діяльність філії “Інфоксводоканал” і знайшла порушення, зафіксувавши забруднення лиману внаслідок скидання стічних вод.
У цьому році ситуація повторилась. Фахівці екоінспекції виявили перевищення в водах Хаджибейського лиману концентрації заліза загального, амонію сольового, нітритів, фосфатів. Це вкотре призвело до загибелі біоресурсів водойми.
Але окрім забруднення водойми, скидання стічних вод у Хаджибейський лиман загрожує ще і проривом Хаджибейської дамби.
Як указано на сайті Одеської міської ради, дамба перебуває в аварійному стані ще з 2003 року. В разі її прориву може бути затопленою територія площею 23 гектари. В зону техногенної катастрофи підпадають залізнодорожня гілка, більше 50 підприємств, Одеська ТЕЦ, СБО “Північна”, медичні заклади тощо. А найголовніше — це загрожує життю і здоров’ю тисяч людей.
При цьому варто підкреслити, що в разі запуску в роботу глибоководного випуску без якісного очищення стічних вод на СБО “Північна” все те, що отруює Хаджибейський лиман, будуть скидати в Чорне море.
3 коментарі
КонстантинОпубліковано6:07 pm - Лис 18, 2021
“Однак справа взагалі може розвалитися, адже з початку будівництва пройшло вже більше 10 років”….ага, если НАБУ так и дальше продолжит сидеть с открітім ртом и ничего не делать то она точно развалится, а Тарпан продолжить сидеть в Эмиратах и ржать над нами всеми, тратя бюджетные миллионы на развлекухи
иринаОпубліковано6:13 pm - Лис 18, 2021
У меня один вопрос – а на кой нам тогда вообще НАБУ? Которое не может найти и наказать преступника? Нам же оно в немалую копеечку обходится. Получается, что мы со своих карманов финансируем функционирование НАБУ, которое покрывает таких вот преступников, как Тарпан?
Владислав БалинскийОпубліковано9:19 pm - Лис 18, 2021
Ну, вот НАБУ здесь как раз и ни при чем. Они юридически блокируют возобновление судебного производства для того чтобы сохранить срок исковой давности. Со своей стороны юристы Тарпана как раз пытаются возобновить производство. Очень интересно получается:))).