Під час війни обласна й міська влада приховує інформацію на своїх сайтах

На офіційних сайтах Одеської міської ради та Одеської обласної державної адміністрації влада наразі приховала більшість інформації. Це, вочевидь, пов’язано з воєнним станом, який діє на території України з 24 лютого, тобто з дня повномасштабного вторгнення російських військ.

При цьому, зазначимо, активних бойових дій на території нашого регіону не проводиться, більш того, Одеська область приймає внутрішньо переміщених осіб з інших регіонів України, таким чином, принаймні для них важливо мати доступ до інформації з ключових питань.

ГО “Зелений лист” розбирався з ситуацією.

Що говорить закон

Як зазначає адвокат Максим Попов, на період дії правового режиму воєнного стану можуть обмежуватись деякі конституційні права громадян, у тому числі право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб. Однак таке обмеження може діяти лише в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку і зовсім не скасовує основні положення чинного Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Тобто, органи влади та органи місцевого самоврядування з міркувань безпеки можуть приховати певну інформацію на період дії воєнного стану. Однак, обсяг та об’єм інформації, яка може бути прихована, законодавством чітко не встановлені.

Таким чином, органи державної влади та місцевого самоврядування визначають об’єм приховуваної інформації на власний розсуд, керуючись орієнтирами національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку.

Варто зазначити, що Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 3 березня 2022 року № 73 був затверджений Перелік відомостей, розголошення яких може призвести до обізнаності противника про дії Збройних Сил України та інших складових сил оборони, негативно вплинути на хід виконання завдань за призначенням під час дії правового режиму воєнного стану. Вказана у цьому Переліку інформація може і має бути обмежена на період дії воєнного стану.

Одеська ОДА

На час війни Одеська ОДА перетворена на Одеську обласну військову адміністрацію (ООВА). Її очолює військовий Максим Марченко, до того очільником ООВА був голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький. Наразі всі чиновники, які працювали під керівництвом Гриневецького, продовжують свою роботу в адміністрації.

Більш того, Гриневецький, скоріш за все, також продовжує працювати з Марченком. При цьому, нагадаємо, Сергій Гриневецький раніше представляв партію регіонів і навіть голосував за сумнівні “закони 16 січня”, які, за задумом регіоналів, мали б придушити Революцію Гідності у 2014 році. Тим не менш, така людина разом зі своїм заступниками під час війни з росією чомусь продовжує свою роботу в адміністрації.

Сергій Гриневецький і Максим Марченко. Фото з відкритих джерел

Ще одна маленька ремарка, зять Гриневецького Григорій Мельниченко, який очолює Білгород-Дністровську районну раду, нещодавно “засвітився” в рекламі “Дома рибака” в Маяках, хизуючись, що під час війни відкрив сезон.

Більше справ у Мельниченка, вочевидь, немає. Сподіваємось, він уже отримав повістку й буде більш корисним державі, ніж на посту очільника Білгород-Дністровської райради. До речі, Мельниченко навіть у минулому році відкрито показував свої прорадянські погляди.

Скрин з соцмереж

При цьому під час війни з сайту Одеської адміністрації зникли всі розпорядження керівництва, навіть ті, які підписували до 24 лютого 2022 року. Як це допомагає боротися з окупаційними військами, незрозуміло.    

На сайті Одеської ОВА вказані телефони гарячої лінії, які начебто працюють цілодобово. Вказано шість телефонів, однак, подзвонивши на них, слухавку взяли лише по одному, інші — або відключені, або ніхто не відповідає. Водночас очевидно, що під час війни консультація від органів влади може знадобитися навіть вночі.

Стрічка новин на сайті ООВА також не особливо часто оновлюється. Наприклад, остання викладена новина датована 28 березня.

Для порівняння у Львівській адміністрації (місто Львів є досить великим, там також не ведуться активні бойові дії) керівництво не приховує розпорядження і стрічка новин оновлюється досить регулярно. У Дніпропетровській адміністрації (зазначимо, Дніпро наразі під ракетними обстрілами) регулярно публікують новини.

Одеська міська рада

При цьому якщо на сайті Одеської ОВА представлена інформація щодо структурних підрозділів з номерами телефонів, то міська рада взагалі вирішила, вочевидь, приховати під шумок війни все, що тільки можна. Наразі на сайті є інформація лише про заступників одеського міського голови Геннадія Труханова, і секретаря одеської міської ради, а також перелік членів виконкому. Склад депутатів, перелік департаментів, управлінь і комунальних підприємств, а також рішення одеської міської ради й виконкому відсутні. Як жителям міста чи тимчасово переміщеним особам зв’язатись з органами влади з того чи іншого відомства, незрозуміло. Відсутня інформація як щодо департаменту соцзахисту, так і охорони здоров’я й освіти. З депутатами також зв’язку немає. Можливо, всі пішли на фронт?

Перелік депутатів за версією одеської міської влади

На якій підставі Труханов і Со вирішили все це приховати, як це допомагає боротися з російськими військами, незрозуміло.

Все, що пропонує одеська міська влада, звертатись за телефоном єдиного центру звернень громадян 15-35. При цьому додзвонитися за цим телефоном з мобільного неможливо.

Зазначимо, під час війни в одеситів і внутрішньо переміщених осіб з інших регіонів України точно чимало питань щодо виплат, розселення, гуманітарної допомоги, однак навіть цю інформацію на сайті не розмістили.

Є вкладка з інформацією для громадян під час воєнного стану. Телефони гарячої лінії дублюють ті, що вивішені на сайті Одеської ОВА.

16 березня з’явилось оголошення щодо звернень громадян під час воєнного стану. У цьому оголошенні зазначені електронні адреси, на які можна писати звернення, телефон міського голови 15-35 і 705-55-55. Нагадаємо, на 15-35 додзвонитися з мобільного неможливо, інший телефон пропонує залишити звернення або з’єднати з комунальними службами, оператор слухавку не бере. Також є перелік електронних адрес і телефонів райадміністрацій. Слухавку там не беруть. Години роботи не вказані. Така сама історія із Центром надання адмінпослуг.

Цікавим є також ситуація з відповідями на запит підрозділів одеської міської ради. Так, журналістка Ольга Баклаженко опублікувала відповідь на запит від міського департаменту праці та соціальної політики, де повідомили, що відповіді відстроковуються через воєнний стан.

Нагадаємо, в Одесі бойові дії не ведуться, одеська міська рада не бере участь в обороні міста, відповідальність на очільнику Одеської ОВА Максиму Марченку. Місто має продовжувати активно надавати сервісні послуги, однак чомусь прикривається війною. Невже всі чиновники активно воюють?

Якщо проаналізувати інші міста Одеської області, наприклад, Подільськ, то там з сайту ніхто не приховав склад депутатів. Так само представлений перелік депутатів на офіційному сайті іншого великого міста нашої області Ізмаїла.

Ми розуміємо, що під час війни певна інформація може стати для ворога корисною. Однак досить сумнівним і навіть маніпулятивним виглядає приховування максимального обсягу відкритої інформації. Тим більше якщо ворог захоче, він все це може витягнути з мережі. Апогеєм абсурду виглядає також відмова в наданні відповіді на запити жителів. Чомусь армія одеських чиновників дозволяє собі під час війни не виконувати закон, який гарантує кожному право на інформацію.

Прямуємо разом

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук