Деколонізація в Україні – це ще одна лінія фронту проти російської агресії. російська федерація завжди розглядала культурну й гуманітарну політику як політику м’якої сили. І впроваджувала її на територіях, які були в складі російської чи радянської імперії, но на яких жили інші народи, як можливість втлумачити корінному населенню домінантність і укоріненість на цих територіях росії.
Протягом багатьох років ми спостерігали за тим, як агенти впливу російської федерації в нашій країні розповсюджують міфи, маніпуляції, фейки стосовно залежності, присутності, впливу на Україну якихось російських елементів історичного масштабу.
Саме таким міфом в Одесі є історія про те, що наше місто начебто заснувала російська імператриця катерина, пам’ятник якій височіє на одній з центральних площ з 2007 року. Він має назву «засновникам Одеси» та є реплікою монумента, який стояв в Одесі протягом двох десятиліть на початку 20 сторіччя. Історичну цінність мають лише фігури Хосе де Рібаса, Франца де Волана, Григорія Потьомкіна та Платона Зубова, які довгий час зберігались у музеї. Не виключено, що фінансували встановлення “новодєла2 з кремля.
Чому це міф? І чому треба зносити цей пам’ятник? Наскільки важливою для України та Одеси є процес деколонізації саме зараз, під час Великої Вітчизняної війни України проти росії за волю й незалежність держави?
Про це в фільмі “Деколонізація як культурний фронт України” розповідають доктор історичних наук Тарас Гончарук, начальник Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті, сержант ЗСУ Сергій Гуцалюк, адвокат Артем Карташов та політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко (Злий Одесит).
Окрім пам’ятника катерині, в Одесі є чимало інших маркерів руського миру — наприклад, пам’ятник суворову, встановлений нинішнім міським головою Геннадієм Трухановим у 2012 році. А ще олександрівська колона в парку Шевченка, яка прославляє російського імператора і прикрашена двоголовим орлом. Також про колоніальний період нагадують численні назви вулиць у місті й навіть суворовський район, названий на честь російського полководця. При цьому, справжня історія Одеси, пов’язана з Україною, зовсім не проявлена. Тому історики наполягають на необхідності просвітництва у процесі деколонізації.
Ми маємо популяризувати справжню історію Одеси. Справжніх героїв Одеси — і українських патріотів, і видатних вчених, лікарів, митців. Зараз, на жаль, ми маємо спотворений образ історії Одеси.
Ніщо не зупинить ідею, час якої настав. Процес деколонізації, так само як декілька років тому відбулась декомунізація, – це один з фронтів боротьби з ворогом, який прийшов вбивати українців та нищити Україну. І зараз питання стоїть досить однозначно: або ми знищуємо руський мир, або руський мир знищує нас.
Фільм створений за підтримки Європейського союзу та Міжнародного фонду “Відродження” в рамках спільної ініціативи EU4USociety.