Практично після року повномасштабної війни нарешті в Одесі дійшли до того, щоб змінити Статут міста, який декларував створення Одеси Катериною.
На своєму офіційному сайті мерія виклала інформацію про проєкт нової редакції Статуту Одеси. Як вже зазначалося, на таки дії Одеську міську раду спонукала рішуча позиція ГО «Зелений лист» щодо відміни проросійського статуту Одеси. Більш за те: мерія продовжує порушувати навіть це Статут міста під час опитування за перейменування районів, тому лобіювання нової редакції та контроль за дотриманням її норм має не аби яке значення.
Незважаючи на обмаль часу, ГО «Зелений лист» зробив ґрунтовний аналіз запропонованої редакції Статуту та 6 квітня подав до Одеської міської ради свої зауваження та пропозиції до проєкту Статуту міста Одеси.
Завантажити зауваження та пропозиції до проєкту Статуту міста Одеси, які підготовлені ГО «Зелений лист» можна за посиланням.
Отож новий проєкт Статуту вже зовсім інший. Його відмінності від попереднього:
1. Одеська міська рада вже не робить акцент на минулому у складі російської імперії, але при цьому якось «забуває», що Одеса входить у склад України.
2. Взагалі відсутні норми, які б регулювали фінансову складову місцевого самоврядування;
3. Проєкт Статуту має чималу численні помилки при застосуванні чинного законодавства України;
4. Основними міськими святами залишаються свята, пов’язані з радянськими та навіть російськими наративами;
5. Багато норм проєкту Статуту ускладнюють залучення громадян до участі у міському самоврядуванні, або прописані неконкретно, а електронні петиції, порядок електронного обговорення фрагментарно вкраплено у різні частини проєкту Статуту, що ускладнює їх практичне втілення;
6. Є лише згадка про один з найдійовіших механізмів демократичного управління – громадська експертиза діяльності органів місцевого самоврядування інститутами громадянського суспільства. Усе інше, що подається під виглядом «громадського контролю» є зменшеними вимогами порівняно до вимог чинного законодавства України;
7. Розвиток української мови та культури взагалі – жодним чином не зазначено у проєкті Статуту.
Підсумовуючи вищенаведене, вважаємо, що Статуту потребує докорінного перероблення з урахуванням вимог законодавства та захисту територіальної громади від свавілля чиновників.
«Зелений лист» вважає, що для максимального залучення громади до обговорення потрібно:
- Провести круглий стіл з проблематики Статуту;
- Створення координаційного центру, що розгляне у відкритому режимі всі пропозиції громади;
- Максимальне відкрите обговорення всіх пропозицій містян;
- Залучення міжнародних на українських експертів до оцінки проблематики Статуту.
Бондаренко Сергій, Сімоненко Ольга.