Хроніка воєнних злочинів росії проти довкілля України: Одещина, червень 2023

Червень 2023 року увійде до світової історії чорною датою 06.06.2023. Цього дня армія країни-терориста підірвала греблю Каховської ГЕС. Це призвело до загибелі великої кількості людей (точна цифра невідома досі), затопленню величезних територій півдня України, найбільшій техногенної, екологічній катастрофі. Не припинялися обстріли міст. Понад 500 днів триває найстрашніша після 1945 року війна у центрі Європи.

Ми збираємо факти про злочини рф проти природи Одеси та Одеської області під час війни: забруднення довкілля внаслідок вибухів, пошкоджень об’єктів інфраструктури, забруднення повітря, вод та ґрунтового покриву токсичними речовинами, знищення екосистем природно-заповідних територій, природоохоронних територій міжнародного значення та ін. Інформацію оновлюватиме щоденно, тому надсилайте відомі вам факти на адресу:  zeleniy.list1@gmal.com

30.06.2023

Підрив греблі Каховської ГЕС – це найбільша техногенна катастрофа в історії Чорного моря. Таку думку в інтерв’ю Суспільному висловив провідний науковий співробітник Інституту морської біології НАН України Юрій Квач.

Він каже, що найбільшу загрозу для Чорного моря становлять тяжкі метали, які накопичувались в Каховському водосховищі, та біогенні речовини. Це добрива, які ще з радянських часів валялися на складах просто неба без даху, дощами змивалися в річки й накопичувалися саме у водосховищах. Великий вилив біогенів сприяє розвитку ціанобактерій та морських водоростей, одноклітинних і багатоклітинних рослин, які забруднюють море. Це негативно вплине на всю екосистему Чорного моря. Зокрема, загине ціле покоління риб.

Спеціаліст-гідробіолог також висловив та обґрунтував думку, чому не треба відновлювати греблю Каховської ГЕС.

25.06.2023

Інформація Одеської міської ради стосовно стану води в Чорному морі:

За інформацією ДУ «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України», із відібраних двох проб питної води на санітарно-мікробіологічні показники та двох проб питної води на санітарно-хімічні показники нестандартні проби не виявлені.

У відібраних 21 червня з точки в м. Одесі (морський порт, причал № 2) проб морської води виявлено холероподібний вібріон НАГ 1 групи Хейберга (виділені холероподібні НАГвібріони не є збудниками холери, але викликають захворювання на гострі кишкові інфекції).

24.06.2023

Одеська міська рада повідомила:

“У відібраних з точки в м. Одесі (морський порт, причал № 2) проб морської води виявлено холероподібний вібріон НАГ 1 групи Хейберга (виділені холероподібні НАГ вібріони не є збудниками холери, але викликають захворювання на гострі кишкові інфекції).

У пробах морської води, відібраних 19 червня на паразитарні дослідження, виділені яйця гельмінтів волосоголовця (пляж в районі Дачі Ковалевського) та личинки гельмінтів аскариди (пляж «Аркадія»). Санепідситуація знаходиться на постійному контролі.

За інформацією Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), у відібраних пробах морської води на пляжі «Ланжерон» зафіксоване перевищення завислих речовин у 2,3 раза, солоність нижче норми у 1,9 раза; у відібраних пробах на 16-й станції В. Фонтану зафіксоване перевищення завислих речовин у 2,0 рази, солоність нижче норми у 1,8 раза”.

22.06.2023

“Червоний приплив” у Чорному морі біля берегів Одеси спостерігав 22 червня голова ГО “Зелений лист” Владислав Балінський. Так відбувається, коли в морській воді бурхливо розвиваються токсичні водорості – динофлагеляти. Це – один із наслідків підриву греблі Каховської ГЕС, внаслідок якого у Чорному морі потрапили сотні тисяч тонн брудної води.

17.06.2023

Депутатка Одеської міської ради Марина Лозовенко повідомила у фейсбуці, що за результатами лабораторних досліджень (вірусологічних, мікробіологічних, паразитарних) проб води з обʼєктів навколишнього середовища, лабораторіями ДУ «Одеський ОЦКПХ МОЗ» за останній тиждень виділені збудники інфекційних хвороб, зокрема сальмонела ентеритідіс і тіфімуріум, рота- та астравіруси, холероподібні НАГ вібріони, холероподібні вібріони алгінолітікус, парагемолітікус, яйця та личинки гельмінтів як людей, так і тварин (гострики, волосоголовці, собачі аскариди, ооцисти криптоспоридій). Крім того, індекс ЛКП (лактозопозитивні кишкові палички) значно перевищує нормативні вимоги. Наявність всіх перерахованих біологічних патогенів у воді відкритих водойм Одеської області, зокрема Чорному морі, Білгород-Дністровському лимані та р. Дунай, створює реальну загрозу життю та здоров’ю населення.

У зв’язку з суттєвим погіршенням стану води у море і реальної небезпеки для здоров’я населення, комісія з питань техногенно-екологічної безпеки й надзвичайних ситуацій виконкому Одеської міської ради 17 червня заборонила купатися на пляжах Одеси. Також необхідно утриматися від вживання риби та морепродуктів невідомого походження.

Інститут морської біології НАН України повідомив: «Аналіз супутникових знімків показує, що практично половина площі південно-західної частини чорного моря (45,8%) на 15.06.2023 охоплені наслідками потрапляння вод Каховського водосховища в море. Близько 1500 кв. км охоплені сильним цвітінням водоростей. Сильно забруднені ділянки (нафтопродукти, органічна речовина) становлять близько 6000 кв. км».

14.06.2023

Вранці 14 червня черговий ракетний удар російськими “Калібрами” привів до масштабних руйнувань та загибелі мирних мешканців. Троє одеситів загинуло, 13 людей було поранено.

Зруйновано склад торговельної мережі “Таврія-В”, в іншому районі пошкоджено багатоповерховий житловий комплекс, ресторан “McDonald’s”, Музей цікавої науки, магазини та інші цивільні об’єкти. Також суттєво постраждав Національний університет “Одеська політехніка”.

Фото з відкритих джерел.

Як повідомила співробітниця Українського наукового центру екології моря Галина Теренько, Одеська затока зацвіла комплексом потенційно токсичних ціанобактерій.  “Компанію” масивним пучкам Aphanizomenon flos-aquae склали колонії Dolichospermum flos-aquae та цiнобiìï мiкроцистису Microcystis aeruginosa, при солоності морської води 5,1 проміле та температурі 19 градусів. Фото з фейсбук-сторінки Галини Теренько.

“Цвітіння” моря також зафіксовано у звіті Інституту морської біології НАН України: “Цвітіння одноклітинних водоростей у морі виникає за несприятливих екологічних умов (підвищений річковий стік), коли в морське середовище із суші потрапляє велика кількість розчиненої органічної речовини, а також сполук азоту та фосфору. Концентрація хлорофілу “а” у водному толі є прямим показником цвітіння водоростей. Надходження в північно-західну частину Чорного моря річкових вод Каховського водосховища спричинило цвітіння водоростей, за якого, на 15.06.2023 р., концентрація хлорофілу “а” в середньому для всієї площі північно-західної частини зросла у 2 рази, що складає позитивну аномалію цього показника у більш ніж 80 %. При цьому в окремих районах, розташованих за ходом річкових вод із Дніпро-Бузького лиману, значення цього показника перевищили значення 100 мг, тобто зросли практично більш ніж у 90 разів (карта 1)”.

Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу проінформувала про стан води в акваторіях річки Інгулець, Дніпро-Бузького лиману, Чорного моря за результатами лабораторних досліджень проб, відібраних 13 червня 2023 року. Зокрема, зафіксована солоність води нижче  нормованого значення для Чорного моря у 2,6 – 3,3 раза, а перевищення заліза загального – у 2 – 3,4 раза.

Голова ГО “Зелений лист” Владислав Балінський регулярно обстежує пляжі міста. Він також зафіксував активний процес «цвітіння моря». Він стверджує, що вода, яка містить максимальну кількість суспензії з дна Каховського водосховища, тільки починає приходить до берегів Одеси та приходитиме ще на протягом мінімум місяця. Наразі вже витрачені всі 18,5 кубічних кілометрів води, які містило водосховище. Через попадання цієї води до Чорного моря опріснення морської води біля берегів Одеси у 100 разів перевищує середню норму.  Показники твердого стоку,  біогенних елементів і різних хімічних та бактеріальних забруднювачів, на думку Балінського, перевищують середню норму в тисячі разів. Навантаження на північно-західну частину Чорного моря і, зокрема, на Одеську затоку, дуже сильне. Однозначно, проблему забруднення відчують на собі Румунія з Болгарією.

13.06.2023

Черговий звіт Інституту морської біології НАН України стосовно стану морської води в Одеській області:

  1. Клин прісної води дійшов до району м. Одеси, що супроводжувалось погіршенням умов солоності та вмісту кисню (різкі зміни сталися 8 – 11.06.2023). 
  2. Разом з клином прісної води уздовж узбережжя продовжується масове потрапляння в море та на берег прісноводних та солонуватоводних організмів з басейну Дніпра та Дніпро-Бузького лиману (риби, плазуни, амфібії, дрібні безхребетні, вищі рослини, мікроводорості тощо), які у міру того, як гідрологічний режим стабілізується та солоність буде підвищуватись, почнуть масово гинути.
  3. В оброблених пробах за 08-10.06.2023 р. спостерігалась помірна токсичність, тобто підвищена, порівняно з фоновою, але нижче чим загрозливий рівень «гострої» токсичності.
  4. Аналіз супутникових знімків показує перевищення в десятки разів звичного рівня відхилень різних показників, що пов’язані з проникненням в море органічної речовини (мутність, вміст хлорофілу А; вміст завислих у воді речовин). Це несе ризик підвищення трофності водної екосистеми, розвитку мікроорганізмів, цвітіння мікроводоростей, загального погіршення умов для біологічних угруповань.

12.06.2023

Разом з залишками знищених потопом домівок жителів Херсонської області, воді Дніпра винесли в Чорне море прісноводних – тритонів. Одесити рятують тритонів на своїх пляжах та віддають в Одеській зоопарк.

Два охоронювані види тритонів (Triturs cristatus – Тритон гребінчастий і Triturus dobrogicus – Тритон дунайський) населяли нижню течію Дніпра. Обидві популяції виявилися знищеними та викинутими зі звичного ареалу проживання. Тварини гинуть або стають “вимушеними переселенцями”.

55 тритонів рятували працівники Нацпарку «Тузлівські лимани» та відвезли до Дунайського біосферного заповідника, де випустили на різних ділянках річки.

Фото Івана Русєва та Влада Балінського.

11.06.2023 р. Інститут морської біології НАН України зафіксував в опріснених морських водах надвисоку концентрацію азоту амонійного – 2 ГДК. Аналогічні концентрації азоту амонійного відмічали 09.06.2023 р. в районі с. Коблеве (Миколаївська область). Таке підвищення концентрації азоту амонійного може бути пов’язане з прямим забрудненням при змиві каналізаційних стічних вод в результаті затоплення колекторів, вигрібних ям тощо на шляху потоку води з Каховського водосховища.

Також на сайті Інституту морської біології НАН України з’явилась така тривожна інформація: “В пробі з пляжу Лонжерон 11.06.2023 р. відмічене формування гострої токсичності води. Гостра токсичність, це токсичність, коли значний шкідливий ефект (або смерть) настає за короткий час після початку дії речовини, при одноразовій дозі, або при одній експозиції чи кількакратній дозі менш ніж за добу. Цей показник отримується шляхом використання методів біотестування – спостереження за модельними організмами (у цьому випадку – дрібними ракоподібними), які в лабораторних умовах поміщаються в відібрану пробу води”.

10.06.2023

Протягом ночі 10 червня 2023 року збройні сили рф здійснили повітряну атаку ракетами й безпілотними літальними апаратами по Одесі та населеним пунктам області. Першою хвилею ворог атакував 8 ударними дронами-камікадзе “Shahed-131/136”. Всі безпілотники були знищені. Внаслідок падіння уламків в житловому районі Одеси 4 людини загинуло, 27 людей отримали травмування та поранення різного ступеню важкості. Серед них 3 дитини та вагітна жінка. Всім надано медичну допомогу.

Суттєвих руйнувань зазнали 4 багатоповерхівки, школа, дитячий садок та автомобілі, припарковані поряд з будинками. Від вибухової хвилі постраждало 290 квартир у 11 будинках. Фото Одеської обласної прокуратури.

Наступною хвилею атаки ворог спрямував крилаті ракети наземного базування на селище на узбережжі Чорного моря у Білгород-Дністровському районі. Постраждало 6 людей, серед яких також 2 дітей – 5 та 12 років. Вщент зруйновано 7 приватних будинків та 15 пошкоджено. Фото Одеської обласної прокуратури.

Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу проінформувала про стан води в про стан води в акваторії Чорного моря за результатами лабораторних досліджень проб, відібраних 10 червня 2023 року. Виявлені перевищення завислих речовин – в 1,1 – 1,6 раза; заліза загального – в 3,4 – 9 разів; солоність нижче норми у 2,7 – 2,9 раза.

09.06.2023

Починаючи з 06.06.2023 р., співробітники Інституту морської біології НАН України провели експедиційні роботи в різних районах Одеської області (Ланжерон, м. Малий Фонтан, с. Фонтанка, кордон з Миколаївською областю). Відібрані проби для оцінки наступних показників: гідролого-гідрохімічні (температура води, солоність, вміст біогенів тощо), токсикологічні (біотестування води), біологічні (макро- та мейозообентос, фітопланктон, зоопланктон, макро- та мікроводорості), викиди сміття, рослин та тварин на берег.

Так виглядають пляжі Одеси. Фото Влада Балінського.

В районі с. Фонтанка 09.06.2023 спостерігалось швидке переміщення в бік Одеської затоки масиву прісної води з сотнями так званих «пливунів» – скупчень зціпленого коренями очерету. Разом з «пливунами» до берега масово потрапили різні організми, вимиті з дельти Дніпра: жаби, ракоподібні, прісноводні та наземні молюски та комахи, які значною мірою загинуть в морській воді. Фото Влада Балінського.


06.06.2023

Близько 2:50 ранку армія держави-терориста підірвала греблю Каховської гідроелектростанції. Найімовірніше, греблю було заміновано та підірвано, що призвело до її знищення. У зоні лиха опинилося близько 16 000 людей, близько 80 населених пунктів були затоплені внаслідок теракту. Фото з відкритих джерел.

Масштабна екологічна катастрофа, спричинена руйнуванням греблі, є актом екоциду в разі зумисності дій. За міжнародним законодавством є воєнним злочином, оскільки руйнування гребель прямо заборонено навіть у разі, якщо вони є військовими об’єктами.

Стаття 56 Протоколу I Женевських конвенцій забороняє зумисне руйнування споруд, які внаслідок пошкодження можуть становити довгострокову та невибіркову небезпеку, як-от греблі — навіть якщо вони є легітимними військовими цілями. Відповідно, такі дії є воєнним злочином. Крім того, у разі встановлення зумисності та усвідомлення далекосяжних наслідків російськими військами, знищення греблі може потенційно кваліфікуватись як злочин проти людства.

Офіційні українські джерела повідомляють, що близько 17 000 людей на підконтрольному Україні правому березі Дніпра втратили житло та майно, а на тимчасово окупованому лівобережжі – більш ніж 25 000. Станом на вечір 20 червня внаслідок підриву окупантами Каховської ГЕС загинула 21 людина. Зокрема 5 з них – через обстріли окупантів. Зниклими безвісти вважаються 109 мешканців Херсонщини. Насправді кількість жертв може бути в разі більшою…

Руйнування греблі, очевидно, вже призвело до екологічної катастрофи. Повністю або частково затоплені об’єкти природно-заповідного фонду, зокрема Національні природні парки «Нижньодніпровський», «Кам’янська Січ», «Білобережжя Святослава», Чорноморський біосферний заповідник, який охороняє ЮНЕСКО. Ці території мають статус водно-болотних угідь міжнародного значення, які охороняють Рамсарська та Бернська конвенції.

Понад 50 тисяч гектарів українських лісів затоплено, а половина з них може загинути.

У водоймах Херсонської, Одеської та Миколаївської областей 30% відібраних проб води не відповідають гігієнічним та санітарним нормам. Зафіксовано найбільш суттєві перевищення санітарно-хімічних, мікробіологічних і токсикологічних показників. Серед найбільш серйозних виділяють: сальмонелу, ротавірус, яйця та личинки гельмінтів та кишкову паличку.

За даними «Енергоатома», підрив Каховської ГЕС може мати негативні наслідки для Запорізької АЕС. Ставки-охолоджувачі для реакторів ЗАЕС беруть воду для охолодження саме з Каховського водосховища.

Звіт про наслідки підриву греблі можна побачити тут і тут.

Голова ГО “Зелений лист” Владислав Балінський прокоментував наслідки терористичного акту

Для оцінки можливих загроз морській екосистемі в Інституті морської біології НАН України створений науково-організаційний штаб, що збирає наукову інформацію, проводить комунікацію з колегами з інших наукових установ та координує оперативний моніторинг, що проводиться відділами Інституту. Щоб зафіксувати динаміку екологічної катастрофи, Інститут проводить моніторинг морської екосистеми з підвищеною інтенсивністю. На основі отриманих даних надаються консультації державним органам (Держекоінспекція, Прокуратура, СБУ тощо), які відповідають за розслідування даної ситуації як екологічного злочину. На основі проведених досліджень також будуть підготовлені звіти до Комісії по захисту морського середовища Чорного моря від забруднення.

__________________________________________________________________________________

Огляд підготовлений в рамках проєкту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук