Боротьба за піщану косу в Нацпарку «Тузлівські лимани» триває

В П’ятому апеляційному адміністративному суді почали розглядати апеляційні скарги Одеської обласної прокуратури та Національного природного парку «Тузлівські лимани» на рішення Одеського окружного адміністративного суду, який відмовив в задоволенні їхніх позовів щодо розширення меж села Приморське за рахунок земель Нацпарку.

Розширення відбулось за рішенням Татарбунарської районної ради від 19.06.2020 р., яким затвердили проєкт землеустрою щодо встановлення (зміни) меж с. Приморське і формально збільшили площу території села з 495,8593 га до 1101,2074 га. У розширення меж потрапили, зокрема, землі, що знаходяться на території Національного природного парку «Тузлівські лимани»: акваторії лиману Малий Сасик, частини території піщаного пересипу (29-31 км), ділянки прибережної захисної смуги лиману Малий Сасик біля курортної зони Расєйка.

Прокуратура та Парк подали позови до Одеського окружного адміністративного суду, щоб відмінити це рішення, тому що:

1. Межі села Приморське були розширені за рахунок земель державної власності без відповідної правової підстави.

2. Рішення було прийняте без дотримання процедури, передбаченої Законом України “Про стратегічну екологічну оцінку”.

3. Було також порушено ст. 46 Закону України “Про землеустрій”

4. При прийнятті рішення було порушено Регламент роботи Татарбунарської районної ради Одеської області.

Представник Нацпарку, адвокат Максим Попов вважає цю справу стратегічною та пілотною.

– Ми досліджували Єдиний державний реєстр судових рішень і не знайшли подібних справ в жодному українському суді, – розповів він. – Річь у тому, що внаслідок реформи децентралізації  та внесення змін до земельного законодавства особливо цінні землі, які належать об’єктам природно-заповідного фонду, можна включати до територій населених пунктів без погодження з профільним центральним органом виконавчої влади – Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України. Наслідком цього буде збільшення антропогенного навантаження на особливо цінні землі нацпарків, біосферних заповідників тощо.

Судова колегія апеляційного суду за власною ініціативою вирішила витребувати певні відомості у Міністерства юстиції та Державного кадастру – графічні матеріали щодо села Приморське до прийняття оскаржуваного рішення та після нього, а також інформацію про те, чи була зареєстроване право територіальної громади села Приморське на цю землю.

– Така позиція суду, його активність у зборі доказів ще раз вказує на те, що справа є надскладною, – вважає Максим Попов. – В неї питань  більше, ніж відповідей. І питання є результатом певної колізії і «сліпоти» депутатів Верховної Ради, які проґавили такі важливі моменти. Тому зараз законодавство можна тлумачити по-різному.

Дуже дивною виглядає позиція Одеської обласної адміністрації, яка залучена до справи в якості третьої сторони на стороні позивачів. Представник обласної влади на засідання стверджував, що цей спосіб розширення  меж населеного пункту не передбачає прийняття з боку розпорядника земель державної власності жодних актів. Тобто, на думку ОДА, все відбувається в межах закону. Обласну владу не бентежить, що спірна територія є державною, належить Національному природному парку, є прибережною смугою Чорного моря та лиманів Малий Сасик та Джанштейський.

Раніше ми повідомляли, що Верховний Суд відмовив Лиманській сільській раді в задоволенні касаційної скарги на ухвалу про забезпечення позову, таким чином заборонив Лиманській раді розпоряджатись землями, за рахунок яких було розширене село.

Також П’ятим апеляційним адміністративним судом було скасовано рішення  судді Одеського окружного адміністративного суду Токміловій та визнано протиправним і скасовано рішення Приморської сільської ради про надання ТОВ «РИБАЦЬКА ГАВАНЬ» дозволу на розробку проєкту землеустрою саме на території Піщаної коси.

Тетяна Герасимова

Статтю підготовлено в рамках проекту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49