Проводячи аналіз проєкту бюджету Одеси на 2025 рік, який буде виноситися на голосування 4 грудня, не відпускає відчуття того, що приймаєтся бюджет мирної, післявоєнної Одеси, у якій вирішено усі головні проблеми.
Роздивимося цифри бюджету більш ретельно.
Напрям І – збільшення видатків на утримання виконавчих органів міської влади.
Якщо уважно подивитися на видатки на утримання виконавчих органів Одеської міської ради, то складається відчуття, що країна розвивається дуже значними темпами по усіх напрямах. Судить самі.
Темп росту видатків у проєкті 2025 року порівняно з початком 2024 року складає 170%. Навіть якщо порівняти закладені у проєкт бюджету 2025 року видатки порівняно з бюджетом 2024 року з урахуванням змін, то все одно темп росту складає майже 140%. Важко уявити, де ще в України зараз такими темпами зростають видатки на утримання виконавчих органів місцевої ради.
Докладніше про це, у розрізі головних розпорядників коштів міського бюджету, дивись у таблиці
Таблиця 1. Утримання виконавчих органів ЗФ
Якщо роздивитися більш ретельно, то збільшення пов’язано виключно зі збільшенням заробітної плати, усі інші видатки майже не змінилися.
Відобразимо видатки на виплату заробітної плати в окремій таблиці. Також не забуваємо, що на суму нарахованої заробітної плати згідно Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» нараховується 22% ЄСВ, яке теж сплачується з бюджету
Таблиця 2. Видатки на оплату праці
Як можна побачити, по багатьох структурних підрозділах виконавчих органів ОМР видатки на оплату праці працівників за рік збільшилися вдвічі чи навіть більше. Загальну статистику трохи «згладжує» непорозуміння по Департаменту фінансів (дуже підозріле планування ), але після звільнення Світлани Бедреги, запитувати ні в кого.
Зазначимо, що у 2024 році були внесени зміни у Постанову КМУ№ 268 від 9 березня 2006 були збільшенни оклади для посадових осіб. Але, слід розрізняти поняття «заробттна плата» та «оклад». Розберемо ці поняття.
Заробітна плата працівника органу місцевого самоврядування включає в себе сакі складові
1. Оклад – встановлюється від посади. Суму окладу дивись у додатках 48-53 до 268 Постанови.
2. Надбавка за ранг посадової особи місцевого самоврядування – встановлюється згідно рангу відповідно до додатку 57 268 Постанови
3. Надбавка за вислугу років – дивись підпункт 4 пункту 3 268 Постанови;
4. Надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи – до 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг посадової особи місцевого самоврядування та надбавки за вислугу років, дивись пп. «в» частини 1 пункту 2 268 Постанови;
5. Премія – утворюється у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці. Дивись підпункт 3 пункту 2 268 Постанови. Зауважимо, що Постановою КМУ від 30 квітня 2024 р. № 484 рекомендовано «органам місцевого самоврядування на час воєнного стану здійснювати преміювання посадових осіб органів місцевого самоврядування в розмірі, що не перевищує 100 відсотків посадового окладу». На сьогодні невідомо, чи дотримується влада Одеси зазначеної рекомендації
Слід зазначити – якщо перші 3 види виплат обов’язкові, то надбавка за високі досягнення та премії залежать виключно від затвердженого фонду оплати праці.
Підготовка до виборів під час війни
На нашу думку, використовуючи збільшення окладів, влада міста збільшила фонд оплати праці протягом 2024 року на 127,7% та від зазначеного збільшення на 2025 рік заклало збільшення ще на 141,6%, що у сукупності дає збільшення за рік більш, ніж на 180%.
На нашу думку, влада міста фактично купує лояльність своїх працівників високими зарплатами за рахунок коштів бюджету міста Одеси, тобто за кошти одеситів та таким чином банально готується до виборів. Але на це пішло додаткових майже 600 млн. грн., які можна було б витратити з набагато більшою користю для міста.
Напрям ІІ – розподіл бюджету розвитку у «ручному режимі»
Аналізуючи видаткову частину, порівнюючи проєкт бюджету міста на 2025 рік з бюджетом зі змінами станом на 25 жовтня, можна зробити 2 висновки.
Перший висновок полягає у тому, що крім підвищення видатків на утримання виконавчих органів, усі інші видатки в основному залишилися незмінними. Але це відноситься лише до загального фонду. Зведемо укрупнені показники у таблицю
Таблиця 3 Порівняння видатків загального фонду
Зменшення по освіті майже вдвічи через відсутність у проєкті 2025 освітньої субвенції.
Також у 2025 році повертається реверсна дотація – вилучення коштів з місцевих бюджетів до державного бюджету.
І звернемо особливу увагу на два показника:
– майже повне припинення фінансування видатків за кодом 9800 (у тому числі Сили оборони України)
– великий об’єм резервного фонду
Другий висновок полягає в повній відсутності видатків за рахунок бюджету розвитку.
Відповідь на питання «чому так зроблено» зазначена на 98 аркуші пояснювальної записки до проєкту рішення Одеської міської ради «Про бюджет Одеської міської територіальної громади на 2025 рік» в розділі «Бюджет розаитку». Процитуємо :
З метою максимально ефективного управління всіма наявними фінансовими ресурсами, які можливо спрямувати на першочергові потреби громади, визначення капітальних видатків бюджету розвитку буде здійснюватися, за потреби, на черговій сесії Одеської міської ради. |
Щоб зрозуміти, куди мают витрачатися кошти бюджету розвитку, достатньо відкрити частину 3 статті 71 Бюджетного кодексу України. Але якщо коротко – то на капітальний ремонт та реконструкцію об’єктів соціально-культурної сфери і житлово-комунального господарства, які на сьогодні є вкрай актуальними через терористичні дії російської федерації.
Корупційни можливості
На нашу думку в керівництві міста на сьогодні відсутнє стратегічне бачення того, куди кошти бюджету розвитку треба направляти. «Ручне» керування залишає більше корупційних можливостей.
Тому замість визначення пріоритетних цілей, які б відповідали стратегії розвитку міста в умовах воєнного стану або стратегії підготовки до опалювального сезону, керівництво міста не передбачило видатків за рахунок бюджету розвитку, а зосередило ці кошти у резервному фонді, з якого потім кошти будуть витрачатися у «ручному режимі», або як офіційно сформульовано – «за потреби». При цьому невідомо, хто і на підставі яких критеріїв ці потреби буде визначати.
Що відсутнє у проєкті бюджету міста-фронтир
На сьогодні найбільш гострими проблемами у місті, які аж ніяк не підкріплені фінансовими ресурсами, і які повинні були проводитися за рахунок бюджету розвитку, є:
– ремонт житлових будинків, які належать місту;
– виконання програми модернізації ліфтів;
– ремонти закладів освіти та охорони здоров’я;
– збільшення запасу міцності міської інфраструктури та її функціонування при пошкодженні системи електромереж.
Окремо хочеться «подякувати» міському керівництву за підготовку міста до зимового періоду, яка, таке враження, взагалі не проводилася.
Після російської терористичної атаки на енергосистему України 17 листопада, в будинках одеситів «раптом» повністю зникло опалення. А тепер виникає саме просте питання – а чи готувалася одеська міська влада до таких майбутніх подій? Так, зрозуміло, що при відключенні центрального електроживлення, одеситам не слід вважати, що батареї будуть такими ж теплими. Тут мова про інше – а що буде, коли така терористична атака буде під час морозів? Чи керівництво міста забуло трагедію Алчевська 2006 року – коли через проблеми з опаленням та через недбалість комунальників спочатку в місті Алчевськ зникло тепло, потім порепалися труби систем опалення, а згодом вийшла з ладу і система каналізації. Але на той час населення Алчевська на порядок було менше населення Одеси. Також невідомо, де в Одесі встановлені надані у якості гуманітарної допомоги генератори, які передбачалися якраз для забезпечення роботи системи опалення. І чи готове місто для неповторення такої трагедії, яка відбулася в Алчевську?
Також незрозуміла позиція депутатів, яких хочуть позбавити коштів депутатського фонду у 2025 році. Чи готові вони голосувати за такий проєкт бюджету і потім розповідати своїм виборцям про те, що в них відсутні можливості оперативно вирішити нагальні проблеми громадян?
Допомога Силам оборони України без стратегичного планування
Окрема болюча тема – допомога Силам оборони України. Запропонована схема того, що кожного разу кошти будуть виділятися на наступній черговий сесії, приводить до того, що або на кожен запит від військових треба буде збирати позачергову сесію, або військовим треба буде чекати поки депутати зберуться на чергову сесію і можливо виділять кошти.
Пропозиція ініціативної групи «кошти на ЗСУ», яка передбачала заздалегідь закладені у бюджет витрати, які при отриманні запитів від частин, одразу направлялися б на фінансування зазначених потреб – не знайшла відображення у проєкті міського бюджету на 2025 рік. І це незважаючи на те, що Верховна Рада України шляхом внесення змін до Бюджетного кодексу дозволила передавати військовим частинам не лише кошти, але й і товари, роботи, послуги. А на полі бою таке уповільнення постачання найнеобхіднішого часто коштує життів військовослужбовців. На сьогодні на допомогу Силам оборони України передбачено «аж» 5,5 мільйонів гривень.
У якості висновку
Підсумовуючи вищевикладене, можна зробити наступний висновок – головний фінансовий документ міста на сьогодні передбачає лише видатки на поточне утримання бюджетних установ та значне збільшення фонду оплати праці працівників виконавчих органів. Будь-який розвиток міста в умовах воєнного стану, включаючи безпеку населення – не передбачений взагалі.
Фактично це «бюджет проїдання» + розподіл витрат у «ручному режимі». ГО «Зелений лист не згодний з такою політикою влади міста, особливо з тим, що не виділяється жодної копійки ані на безпеку населення, ані на посилення енергоефективності, ані на дієву допомогу Силам оборони України. «Зелений лист» проти такого проєкту бюджету і вважає його прийняття злочином для міста.
Таке наше бачення підтвержуєтся поглядом Міністерства фінансів України, яке свого часу надавало відповідь «Зеленому листу» (лист № 05110-08-10/18870 від 21.06.2024):
«Слід зазначити, що у зв’язку з триваючою збройною агресією російської федерації проти України основним пріоритетом у використанні наявних ресурсів державного та місцевих бюджетів має бути реалізація заходів щодо обороноздатності країни, захисту безпеки населення та забезпечення функціонування бюджетної сфери.
Військова агресія російської федерації проти України спонукає до режиму жорсткої економії, оптимізації видатків бюджетів, перегляду структури бюджетних програм та недопущення непершочергових витрат, а також організації бюджетного процесу на принципах раціонального та ефективного використання фінансового ресурсу з урахуванням викликів воєнного часу».
Сподіваємося, що у депутатів вистачить здорового глузду не прийняти зазначений проєкт бюджету.