Зелений лист

Довкілля Одеського регіону: що відбувалося в січні 2022 року

Незважаючи на довгі новорічні свята, ми знайшли чимало цікавих екологічних новин для наших читачів. У січневому дайджесті: докладно про “зелену” стратегію України, про внесок українських учених у вивчення китів, про те, чим займеться судно “Борис Александров” та багато новин із Національних природних парків Одеської області.

Події

Дослідницький криголам «Ноосфера» вирушив з Одеси в Антарктику

28 січня 2022 року в свій перший рейс з Одеси до Антарктики вирушив флагман українського наукового флоту – науково-дослідне судно «Ноосфера». Для України це стало датою повернення до досліджень Південного океану після 20-річної перерви. В програмі – океанографічні, біологічні, геологічні, геокосмічні та радіоокеанографічні дослідження.

Плюс 230: українські дослідниці поповнили міжнародний реєстр китів

Майже у 15 разів збільшили міжнародний реєстр горбатих китів в одному з районів Південного океану вчені Національного антарктичного наукового центру та Українського науково-дослідного центру екології моря  Каріна Вишнякова та Юлія Іванчикова.

Законопроєкти

Кабмін створює Стратегію «зеленого» курсу України

Кабінет Міністрів України планує розробити комплексну Стратегію «зеленого» курсу України та представити її у лютому 2022 року. Документ визначить основні питання енергетики, інфраструктури, енергоефективності та імплементації національно-визначеного внеску (НВВ-2).

Міндовкілля затвердило порядок ведення лісовпорядкування

Порядок чітко визначає процедури створення планів управління лісами та містить низку позитивних нововведень, зокрема громадські обговорення матеріалів лісовпорядкування, онлайн доступ до матеріалів (наприклад, карт лісів).

Моніторинг

В Україні почали діяти нові програми моніторингу вод

Тепер якість поверхневої, підземної та морської води перевірятимуть за новими програмами моніторингу.

Про результати досліджень поверхневих вод можна дізнатися на веб системі «Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів».

Дослідження підземних вод стануть доступні на  Інтерактивній карті водозабірних споруд.

Дослідження Чорного та Азовського морів здійснюватимуть на науковому судні «Борис Александров», яке Україна торік отримала у подарунок від Королівства Бельгія.

Заповідні території

Зеленський підписав указ про створення Національного природного парку «Куяльницький»

В перший день нового року створені три національних природних парки: «Холодний яр» на Черкащині; «Куяльницький» в Одеській області; «Пуща Радзівіла» в Рівненській області.

Також прийнято рішення про розширення меж: Карпатського біосферного заповідника; НПП «Вижницький» в Чернівецькій області; НПП «Меотида» на Донеччині; ботанічного заказника загальнодержавного значення «Староманзирський» на Одещині.

Національному природному парку «Тузлівські лимани» виповнилося 12 років

Парк був створений Указом президента України Віктора Ющенка 1 січня 2010 року. Зараз це потужна державна організація, яка послідовно захищає унікальне природну спадщину Українського Причорномор’я в рамках державних законів і міжнародних зобов’язань країни.

Затверджено проєкт Нацпарку «Тузлівські лімани»

21 січня 2022 оприлюднений Наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України «Про затвердження Проєкту організації території національного природного парку «Тузлівські лимани», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об’єктів». Проектом встановлено площу заповідної зони на 10404 га, тобто на 37,34% території Парку.

Червонозобі казарки прилетіли на зимівлю до НПП “Тузлівські лимани”

Неповторні та рідкісні на планеті птахи занесені до Червоної книги України та охоронного списку Міжнародної спілки охорони природи. Вони прилетіли з тундри та осіли на озері Сасик, що на кордоні «Тузловської Амазонії».

Все більше кучерявих пеліканів обирають для зимівлі дельту Дунаю

Не зважаючи на складні погодні умови, наприкінці грудня 2021 року в Україні відбулися зимові наукові обліки кучерявого пелікана, які пройшли синхронно з подібними обліками у інших країнах Східної Європи. Результати цього року дають надію: на зимівлю в дельті Дунаю в Україні залишилося в три з половиною рази більше пеліканів, ніж торік. Протягом передостаннього тижня минулого року співробітники Дунайського біосферного заповідника (ДБЗ) орнітолог Максим Яковлєв та зоолог Олександр Гайдаш відвідали дельту Дунаю у пошуках кучерявих пеліканів.

Пожежі в Нацпарку “Нижньодністровський” знищили понад тисячу гектарів водно-болотних угідь

Палії очеретів влаштували 15 вогнищ загоряння у дельті Дністра у різних місцях: від заповідної зони Нацпарку біля Дністровського лиману на північ до плавнів у зоні озера Криве.

Порушення та порушники

Водні поліцейські запобігли браконьєрству на Кривому озері

Правоохоронці вчасно виявили біля села Яськи 21-річного місцевого мешканця, який сітками наловив майже 10 кілограмів риби, і випустили її назад до водойми.

Правоохоронці викрили браконьєрів в районі річки Велика Репіда

37-ми та 39-річний ізмаїльці вийшли на воду в закритий навігаційний період і рибалили за допомогою гарпунних рушниць, хоча не мали на це дозволу. Правопорушники діяли вночі, вимкнувши навігаційні вогні.

Зловмисники встигли виловити кілька десятків коропів та товстолобів, чим завдали державі майже 120 тисяч гривень збитків.

Дайджест підготовлений в рамках проекту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Короліства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49