Наприкінці лютого ми можемо констатувати: чергова жорстока тактика Росії щодо знищення України провалилася. Ракетними ударами по критичній інфраструктурі не вдалося ні зруйнувати критичну інфраструктуру України, ні заморозити й увігнати нас у кам’яний вік, як планували рашистські людожери. Всього, за даними Вікіпедії, з 11 вересня 2022 зафіксовано 18 масованих атак на критичну інфраструктуру на території України: випущено 838 ракет, з них 608 (73%) перехоплено. Загинуло 111 людей, поранено 328.
За даними Одеської прокуратури, в Одеській області з 24.02.2022 задокументовано 79 фактів обстрілів військовослужбовцями збройних сил рф об’єктів цивільної та критичної інфраструктури. Загалом вилучено понад 2500 уламків ракет, бомб, снарядів тощо, у тому числі уламки заборонених міжнародними Конвенціями касетних бомб.
За процесуального керівництва органів прокуратури області розслідуються факти загибелі внаслідок обстрілів 32 цивільних осіб (з них 2 дітей) та поранення 96 цивільних осіб (з них 13 дітей) і 1 працівника патрульної поліції.
Ми збираємо факти про злочини рф проти природи Одеси та Одеської області під час війни: забруднення довкілля внаслідок вибухів, пошкоджень об’єктів інфраструктури, забруднення повітря, вод та ґрунтового покриву токсичними речовинами, знищення екосистем природно-заповідних територій, природоохоронних територій міжнародного значення та ін. Інформацію оновлюватиме щоденно, тому надсилайте відомі вам факти на адресу: zeleniy.list1@gmal.com
27.02.2023
Вночі росіяни випустили по Україні 14 дронів-камікадзе Shahed 136. Протиповітряна оборона знищила 11 безпілотників.
На Одещині сталося аварійне відключення високовольтної лінії. Через це тимчасово без світла залишились майже всі райони Одеси та Одеський район.
У зв’язку із цим були знеструмлені насосні станції філії “Інфоксводоканал” та виникли перебої у водопостачанні споживачів.
Для відновлення водопостачання переважна більшість насосних станцій була переведена на роботу від генераторів. Проте значна потужність та технологічні умови роботи деяких насосних станцій не дають можливості використання на них джерел автономного живлення.
16.02.2023
росія вночі знову атакувала Україну ракетами. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що російські окупаційні війська застосували 36 ракет. Під час нічної атаки російські війська не використовували дрони-камікадзе, застосувавши лише ракети. В Повітряних силах ЗСУ таку зміну в діях окупантів назвали новою тактикою.
“Противник здійснив пуски крилатих ракет повітряного та морського базування, керованих авіаційних та протикорабельних ракет. Усього в ударі було застосовано 36 ракет (12 крилатих ракет повітряного базування Х-101/555, 8 крилатих ракет морського базування “Калібр”, 12 крилатих протикорабельних ракет повітряного базування Х-22, 3 керовані авіаційні ракети Х-59/31, 1 протикорабельна ракета “Онікс”).
Для пусків використано літаки стратегічної авіації Ту-22М3 та Ту-95мс з району Курська та акваторії Каспійського моря відповідно, літаки тактичної авіації Су-35 з району тимчасово окупованого Мелітополя та носії крилатих ракет в акваторії Чорного моря», – розповів Залужний.
За його словами, силами та засобами Збройних Сил України знищено 14 крилатих ракет та 2 керовані авіаційні ракети.
Глава Офісу Президента Андрій Єрмак також повідомив, що росіяни змінили тактику. “Вони проводять активну розвідку, застосовують фальш-цілі”, – зазначив Єрмак, додавши, що є влучання на Півночі, Заході, Дніпропетровщині та Кіровоградщині.
Також відомо, що росіяни влучили по об’єкту критичної інфраструктури на Львівщині.
За повідомленням видання Думська, одна із ворожих ракет залетіла до Молдови. Її уламки виявили вранці у районі міста Бричани.
У прикордонній поліції Молдови повідомили, що це вже четвертий випадок з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну.
У жовтні російська ракета вибухнула на околиці села Неславча в Республіці Молдова. Вибухом пошкодило будинки місцевих мешканців.
Нічна атака ракетами та дронами не призведе до необхідності обмежувати споживання електроенергії. Дефіцит потужності в енергосистемі відсутній вже 5 добу поспіль і в четвер теж не прогнозується.
Про це заявили в “Укренерго”.
Зазначається, що споживання дещо підвищилось порівняно з учорашнім днем.
При цьому електростанції виробляють достатньо електроенергії для покриття наявного споживання.
В Одесі через пошкоджену інфраструктуру все ще є мережеві обмеження.
10.02.2023
російські військові завдали чергового масованого ракетного удару по енергетичній інфраструктурі України. ЗСУ повідомили про запуск 71 ракети, 61 з яких збила протиповітряна оборона.
Обстріли почались іще вночі з 9 на 10 лютого 2023 року масовими пусками БПЛА-камікадзе типу Shahed 136. Також було завдано удару ракетами від ЗРК С-300 по об’єкту критичної інфраструктури в Запорізькому районі. Було зруйновано технічне обладнання та споруди.
Під час цього обстрілу росіяни використали рекордну кількість ракет від С-300 для ударів по наземних об’єктах — до 35 ракет було випущено по об’єктах в Запорізькій та Харківській областях.
Через ракетну атаку ворога у деяких областях запроваджено аварійні відключення світла.
Через проблеми з електричним живленням та пошкодження контактної мережі мали місце затримки потягів, а пасажирів деяких рейсів довелось пересадити на поїзди з дизельною тягою.
Під час масованого ракетного удару над Одеською областю ППО збили 13 ракет. Про це повідомив голова Одеської ОВА Максим Марченко: 13 крилатих ракет збито силами та засобами протиповітряної оборони повітряного командування “Південь” над Одещиною, ще дві – підрозділами Сухопутних військ над Миколаївщиною.
Зранку він повідомляв, що армія РФ здійснила пуски ракет. У повітрі працювала російська авіація, в морі — кораблі-носії ракет “Калібр”. Тривога в регіоні почалася о 8:30 і тривала понад три години.
О 10:18 дві російські крилаті ракети “Калібр” перетнули кордон України з Республікою Молдова. Про це повідомив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Орієнтовно о 10:33 ці ракети перетнули повітряний простір Румунії. Після чого знову зайшли у повітряний простір України у точці перетину кордонів трьох держав.
Головнокомандувач ЗСУ додав, що ракети були запущені з акваторії Чорного моря.
Речник Повітряних сил Юрій Ігнат у коментарі УП наголосив, що ПС ЗСУ мали змогу збити ці ворожі ракети, але розуміли ризики й загрози населенню іноземної держави, тому цього не зробили одразу.
Також підрозділами протиповітряної оборони в небі над Одеською областю було збито чотири дрони-камікадзе “Шахед, що були націлені на об’єкти енергетичної інфраструктури. Про це повідомив очільник Одеської ОВА Максим Марченко.
Також Марченко проінформував: “Вночі ворог атакував Одещину з літаків та берегового комплексу «Бастіон». Є влучання ракет в прибережну зону. На щастя постраждалих немає. Також ворог завдав бомбового удару по острову Зміїний, скинувши чотири авіабомби”.
В Оперативному командуванні “Південь” додали деталі:
“Двома Су-24М ворог здійснив бомбардування острова Зміїний, скинувши 4️ авіабомби. А з берегового ракетного комплексу з території тимчасово окупованого Криму застосував 3️ протикорабельні ракети “Онікс”, якими влучив у прибережну зону Одещини. Людських втрат та постраждалих немає”, – йдеться у повідомленні.
В ОК “Південь” зазначили, що, намагаючись створити панічні настрої серед населення прикордонних із Молдовою та невизнаним Придністров’ям районах, війська РФ спрямували по критичній інфраструктурі ракети повітряного базування.
05.02.2023
До кінця робочого тижня (п’ятниця, 10 лютого) повинні закінчитися роботи з відновлення енергетичних об’єктів, які постраждали в Одеській області, що дасть значне покращення для споживачів електроенергії. Про це сказав голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький на брифінгу в Одесі.
За його словами, сьогодні було проведено засідання штабу під головуванням прем’єр-міністра за участю керівників організацій, які долучені до ліквідації наслідків вчорашньої аварії, вже розроблено алгоритм дій і ведуться роботи.
«Аварія є наслідком прямої кампанії проти української енергетичної системи, яку веде рф. Це – наслідок того, що обладнання, яке декілька разів було пошкоджено, вичерпало свій технічний ресурс. Звичайно, таке обладнання має більшу кількість відмов. Вся ця серія атак на енергосистему країни дається взнаки не лише під час самих атак, а й якийсь час після», сказав Кудрицький.
Наразі близько 300 тисяч абонентів мають обмежене електропостачання. Станом на вчора, 4 лютого, графік відключень був 2/12, де 2 години світло було і 12 не було. Очікується, що графік буде пом’якшуватися до схеми 2/10 та 2/8.
Наразі до Одеської області звозять потужні генератори для підключення об’єктів критичної інфраструктури.
04.02.2023
З одну добу сталися дві масштабних аварії на підстанції НЕК Укренерго. Тимчасово знеструмлені Суворівський, Малиновський і Приморський райони Одеси та частина Одеського району.
Знеструмлені об’єкти критичної інфраструктури, промисловість та побутові клієнти.
____________________________________________________________________________________________________________
Огляд підготовлений в рамках проєкту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Королівства Нідерландів в Україні.