Інформація про наслідки для довкілля від російської агресії в Україні 24 лютого – 18 березня 2022 року

Фахівці Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України з представниками Держекоінспекції, Держводагентства, Держлісагентства та  Державного агентства України з управління зоною відчуження фіксують порушення у сфері захисту довкілля під час воєнних дій на території України.  Зібрана інформація узагальнюється, аналізується,  у разі необхідності,  уточнюються вихідні дані для розрахунку збитків, завданих навколишньому природному середовищу. Звіт опублікований на сайті Міністерства захисту довкілла та природних ресурсів України.

24 лютого 2022 року Російська Федерація засобами підрозділів збройних сил, важкого наземного озброєння, у тому числі далекобійної артилерії, ракет, морських кораблів та військової авіації розпочала загарбницьку війну проти України на суші, морі та в повітряному просторі. Вторгнення вже призвело до значних жертв серед мирних мешканців та пошкодження природної спадщини України.

Відповідно до I Протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, який стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів, прийнятого у 1977 році, від держав, які ведуть війну, вимагається захищати природне середовище від “масштабних, довготривалих і серйозних уражень”,  та забороняються методи чи засоби ведення війни, “які мають на меті або можуть призвести до” заподіяння такої шкоди.

24-й Принцип Декларації Ріо про навколишнє середовище та розвиток проголошує, що війна за своєю суттю є руйнівною для сталого розвитку. Тому держави поважають міжнародне право, що забезпечує захист довкілля під час збройного конфлікту, і, якщо необхідно, а також співпрацюють заради його подальшого розвитку.

Міжнародний Суд Справедливості у Консультативному Висновку щодо Законності Загрози або Використання Ядерної Зброї постановив, що екологічні зобов’язання – зокрема зобов’язання держав гарантувати, що діяльність в межах їхньої юрисдикції чи контролю не завдає негативного впливу на довкілля інших держав – застосовуються в контексті збройного конфлікту, принаймні, якщо вони не суперечать військовому праву.

Військові дії Російської Федерації, безперечно, є невиправданим і неспровокованим актом агресії проти незалежної і суверенної України, а також порушенням усіх існуючих норм міжнародного права щодо охорони природи, сталого розвитку, гуманітарного права, основних норм моралі та принципів людського співіснування.

У цьому контексті ми закликаємо виключити Російську Федерацію з Міжнародної координаційної ради Програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» (Man and Biosphere – MAB) та Бюро MAB.

Ми також закликаємо міжнародні організації вжити всіх можливих заходів для забезпечення захисту критичної інфраструктури та ядерної та радіаційної безпеки в Україні.

Загрози ядерній та радіаційній безпеці

24 лютого 2022 року під час вторгнення російські війська захопили Чорнобильську атомну електростанцію та інші атомні об’єкти в Чорнобильській зоні відчуження. У заручники взяли українських співробітників атомних об’єктів. Над новим безпечним конфайнментом та об’єктом “Укриття” над зруйнованим блоком АЕС більше немає міжнародного контролю. У сховищах відпрацьованого ядерного палива ВЯП-1 та ВЯП-2 у Чорнобильській зоні відчуження знаходиться понад 22 000 відпрацьованих паливних збірок. У руках жахливого агресора ця значна кількість плутонію-239 може перетворитися на брудну бомбу, яка перетворить тисячі гектарів на мертву без життя пустелю. Якщо артилерійські чи ракетні удари окупантів зруйнують сховище ядерних відходів, радіоактивний пил може покрити території України, Білорусі та ЄС.

З 24 лютого 2022 року у Чорнобильській зоні відчуження фіксується підвищений радіаційний фон, оскільки важка бронетехніка та інший транспорт переміщуються по забрудненим ґрунтам і підіймають радіоактивний пил у повітря.

24-25 лютого 2022 року під час захоплення російськими військами Чорнобильської зони відчуження радіаційний фон був перевищений до 7,6 разів.

За даними Автоматизованих Систем Радіаційного Контролю зони відчуження потужності дози гамма-випромінювання 25 лютого 2022 року були зафіксовані такі:

Пожежне депо – 9460, при середньорічній дозі у 2021 – 1900;

Станція Янів – 3460, при середньорічній – 670;

Машево – 8040, при  середньорічній – 840;

Красне – 3340, при  середньорічній – 720;

Зимове – 8220, при  середньорічній – 780;

«Вектор» – 2050, при  середньорічній – 130.

Україна втратила контроль над радіаційно небезпечними об’єктами, розташованими в Чорнобильській зоні відчуження, а саме над: новим безпечним конфайнментом та об’єктом «Укриття»; Сховищем відпрацьованого ядерного палива (ВЯП-1); Сховище ВЯП-2; Заводом з переробки рідких радіоактивних відходів; Чорнобильським заводом з переробки твердих радіоактивних відходів; полігоном радіоактивних відходів “Буряківка”; полігоном радіоактивних відходів «3 черга Чорнобильської АЕС»; полігоном радіоактивних відходів “Підлісний”; комплексом “Вектор”.

26 лютого 2022 року внаслідок обстрілу в Дергачівському районі Харківської області було пошкоджено трансформатор, що забезпечує електроенергією пункт зберігання радіоактивних відходів Харківського міжобласного відділення Асоціації «Радон», внаслідок чого комплексна автоматизована система радіаційного моніторингу вийшла з ладу. Електропостачання пункту зберігання радіоактивних відходів Харківської міжрегіональної філії було переведено на резервний дизель-генератор, але функціонування системи моніторингу не відновлено.

27 лютого 2022 року близько 00:20 в результаті ракетного обстрілу стався потужний вибух у передмісті Києва «Пирогово» поблизу місця розташування Центрального виробничого об’єднання «Радон» (м. Київ, вул. Комунальна, 1). Повідомлення поступило телефоном від працівників «Радону», які знаходилися в укритті. Камери спостереження зафіксували падіння ракет. Радіаційний фон станом на 7:00 27 лютого був у межах 0,09-0,14 ± 15% мкЗв/год і не перевищував рівнів, зафіксованих до вторгнення, забруднення поверхні не виявлено. Викиду радіонуклідів у навколишнє середовище не відбулося. Проте не можна з повною впевненістю сказати, що під час такого потужного вибуху не було пошкодження (тріщини, розколи тощо) цілісності сховищ радіоактивних відходів. Необхідно буде проводити обстеження після закінчення бойових дій для запобігання розгерметизації та подальшого руйнування сховищ, викиду радіонуклідів у навколишнє середовище та негативного впливу на людей.

2 березня 2022 року російські війська підійшли до міста Енергодар і почали розгортання важкої зброї, спрямованої на Запорізьку АЕС – найбільшу АЕС у Європі. Місцеві мирні жителі перешкодили російським окупантам увійти в Енергодар і вишикувались як живий щит. У відповідь окупанти застосували зброю проти мирного населення. 3 березня 2022 року російські війська з понад 100 бойовими машинами почали штурм міста Енергодар.

Вранці 4 березня російські танки увійшли на територію найбільшої в Європі Запорізької атомної електростанції і відкрили артилерійський вогонь по енергоблоку №1 та адміністративним будівлям. Пізніше в Держатомрегулюванні повідомили, що критичні системи безпеки енергоблоку №1 не постраждали, викидів радіоактивних матеріалів не відбулося. Але наразі Запорізька АЕС перебуває під контролем російських збройних сил, 5 з 6 енергоблоків були виведені з роботи та припинили виробляти електроенергію.

У неділю, 6 березня, російські війська обстріляли з реактивної артилерії територію Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», де розташований ядерний реактор «Джерело нейтронів». Реактор завантажено 37 ядерними паливними збірками. Згідно з повідомленням Служби безпеки України, будівлю, в якій знаходиться реактор, обстріляли з реактивних систем залпового вогню “Град”.  ДІЯРУ звітує про значні пошкодження, нанесені установці (підстанція РУ-0,4 кВ повністю зруйнована), системі охолодження, будівлям та теплотрасі. Радіаційний стан, повідомляє агентство, поки що залишається в нормі.

Державна інспекція ядерного регулювання (ДІЯРУ) у понеділок, 7-го березня, повідомляє, що на Чорнобильській АЕС свої обов’язки продовжує виконувати та ж сама зміна працівників, що була захоплена 24 лютого. ДІЯРУ не має змоги регулювати стан ядерної та радіаційної безпеки на майданчику ЧАЕС та у зоні відчуження, оскільки «робота автоматизованої системи радіаційного контролю зони відчуження досі не відновлена», – йдеться на вебсайті організації.

Під час спільного засідання із МАГАТЕ та європейськими регуляторами ядерної безпеки у неділю, ДІЯРУ також повідомив про нестабільність енергопостачання на об’єкт, оскільки працює «лише одна лінія живлення з трьох доступних, а резервна дизельна електростанція має запас палива лише на 48 годин».

«Через відсутність внаслідок окупації достатньої кількості ремонтного персоналу та спеціального обладнання відновлення пошкодженого обладнання систем, важливих для ядерної та радіаційної безпеки, не виконується. Доступна інформація щодо параметрів безпеки свідчить про тенденцію сталого погіршення низки показників, зокрема, концентрації довгоживучих радіонуклідів в атмосфері», – повідомляється у пресрелізі ДІЯРУ.

9 березня російські війська пошкодили високовольтну лінію електропередачі, внаслідок чого Чорнобильська АЕС, вся зона відчуження та м. Славутич залишилися без електропостачання. Оскільки військові дії тривають, немає можливості негайно відновити роботу лінії. Постачання електроенергії має вирішальне значення для забезпечення роботи систем вентиляції та охолодження сховищ відпрацьованого ядерного палива. Для живлення Чорнобильської АЕС запустили резервні дизель-генератори із обмеженим запасом палива.

Три дні об’єкти в зоні відчуження ЧАЕС залишалися без зовнішнього електропостачання, що загрожувало порушенням радіаційної безпеки Нового Безпечного Конфайнменту та сховища відпрацьованого ядерного палива (ВЯП-1) де у басейні з охолоджуючою водою зберігається близько 20 000 паливних збірок. Станом на 13 березня електропостачання ЧАЕС та об’єктів зони відчуження  було відновлено силами НЕК Укренерго, які відремонтували високовольтну лінію.

10 березня окупанти вдруге обстріляли «Харківський фізико-технічний інститут», о 20:30 там виникла пожежа в гуртожитку. Силами пожежників її вдалося ліквідувати. Будівля з реакторною установкою зазнала поверхневих ушкоджень. Електропостачання об’єкту повністю порушене. Дослідний реактор «Джерело нейтронів» не був уражений, але загроза витоку радіоактивних матеріалів загострюється.

10 березня НАЕК Енергоатом повідомив, що російські окупанти, які захопили Запорізьку АЕС, замінували узбережжя Каховського водосховища, що межує з атомною електростанцією.

11 березня секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олексій Данілов заявив, що українська влада “спокійно” ставиться до ядерного шантажу Москви, але світ має визнати Росію державою, яка займається ядерним тероризмом.

14 березня солдати російської армії здійснювали підриви використаних боєприпасів, що не розірвалися під час штурму 4  березня, прямо на майданчику Запорізької АЕС біля першого енергоблоку.

14 березня Чорнобильська АЕС знову втратила електропостачання після того, як російські війська вдруге пошкодили високовольтну лінію електропередачі, про це повідомила  Національна енергетична компанія України “Укренерго”.

Україною втрачено контроль за радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом, контроль за сховищами, де вони розміщені, а також обладнанням, яке забезпечувало цей контроль на території зони відчуження.

Доступ до системи радіаційного контролю зони відчуження відсутній.

15 березня 2022  року загарбниками було відновлено енергопостачання Чорнобильської АЕС та міста Славутич, шляхом приєднання їх до енергосистеми Білорусі. Зеленого коридору для відновлення енергопостачання з української сторони, попри всі спроби, не було надано.

Також, за оперативною інформацією загарбниками розкрадається уся техніка та обладнання,  які містять данні, щодо радіаційного контролю та обсягів радіоактивних відходів у зоні відчуження тощо.

Пожежі у природних комплексах Зони Відчуження, спричинені війною з росією (окупацією частини ЗВ)

Після вторгнення росії 24.02.2022 р., її військами було окуповано всю територію зони відчуження (ЗВ). Захоплено і розграбовано адміністративні будівлі та споруди підприємств, установ і організацій, які підтримували безпеку території та забезпечували утримання радіонуклідів на місцевості. Крім того, окупаційними військами взято під контроль Чорнобильську АЕС та сховища відпрацьованого ядерного палива і ядерних відходів. Ці дії несуть в собі значну загрозу радіаційної катастрофи, як унаслідок аварій на об’єктах зони промислового використання, так і внаслідок підпалів лісів і перелогів, які накопичили значну кількість радіонуклідів у післяаварійний час.

У зв’язку з холодними та вологими погодними умовами ці пожежі, наразі, самозгасають, проте із підвищенням температури і відсутністю контролю за пожежною ситуацією, уже у найближчий час очікується підвищення пожежних ризиків на території ЗВ.

Пожежі, що будуть виникати у природних комплексах ЗВ за відсутності повноцінного функціонування системи охорони ландшафтів від пожеж у наслідок російської окупації, очікувано набудуть рис масштабних пожеж 2020 року, чи навіть більш катастрофічних.

Слід зазначити, що наразі виявляються лише великі пожежі, які фіксуються супутниковою зйомкою (VIIRS, MODIS), проте існує вірогідність існування значної кількості менших джерел вогню та пожеж слабкої інтенсивності, що не фіксуються. Такі пожежі  за сприятливих погодних умов та невчасного їх виявлення та гасіння, здатні у найкоротший час  поширитися на значні площі та набути ознак надзвичайної ситуації.

Наразі на основі аналізу даних супутникової зйомки (VIIRS, MODIS) виявлено 18 осередків пожеж, які охопили більше 3073 га перелогів та 1337 га лісів, а також болота, згарища минулих років і покинуті населені пункти.

Пожежа на території зони відчуження у Денисовицькому лісництві відбувалась в одному осередку та охопила кв. 254, 255, 266, 276, 277 (рис.1 та рис.2).

Орієнтовні площі пройдені пожежами за категоріями земель в межах Денисовицького лісництва

Категорії земельПлоща, га
Перелоги, галявини97,2
Березняки2,1
Сосняки18,2
Інші деревні види0,4
Незімкнуті лісові культури1,4
Болота103,4
Згарища29,2
Землі під лініями електропередачі, газопроводами1,1
Водні об’єкти5,1
Всього258,1

Рис.1 Пожежі в природних комплексах Денисовицького і Котовського лісництв

Пожежа на території зони відчуження у Котовському лісництві складалась з 11 осередків, які охопили 41 квартали і території відселених сіл Бобер, Пухове, Нова Марківка, Шевченкове та Поліське (рис. 1, 2).

Рис.2 Пожежі в природних комплексах Денисовицького і Котовського лісництв в розрізі категорій земель

Орієнтовні площі пройдені пожежами за категоріями земель в межах Котовського лісництва

Категорії земельПлоща, га
Перелоги, галявини2444,88
Березняки483,73
Вільшаники27,21
Дубняки85,54
Сосняки439,02
Інші деревні види22,37
Болота37,19
Землі під лініями електропередачі, газопроводами38,79
Водні об’єкти57,59
Покинуті села498,3
Всього4134,6

Пожежа на території зони відчуження у Корогодському лісництві складалась з 8 осередків, які охопили 13 кварталів і територію відселеного села Стечанка (рис. 3, 4).

Орієнтовні площі пройдені пожежами за категоріями земель в межах Корогодського лісництва

Категорії земельПлоща, га
Перелоги, галявини347,97
Березняки10,49
Вільшаники0,08
Дубняки6,24
Сосняки66,47
Інші деревні види13,5
Землі під лініями електропередачі, газопроводами1,01
Інфраструктура0,56
Покинуті села20,7
Всього467,0

Рис.3 Пожежі в природних комплексах Корогодського та Луб’янського лісництв

Рис.4 Пожежі в природних комплексах Корогодського лісництва в розрізі категорій земель

Пожежа на території зони відчуження у Дитятківському лісництві складалась з 3 осередків, які охопили 11 кварталів (рис. 5, 6).

Орієнтовні площі пройдені пожежами за категоріями земель в межах Дитятківського лісництва

Категорії земельПлоща, га
Перелоги, галявини122,64
Березняки62,45
Вільшаники2,5
Сосняки40,08
Інші деревні види5,95
Болота0,39
Протипожежні розриви10,93
Землі під лініями електропередачі, газопроводами19,96
Водні об’єкти7,14
Покинуті села5,1
Всього277,1

Рис. 5 Пожежі в природних комплексах Дитятківського лісництва

Рис.6 Пожежі в природних комплексах Дитятківського лісництва в розрізі категорій земель

Пожежа на території зони відчуження у Луб’янському лісництві складалась з 1 осередка, які охопили  квартали 190, 191, 195 (рис. 3, 7). Станом на 20:00 пожежа продовжується, тому очікується збільшення її площі.

Орієнтовні площі пройдені пожежами за категоріями земель в межах Луб’янського лісництва

Категорії земельПлоща, га
Перелоги, галявини60,4
Березняки47,1
Інші деревні види3,4
Болота8,6
Водні об’єкти0,6
Покинуті села38,8
Всього159,0

Рис. 7 Пожежі в природних комплексах Луб’янського лісництва

Враховуючи радіологічні ризики, що несуть пожежі на території ЗВ, до війни, радіаційний фон контролювався за допомогою автоматизованої системи контролю радіаційного стану (АСКРС) у 39 пунктах. Як наслідок, збройної агресії Російської федерації, та виходячи з умов воєнного стану, пункти АСКРС не можуть виконувати свої функції в повному обсязі, так як і персонал ДСП «Екоцентр». На даний час інформація, щодо радіаційної ситуації пов’язаної з розвитком пожеж на території ЗВ, може мати лише оціночний характер, та базуватися на обмежених інформаційних матеріалах.

Наразі продовжується моніторинг пожежної ситуації (виникнення нових загорянь та оцінювання площ охоплених пожежами) у природних комплексах ЗВ, надана інформація буде уточнюватися та коригуватися у міру надходження нових даних із супутників Sentinel-2, Landsat 8 та Landsat 9.

На сьогодні (20.03.2022  17:00) виявлено нові осередки займання у південній частині Зони відчуження поблизу села Старі Соколи (Рис.8).

Рис.8 Нові осередки займання виявлені 20.03.2022 станом на 17:00 Денисовицького і Котовського лісництв

Крім того продовжується горіння в центральній частині зони відчуження поблизу с. Товстий ліс (Рис.9) та Нова Красниця; та у південно-західній частині зони відчуження поблизу сіл Тараси і Володимирівка. Загалом впродовж 20.03.2022 додатково пожежами пройдено  1357 га природних комплексів, а загальна площа пройдена пожежами від початку війни склала 6653 га.

Рис.9 Нові осередки займання виявлені 20.03.2022 станом на 17:00 поблизу с. Товстий Ліс

Інформацію для розділу підготували

Олександр Борсук, канд. с.-г. наук, завідувач лабораторії флори та фауни наукового відділу Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.

Сергій Сидоренко, канд. с.-г. наук, старший дослідник, завідувач сектору екології лісу Українського ордена “Знак Пошани” науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г. М. Висоцького.

Сергій Кірєєв, Генеральний директор ДСП «Екоцентр».

Інші конкретні випадки пошкодження інфраструктури (реалізовані та замахи)

24 лютого 2022 року внаслідок авіаударів окупантами пошкоджено військову частину у місті Новий Калинів, аеродром військового містечка №30 біля міста Броди Самбірського району Львівської області та військову частину біля міста Кам’янка – Бузька Львівської області. Після отримання вихідних даних буде проведено розрахунок збитків завданих навколишньому природному середовищу.

24 лютого 2022 року через влучання снарядів виникла пожежа у військовій частині А3010, що знаходиться у місті Лозова Харківської області. Після отримання вихідних даних буде проведено розрахунок збитків завданих навколишньому природному середовищу.

24 лютого 2022 року внаслідок авіаударів було знищено інфраструктуру аеродрому у місті Чугуїв на Харківщині. У результаті відбулись масштабні пожежі,  було пошкоджено прилеглі будинки. Так,  5-ти поверховий житловий будинок №157, що розміщений на території  аеродрому – зруйнований повністю. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами. Після отримання вихідних даних буде проведено розрахунок збитків завданих навколишньому природному середовищу.

25 лютого 2022 року внаслідок обстрілу російськими військами нафтобази  по проспекту Індустріальному у м. Харкові, відбулось руйнування резервуарів з нафтопродуктами. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами. Після отримання вихідних даних буде проведено розрахунок збитків завданих навколишньому природному середовищу.

25 лютого 2022 року окупанти обстріляли аеродром  та злітно-посадкову смугу авіазаводу у Харкові. Підприємство займалось виробництвом повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устаткування. У результаті всі приміщення державного авіаційного виробничого підприємства зазнали значних руйнувань. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами. Після отримання вихідних даних буде проведено розрахунок збитків завданих навколишньому природному середовищу.

25 лютого 2022 року внаслідок обстрілу  російських військ виникла пожежа на нафтобазі Харківського тракторного заводу. У результаті пошкоджень – відбувся розлив нафтопродуктів. Також було пошкоджено корпуси підприємства. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами Після отримання вихідних даних буде проведено розрахунок збитків завданих навколишньому природному середовищу.

25 лютого біля ТЕЦ-6 у Києві, яка забезпечує централізоване опалення кількох житлових районів столиці, з інтервалом 3-5 хвилин сталося п’ять вибухів. Великих пошкоджень вдалося уникнути, ТЕЦ-6 продовжує працювати. У разі попадання боєприпасів у паливні баки з мазутом можуть виникнути великі пожежі та токсичне забруднення повітря над густонаселеними районами. Подальший обстріл об’єкта також може загрожувати цілісності золошлакових відвалів. Те саме стосується й інших ТЕЦ у місті Києві.

25 лютого 2022 року російські війська завдали авіаудар по локомотивному депо  Одеської залізниці у місті  Миколаїв. Найбільшого пошкодження завдано складам паливно-мастильних матеріалів, за попередньою інформацією згоріло близько 1200 т дизельного пального. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами. Після отримання вихідних даних буде проведено розрахунок збитків завданих навколишньому природному середовищу.

26 лютого 2022 року о 3:50 українська протиповітряна оборона збила російську ракету, яка прямувала в бік дамби Київського водосховища та ГЕС, розташованої на північ від Києва. Якби дамба була зруйнована, повінь завдала б катастрофічних збитків і жертв серед населення столиці.

26 лютого 2022 року внаслідок дій російських окупантів постраждало державне підприємство «Ровеньківська нафтобаза», що знаходиться по вул. Робочій у місті Ровеньки Луганської   області. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами. Після отримання вихідних даних буде проведено розрахунок збитків завданих навколишньому природному середовищу.

27 лютого 2022 року російські військові вразили балістичною ракетою нафтобазу у Васильківському районі Київської області. Внаслідок ракетного удару виникла пожежа. На території нафтобази поблизу села Крячки загорілися 10 цистерн по 2000 м3 бензину та дизельного палива. Удар і пожежу зафіксували камери спостереження. Токсичні продукти відкритого горіння спричинили забруднення повітря над житловими районами.

27 лютого 2022 року, як повідомляє Держзв’язок, російські війська підірвали газопровід у Харкові, що призвело до потужного вибуху та ударної хвилі, яка пошкодила будівлі в житлових районах міста. Згідно з нормами цивільної безпеки, аварія такого масштабу є техногенною катастрофою, а значить, населенню бажано негайно покинути місця, близькі до аварії. Проте населення Харкова на кілька днів було повністю позбавлене можливості покинути місто через високу щільність обстрілів міста окупантами.

27 лютого 2022 року внаслідок військових дій російської федерації виникла пожежа на складі паливно-мастильних матеріалів ТОВ «Веприк-Агро», що займається вирощуванням зернових та бобових культур, а також насінням олійних культур. Після отримання вихідних даних буде проведено розрахунок збитків завданих навколишньому природному середовищу.

27 лютого 2022 року було зруйновано тимчасову дамбу та автомобільний міст (91км.) та пошкоджено головну перегороджувальну споруду № 1 (78км.), Північно – Кримського каналу у Херсонській області України. Відповідно до наявної інформації здійснюється водозабір з Каховського водосховища нижнього басейну річки Дніпро, через часткову розгерметизацію гідроспоруди Північно – Кримського каналу пропускною потужністю 50 м3/сек. (4 320 000 м3/ добу). Сума збитків за самовільне використання водних ресурсів народу України складає 32 628 960 грн. на добу. 

28 лютого 2022 року внаслідок авіаудару було пошкоджено нафтоналивну дільницю у місті Охтирка Сумської області. Відбулось загорання ємності з дизельним паливом. За наявною інформацією пожежею знищено 10 тонн дизельного палива.* Після отримання вихідних даних буде проведено розрахунок збитків завданих навколишньому природному середовищу.

1 березня 2022 року внаслідок попадання снарядів випущених російськими окупантами сталась пожежа на нафтобазі ПІІ «Амік – Україна» у Бучанському районі Київської області. Було пошкоджено ємність із нафтопродуктами обсягом 2000 м3. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами.   Після отримання вихідних даних буде проведено розрахунок збитків завданих навколишньому природному середовищу.

2 березня 2022 року внаслідок обстрілу було перервано електропостачання великої птахофабрики «Чорнобаївська» агрохолдингу «Укрлендфармінг» під Херсоном. Господарство залишилося без можливості годувати птицю та підтримувати санітарний режим. Зараз там налічується 3 мільйони курей. Зараз фабрика без електрики і не може завозити корм. Якщо так триватиме ще пару днів, птахи почнуть вмирати. Це може призвести до вимирання птиці і неможливості її безпечної утилізації, а також псування запасів яєць. Може виникнути небезпека бактеріального зараження.

2 березня 2022 року снарядами пошкоджено механічний цех Попаснянського вагоноремонтного заводу, що знаходиться у Луганській області. Після отримання вихідних даних буде проведено розрахунок збитків завданих навколишньому природному середовищу.

2 березня 2022 року у Луганській області внаслідок обстрілів загарбниками було пошкоджено Лисичанський пивзавод – приміщення знищено пожежею, що сталась через влучання снарядів. Після отримання вихідних даних буде проведено розрахунок збитків завданих навколишньому природному середовищу.

2 березня 2022 року внаслідок дій військ російської федерації відбулось загоряння сухостою (трава та очерет)  на околицях Херсону.  Орієнтовна площа пошкодженої вогнем ділянки становить 138 га. Після отримання вихідних даних буде проведено розрахунок збитків завданих навколишньому природному середовищу.

3 березня 2022 року російські військові знищили нафтобазу в Чернігові. Близько 08:10 на вулиці Чудінова на території ДП «Комбінат Айстра» внаслідок артилерійського удару відбулась детонація та руйнування сховищ палива (реактивне паливо – 4500т., дизельне паливо – 11 000т.

3 березня 2022 року в селі Чайки під Києвом снаряд влучив у склад з поліуретановою піною, а на складі та в прилеглій до нього офісній будівлі сталася пожежа.

3 березня російська авіація завдала ударів по ТЕЦ в місті Охтирка Сумської області, внаслідок чого ТЕЦ була зруйнована, а централізоване теплопостачання міста припинено.

Станом на 5 березня 2022 року у результаті обстрілу було зафіксовано потрапляння снарядів у мережу газотранспортної системи України у Харківській, Миколаївській, Запорізькій, Київській, Донецькій, Луганських областях України. В результаті чого зафіксовано неконтрольоване горіння природнього газу та як результат забруднення атмосферного повітря залповим викидом забруднюючих речовин. Направлено запит до оператора газотранспортної системи. Після отримання всіх необхідних вихідних даних буде проведено розрахунок збитків завданих навколишньому природному середовищу.

Станом на 5 березня 2022 року через незаконні дії російської федерації були пошкоджені такі важливі об’єкти інфраструктури, як очисні споруди водогосподарських підприємств (водоканалів) КП «Сєвєродонецькводоканал», КП «Лисичанськводоканал», КП «Рубіжанське ВУВКГ», КП «Попаснянський водоканал». Процес очистки стічних вод не забезпечується. Здійснюється забруднення водних ресурсів неочищеними стічними водами.

6 березня 2022 року було здійснено атаку збройних сил РФ на будівлю Офісу ОБСЄ у м. Маріуполі, в якій пошкоджено патрульний центр та зруйновано засоби зв’язку Місії. Також згоріли два автомобілі спеціальної моніторингової місії. Окупаційні війська Російської Федерації продовжують здійснювати масовані артилерійські обстріли Маріуполя. Було зруйновано або пошкоджено багато об’єктів критичної інфраструктури, постраждали промислові об’єкти з небезпечними матеріалами. В місті порушено енергопостачання та відсутні засоби зв’язку, розгортається гуманітарна катастрофа. Російські війська перешкоджають евакуації цивільного населення. 8 березня вони розпочали обстріл Маріуполя у напрямку маршруту евакуації.

6 березня 2022 року внаслідок ракетного обстрілу постраждало державне підприємство «Луганська нафтобаза».   Підприємство знаходиться на тимчасово окупованій території України, але викид забруднюючих речовин мав вплив на навколишнє природне середовище.

7 березня у Житомирській області (у Житомирі та Черняхові) загорілися дві нафтобази після навмисних авіаударів Росії, повідомляє ДСНС України. За попередньою інформацією було пошкоджено ємності із дизельним паливом (704т.), резервуарів бензину марки А-92 (52т.), резервуарів бензину А-95 (48т.).

7 березня в результаті бомбардування було пошкоджено нафтобазу по вул. Корольова 173, м. Житомир, Житомирської області. В результаті було пошкоджено ємності з дизельним паливом (800т.) та ємності із бензином марки А-92 (500т.).

У Житомирі внаслідок нападу пошкоджено дві ємності по 10 тис. м3 нафти кожна. Всього на території нафтобази знаходиться 9 резервуарів. Пожежу загасили, постраждалих немає. У селі Черняхів через авіаудар горіли дві напівпорожні резервуари ємністю 2 тисячі кубометрів. Загалом на території нафтобази в Черняхові знаходиться 17 резервуарів. Відстань до житлових будинків близько 500-600 м. Про постраждалих не повідомляється. Пожежу було успішно ліквідовано вогнеборцями.

7 березня 2022 року внаслідок активних бойових дій на території міста Бучі у Київській області відбулось загоряння складів на території Науково-дослідного інституту склопластиків і волокна. У приміщеннях могли знаходились хімічні речовини. У результаті масштабної пожежі утворилась густа димова завіса, що накрила міста Бучу та Ірпінь. Представники підприємства не можуть потрапити та проаналізувати наслідки надзвичайної ситуації, у зв’язку із активними бойовими діями. Можливе забруднення атмосферного повітря небезпечними речовинами.

8 березня 2022 року у результаті нищівних обстрілів міста Ірпінь Київської області окупантами було розбомблено завод поліетиленових виробів ТОВ «Планета Пластик».  Відбулось загоряння основних цехів, можливо із хімічними матеріалами та продукцією з пластику. Пожежею було охоплено територію заводу. Представники підприємства не можуть потрапити та проаналізувати наслідки надзвичайної ситуації, у зв’язку із активними бойовими діями. Густий чорний дим накрив місто Ірпінь. Можливе забруднення атмосферного повітря небезпечними речовинами.

8 березня 2022 року внаслідок активних бойових дій на території Сумської області було пошкоджено 3 резервуари (2 резервуари сировини, 1 товарний резервуар), трубопроводи, комунікації та приміщення на території товарного парку Качанівського ГПЗ ПАТ «Укрнафта» у селі Мала Павлівка Сумської області. Вихідні дані з обсягом тавидом сировини відсутні. Можливе забруднення атмосферного повітря небезпечними речовинами. Після отримання вихідних даних буде проведено розрахунок збитків завданих навколишньому природному середовищу.

10 березня поблизу Світлодарська Бахмутського району Донецької області російські окупанти обстрілом перебили газопровід високого тиску, внаслідок його ураження виникла масштабна пожежа, яка  тривала кілька годин.  Також 10 березня авіація РФ завдала удару на газовій магістралі Донецьк – Маріуполь, стався вибух та пожежа.

10 березня 2022 року внаслідок авіаудару по селах Рубці та Яцьківка Лиманської громади Донецької області пошкоджено насосну станцію №1 та насосну станцію №3  Оскільської зрошувальної системи. Вибухом вибито вікна, ворота будівель та зірвано шиферну покрівлю.

11 березня 2022 року на території Луцького військового аеродрому у Волинській області  виникла пожежа через влучання чотирьох ракет ворога. У результаті аеродром повністю знищений. Окупанти також знищили склад паливо-мастильних матеріалів, що був розміщений на території аеродрому. Представниками Держекоінспекції здійснено виїзд та відібрано проби ґрунту для встановлення факту перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовину у ґрунті. Буде проведено розрахунок збитків завданих земельним ресурсам.

11 березня 2022 року  у Чернігові під час нічних ударів було пошкоджено магістральні труби водопровідної мережі, через витоки було припинено водопостачання міста. Сотні тисяч цивільного населення обласного центру залишилися без водопостачання. 

11 березня у Маріуполі посилилися обстріли об’єктів цивільної інфраструктури. У зв’язку з облогою та постійними атаками у місті виникла надзвичайна ситуація, викликана величезною кількістю ракетних ударів, застосуванням заборонених видів озброєння – зокрема фугасних та касетних бомб, пов’язаним з цим забрудненням повітря і земель, порушенням електро- та теплопостачання, пошкодженням водопостачання і водовідведення, руйнуванням промислових об’єктів. Відсутність електропостачання та активні бойові дії унеможливлюють забезпечення належної роботи очисних споруд Комунального підприємства «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», через що здійснюється скид неочищених зворотних (стічних) вод у Азовське море.

12 березня 2022 року вранці біля с. Крячки, Васильківської міської територіальної громади

Обухівського району Київської області внаслідок авіаудару було пошкодження ємності для зберігання палива військової частини № 1789. Російські військові скинули щонайменше шість ракет в район військового аеродрому. За попередніми даними було пошкоджено 6 резервуарів по 900 м куб (гас), 5 резервуарів – пошкоджено. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами.

12 березня о 03:50 у с. Квітневе Броварського району Київської області російські війська обстріляли склад зберігання замороженої м’ясної продукції компанії МХП, внаслідок чого там виникла масштабна пожежа.

12 березня 2022 року окупанти завдали авіаударів по аеродрому «Канатове» Кіровоградської області. Пошкодження зазнав склад паливно-мастильних матеріалів. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами

12 березня 2022 року в результаті бомбардування сталась пожежа на АЗС ПАТ «УКРНАФТА» по вул. Миру у  місті  Рубіжне  Луганської області. Було пошкодження ємність для зберігання дизельного палива (8т.). Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами.

12 березня 2022 року  внаслідок обстрілу російськими військами установки комплексної підготовки газу газопроводу «Шебелинкагазвидобування» у селі Глазунівка Ізюмськогорайону  Харківської області  відбулось загоряння будівлі операторної та газового сепаратора.  Площа пожежі складала близько 300 кв.м. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами.

13 березня 2022 року російські війська  поцілили у резервуар з пропаном на АЗС ТОВ «Паралель-М ЛТД» у місті  Сєверодонецьк  Луганської області. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами.

13 березня 2022 року окупанти здійснили авіаудар по Міжнародному центру миротворчості та безпеки у с. Старичі Яворівського району (Яворівський полігон) Львівської області, що розташований за 20 км від кордону з Польщею. Уточнюється можливість доступу з метою здійснення відбору проб ґрунту, з метою встановлення рівня перевищення гранично допустимого рівня забруднюючих речовин.

13 березня 2022 року внаслідок обстрілів у Чернігові було пошкоджено нафтобазу «ТТ-Нафта». За попередніми даними пошкоджені ємності з керосином – 10000 тонн; дизельне паливо – 15000 тонн. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами.

13 березня 2022 року війська окупанта завдали пошкоджень ТОВ «Альянс» у Роменському районі Сумської області.  Підприємство займалося вирощування зернових, бобових культур і насіння олійних культур. Пожежа, що виникла внаслідок авіаудару, найбільшої шкоди нанесено складу паливно-мастильних матеріалів. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами.  

13 березня 2022 року через обстріли російських військ  У Запорізькій області сталось пошкодження резервуарів з пропаном на АЗК ТОВ «Пропан-Трейд». Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами.  

13 березня 2022 року через масштабний обстріл на Житомирській трасі в районі села Стоянка Київської області відбулось загоряння двох АЗС, у тому числі ТОВ «КЛО». У результаті повністю знищені резервуари з бензином та дизпаливом обох АЗС. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами.  

13 березня Авдіївський коксохімічний завод (АКХЗ) групи “Метінвест” зазнав масованого обстрілу з боку російських окупантів, внаслідок чого довелося зупинити роботу теплоелектроцентралі заводу. Снаряди потрапили в перший і другий коксові цехи, смолопогонний та вуглепідготовчий цехи, а також у склад. Через зупинку ТЕЦ теплопостачання міста Авдіївка припинено. АКХЗ – найбільший коксохімічний завод Європи, основний виробник коксу в Україні. Раніше через активні бойові дії в Україні АКХЗ частково законсервував виробничі потужності.

14 березня внаслідок обстрілу військами РФ очисних споруд Василівського експлуатаційного цеху водопостачання та водовідведення, який знаходиться у с. Верхня Криниця Запорізької області, зруйнована будівля та обладнання каналізаційної насосної станції №1, також пошкоджено лінію електропередач. Зворотні води з кількох районів міста Запоріжжя зараз потрапляють до р. Дніпро без будь-якого очищення. 

14 березня 2022 року російськими військами було випущено снаряд, що влучив у дільницю декомпозиції ТОВ «Миколаївський глиноземний завод». Один декомпозер пошкоджено. Його необхідно було відкачувати. Дах цеху з майстернями та управлінням  також пошкоджено снарядом. Можливе забруднення земельних ресурсів небезпечними речовинами. 

14 березня 2022 року внаслідок обстрілу військами російської федерації було пошкоджено очисні споруди Василівського експлуатаційного цеху водопостачання та водовідведення КП «Облводоканал» у с. Верхня Криниця Василівський району Запорізька області.  Пошкоджено лінію електроживлення та будівлю каналізаційної насосної станції №1. Очистка зворотних стічних вод не здійснюється. Можливе забруднення водних ресурсів небезпечними речовинами. 

14 березня 2022 року внаслідок ворожого обстрілу пошкоджено насосну станцію подачі метанолу на майданчик газозабірного пункту у селі Олишівка, Чернігівського району, Чернігівської області. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами. 

14 березня 2022 року російські війська пошкодили насосну станцію КП “Чернігівводоканал”, що здійснювало забір, очищення та постачання води у Чернігівській області. Можливе забруднення водних ресурсів небезпечними речовинами. 

15 березня 2022 року російські війська завдали 2 ракетні удари по аеропорту у Дніпрі. У результаті зруйновано взлітно-посадкову смугу ТОВ «МА «Дніпропетровськ». Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами. 

16 березня 2022 року у результаті військових дій, військами російської федерації пошкоджено складські будівлі у м. Слободському Харківської області. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами. 

16 березня 2022 року російські війська обстріляли військовий об’єкт у місті Сарни Рівненської області. У результаті військовий об’єкт зазнав значних пошкоджень. Можливе забруднення та земельних ресурсів небезпечними речовинами.

17 березня 2022 року російські війська обстріляли найбільший ринок у Східній Європі – ринок (склади) Барабашова у Харкові. У результаті розпочалась масштабна пожежа. Ситуація ускладнювалась горінням великих складів з промисловими товарами, що дуже добре займаються та горять. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами. 

18 березня 2022 року внаслідок ракетного обстрілу російськими військами міста Львова, декілька ракет влучило у майновий комплекс Державного підприємства «Львівський державний авіаційно – ремонтний завод» (ЄДРПОУ – 07684556). В результаті знищено будівлі заводу. Можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами.  

Наслідки пошкодження інфраструктури

В результаті вторгнення та пошкодження інфраструктури вже виник цілий перелік загроз і

викликів:

Завдається шкода системам водопостачання і водовідведення та комунікаціям, що безпосередньо загрожує аварійному забрудненню річок, які є джерелами води для промислових та комунальних підприємств і населення;

Відновлення водопроводів і ліній електропередач в районах бойових дій часто проводиться з великими затримками, і в такі періоди різко погіршується якість питної води;

Відбувається локальне (але значне за своїми наслідками) забруднення підземних і поверхневих вод внаслідок масштабних розливів нафтопродуктів із підірваних резервуарів, від знищеної техніки та інших бойових дій.

Катастрофічно зростає вірогідність руйнування хвостосховищ, шламосховищ, сміттєзвалищ, що загрожує забрудненням водойм та надзвичайними ситуаціями в регіонах.

Російські війська атакують портову інфраструктуру вздовж узбережжя Чорного та Азовського морів та кораблі на якірних стоянках, що призводить до забруднення вод і поширення токсинів у море.

Внаслідок вищезазначеного, окрім екологічного законодавства України, грубо порушено Міжнародну конвенцію ЄЕК ООН «Про охорону та використання міжнародних водотоків та міжнародних озер». Російська Федерація та Республіка Білорусь є сторонами цієї Конвенції. На основі цієї Конвенції були укладено відповідні двосторонні угоди про охорону та використання транскордонних водотоків, зокрема між Україною та Республікою Білорусь та Україною та Російською Федерацією. Держводагентство та його представники відповідають за виконання цих Угод від імені країни.

Ризики, пов’язані з пошкодженням комунікацій, виробництв та інших об’єктів, що становлять підвищений екологічний ризик, мають особливе значення, оскільки за відсутності вільного доступу та обмеженої можливості ліквідації негативних наслідків пошкоджень, з кожним днем масштаби негативних впливів збільшуються.

Пошкодження екосистем та плюндрування Рамсарських угідь

В результаті вторгнення наша природна спадщина зазнає значної шкоди. Сьогодні в Україні 14 Рамсарських угідь площею 397,7 тис. га використовуються російськими загарбниками під час бойових дій проти українського народу. Це стосується узбережжя Азовського та Чорного морів, а також територій у нижній течії річок Дунаю та Дніпра. Російські окупаційні війська не мали і не виявляють жодної поваги до дикої природи. Зокрема, для військових навчань постійно використовувалися окуповані з 2014 року Рамсарські угіддя «Крива затока та Крива коса» на Донбасі та «Водно-береговий комплекс мису Опук» у Криму. Наразі внаслідок російської агресії постраждали понад 20 природно-біосферних заповідників і національних природних парків.

З огляду на викладене, Україна пропонує підготувати проект резолюції про припинення членства Російської Федерації в Рамсарській конвенції та поставити його на голосування під час чергової сесії Конференції Сторін Рамсарської конвенції в листопаді 2022 року в м. Ухань (Китай). Крім того, ми переконані, що Секретаріат та/або Постійний комітет Рамсарської конвенції мають негайно висловити рішучий протест проти агресії Росії в Україні.

За попередніми підрахунками, станом на 1 березня 2022 року агресор веде бойові дії на території 900 об’єктів природно-заповідного фонду площею 12406,6 кв.км (1,24 млн га), що становить близько третини площі природно-заповідного фонду України. Під загрозою знищення знаходяться близько 200 територій Смарагдової мережі площею 2,9 млн га.

Наразі переміщення військової техніки противника, обстріли та бомбардування призвели до лісових пожеж, які лише через погодні умови не набули катастрофічних масштабів. У місцях бойових дій постійно існує високий ризик виникнення нових пожеж. Гасіння пожеж під час бойових дій та на підконтрольних окупантам територіях буде неможливим. Пожежі можуть завдати непоправної шкоди екосистемам цих територій.

Внаслідок бойових дій частина лісів у Київській, Чернігівській, Сумській, Луганській, Донецькій та Херсонській областях наразі перебуває під контролем окупантів. Оцінити збитки майну та лісовому господарству поки неможливо. В лісах вже є велика кількість ракет, що впали, а також нерозірваних боєприпасів. Як показує практика, це буде представляти потенційну небезпеку для людей протягом багатьох десятиліть.

Прямі збитки, завдані лісовій екосистемі, складають близько 135,5 млн доларів. Площа вкритих лісовою рослинністю ділянок, на яких проходять бойові дії, становить 2907 тис. га, (середній запас на 1 га – 202 куб. м) тоді всього їх запас становить 588 млн куб. м. Враховуючи, що у результаті бойових дій буде знищено 0,5% запасу (вартість куб. м знеособленої деревини становить 1337 гривень) отримуємо 588*0,005*1337=3 930,78 млн гривень або 135,5 млн доларів.

Непрямі збитки, завдані лісовій екосистемі, тобто відкладені у часі, складають  53,6 млн доларів. Площа вкритих лісовою рослинністю ділянок, на яких проходять бойові дії, становить 2907 тис. га, (середня щорічна зміна запасу на 1 га у лісах Держлісагентства дорівнює 4 куб.м).  Враховуючи, що у результаті бойових дій буде припинено щорічну зміну запасу на 10% площі (вартість куб. м знеособленої деревини становить 1337 грн) отримуємо 2907*0,1*4*1337=1554,7 млн гривень або 53,6 млн доларів.

Збитки, завдані екосистемним послугам, які надаються лісами становить 185 млн доларів. За оцінками міжнародних експертів сума екосистемних послуг лісу оцінюється у 37 млрд доларів у рік. Враховуючи, що в результаті бойових дій буде знищено 0,5% запасу, який продукує екосистемні послуги, отримуємо 37*0,005=185 млн  доларів.

Загальна сума завданих російськими військами збитків становить 438,3 млн доларів або 12,7 млрд гривень.

Тривала екологічна шкода в Криму та на Донбасі

Вже 8 років на українській землі лежить тягар жахливих екологічних наслідків війни та окупації в Луганській та Донецькій областях. На цих територіях внаслідок бойових дій чи розграбування природних ресурсів було знищено багато екологічно небезпечних промислових об’єктів, масово вирубуються ліси.

Під прямим або опосередкованим контролем Росії відбувається масовий незаконний видобуток вугілля в Луганській та Донецькій областях, у тому числі відкритим способом, як видно на космічних знімках. Ведеться хаотичние розграбування природних ресурсів, руйнуються природні екосистеми, забруднюється навколишнє середовище. Це екоцид у його найжорстокішій формі. Природу анексованого Кримського півострова також знищують внаслідок розгортання військових об’єктів, у тому числі ядерних, руйнування заповідних територій та унікальних екосистем.

Порушення морського та екологічного права в Чорному морі

Випадки нападу російських кораблів на торгові судна з перших днів війни (зокрема на одне молдовське та одне панамське 25-го лютого) із застосуванням важкого озброєння створюють значний потенційний ризик забруднення моря нафтопродуктами та іншими забруднювачами. Вибухи, постріли та розриви снарядів під час захоплення острова Зміїний мали значний негативний вплив на унікальну екосистему Філофорного поля Зернова, через шум та інші види забруднення. Ще два кораблі були захоплені російськими військами і доставлені в акваторію анексованого Криму – танкер “Афіна” і суховантаж “Принцеса Ніколь”.

У випадку з Чорним морем є грубі порушення Бухарестської конвенції про захист Чорного моря від забруднення. Російська Федерація є стороною цієї Конвенції, а також членом Чорноморської комісії. З огляду на ці події ми закликаємо припинити членство Росії в Бухарестській конвенції та виключити російських представників з Чорноморської комісії.

З початку повномасштабної війни проти України Росія вчинила на морі такі злочини:

25 лютого 2022 року агресор атакував два іноземні кораблі в українських водах – “NAMURA QUEEN” (панамський прапор) і бункер “MILLENNIUM SPIRIT” (прапор Молдови) на якірних стоянках перед портами Южний і Одеса. Одне  із суден загорілося.

26 лютого 2022 року під час рейду в районі Зміїного острова російські військові кораблі захопили рятувальне судно «САПФІР».

27 лютого 2022 року агресор захопив два українські кораблі, танкер «АФІНА» та суховантаж «ПРИНЦЕССА НІКОЛЬ», які були відведені окупантами до акваторії анексованого Криму. На обох кораблях перебуває майже 50 мирних членів екіпажу.

1 березня 2022 року під час рейду на Миколаївський порт дві ракети агресора влучили в буксир компанії «Нібулон». Виникла пожежа.

3 березня 2022 року було завдано ракетного удару по вантажному судну «BANGLAR SAMRIDDHI» (прапор Бангладешу) під час рейду порту Ольвія. Ракета влучила в надбудову. На судні виникла пожежа, яку загасили буксири. Один член екіпажу (Бангладеш) загинув.

3 березня 2022 року корабель «HELT» (панамський прапор) був обстріляний і отримав діру під ватерлінією. О 12:18 «HELT» зник з радарів. Як повідомляється, всі 6 членів екіпажу врятовані Українською морською пошуково-рятувальною службою.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук