Зелений лист

Потьомкінське село біля Потьомкінських сходів

Місцеві вибори 2020 року в Одесі, коли городянам пропонувалося знову проголосувати за чинного міського голову Геннадія Труханова, були ознаменовані гігантським піаром. Піар був спрямований на те, щоб витіснити з пам’яті одеситів страшну пожежу у “Вікторії” у 2017 р., яка забрала життя трьох дівчаток, колосальну фінансову аферу з колишнім заводом “Краян”, численні напади на активістів, що захищають місто від незаконної забудови, та багато чого іншого. По сукупності “досягнень” Труханов та його партія “Довіряй справам” мали не балотуватися знову, а нести кримінальну відповідальність. Але вони рвалися до влади. І тому потрібен був не просто піар, а всеосяжний піар, що проникає в усі куточки свідомості одеситів. Багато, багато піар-проєктів.

Одним з таких піар-проектів став благоустрій старого Місячного парку поряд з Потьомкінськими сходами та перетворення його на помпезний Грецький парк. Одразу після виборів, наприкінці жовтня 2020 р., з’ясувалося, що Грецький парк – це чергове Потьомкінське село, яке було покликане прикрити гучні провали міської влади.

Але почнемо з історії будівництва парку.

Що ховається за гламурним фасадом Грецького парку

Грецький парк відкрили на день міста 2 вересня 2018 року в самому центрі Одеси, неподалік Потьомкінських сходів та Приморського бульвару. На відкритті було багато високих гостей, у тому числі тодішній міністр закордонних справ України Павло Клімкін і мер Пірея Янніс Мораліс. Власник будівельної компанії “Гефест” Пантелеймон Бумбурас отримав із рук одеського міського голови Геннадія Труханова нагороду – пам’ятний знак Маразлі ІІ ступеня.

Другу чергу парку відкрили рівно через рік, в вересні 2019-го, і теж із величезною помпою.

Творці парку заявляли про амбітні плани – на місці старого Місячного парку та руїн рибного ресторану створити якісно новий об’єкт ландшафтного дизайну, що поєднує культури двох дружніх країн, України та Греції. Окрім гарного, доступного для відпочинку парку, яким зможуть милуватися та пишатися одесити, “Гефест” також зобов’язався провести ремонтно-реставраційні роботи підпірних стін Приморського бульвару.

І він їх провів. Але не всі. Внаслідок недоробок по сусідству з широко розрекламованим дитячим майданчиком на території другої черги парку сьогодні панує повне запустіння, будівельне сміття та завезені сюди важкою технікою, кинуті іржаві обичайки для паль.

Цю покинуту ділянку, розташовану під Воронцовською колонадою, “Зелений лист” виявив ще у жовтні 2020 р.

Екоактивіст Юрій Дьяченко, який першим знайшов це неподобство, повідомив тоді: “Минуло два роки, а Грецький парк, з помпою відкритий чиновниками, так до кінця і не впорядкований. Частину парку відгороджено від людей, там замість обіцяного зміцнення підпірної стіни пошкодили дерева, територія захаращена сміттям та будматеріалами, каштанову алею фактично знищено”.

Справді, коли завозили сюди величезні металеві конструкції пальових обичайок для зміцнення підпірних стін, серйозно пошкодили понад 20 дерев, які після цього потребують лікування.

Минуло ще півтора роки, ситуація не змінилася: будівельне сміття так і звалено за парканом, до якого прилягає дитячий майданчик. І все ті ж кинуті обичайки для паль. Що й зафіксувала Світлана Підпала, яка побувала на цьому місці у грудні 2021 р.

Верхня підпірна стіна взагалі в таком ж стані, як була

Це означає, що “Гефест” не довів до кінця найважливішу частину проекту – берегоукріплення.

На офіційному сайті компанії “Гефест” повідомлено, що будівельники вже вбили 700 паль в Грецькому парку, але не сказано, чи всі заплановані роботи були завершені.

Потьомкінські сходи – перша берегоукріплювальна споруда в Одесі

Питання берегоукріплення морського узбережжя в Одесі завжди стояло дуже гостро. Основна частина міста розташована на плато, що височіє на 30 – 50 метрів над рівнем моря. Під впливом моря берегова риса постійно розмивається, а схили узбережжя сповзають у воду.

За двісті з гаком років свого існування Одеса пережила понад 100 зсувів, у тому числі катастрофічних. Наприклад, 1918 року море «злизало» практично цілу вулицю Чорноморську. Саме берегоукріплення гарантує безпеку міста та інших розташованих на узбережжі населених пунктів.

Знамениті Потьомкінські сходи були першою берегоукріплювальною спорудою в Одесі. Побудовані 180 років тому у вигляді аркового мосту похилої форми, вони надійно захищали та захищають від впливу моря Приморський бульвар, який розташований якраз на краю міського плато, починаючи від Думської площі та закінчуючи біля Воронцовського палацу. Разом з гігантськими сходами, перепендикулярно до неї, будувалися і підпірні стіни, які не дозволяють Приморському будвару “з’їхати” до моря і утримують від руйнування великий приморський схил. Стіни є такими ж об’єктами культурної спадщини, як і сходи.

Але десять років тому у ЗМІ з’явилися тривожні публікації про те, що підпірні стіни Приморського бульвару зруйновані на 80%.

Тому при впорядкуванні старого Місячного парку, на місці якого тепер знаходиться Грецький парк, Одеська міська рада визначила замовниками два міські управління. Управління дорожнього господарства, згідно з рішенням виконкому ОМР №40 від 25.02.2016 призначено замовником з розробки проектно-кошторисної документації та виконання робіт з благоустрою зеленої зони загального користування в межах Приморського бульвару, Потьомкінських сходів, вул. Приморської, Військового узвозу у м. Одесі.

А управління капітального будівництва було призначено замовником з розроблення науково-проектної документації та виконання ремонтно-реставраційних робіт (реабілітація та пристосування) об’єкта культурної спадщини – підпірних стін Приморського бульвару в м. Одесі.

У січні 2017 р. під час презентації дизайн-проекту Грецького парку представники міської влади заявили: «Згідно з отриманими висновками, зсувні зони в даному районі знаходяться в активній фазі, рух відбувається безупинно. На території Грецького парку необхідно зміцнення верхньої та нижньої підпірних стін, з влаштуванням пальових рядів, контрфорсів та проведенням інших протизсувних заходів. Організація підпірних стінок відбуватиметься з максимальним збереженням наявних стін та залученням їх як елементів благоустрою».

“Особливу небезпеку становили дві ділянки: ділянка схилу під руїнами рибного ресторану та схил під Воронцовським бельведером”, – каже голова ГО “Зелений лист” Владислав Балінський, який неодноразово ретельно досліджував стан як самих сходів, так і підпірних стін.

Саме на другій небезпечній ділянці – під Воронцовським бельведером – “Зелений лист” і виявив кинуті обичайки паль.

“У ході робіт з будівництва Грецького парку “Гефест” зміцнив палями нижню підпірну стіну лише в районі рибного ресторану, ближче до Потьомкінських сходів. Далі роботи взагалі не велися, – стверджує Балінський. – Це створює загрозу для комплексу будівель Воронцовської садиби, яка знаходиться прямо над цією небезпечною ділянкою. Адже ця частина схилу найбільше вселяє побоювання. Він має великий нахил і значною мірою терасований. Наскільки я знаю, геологічні дослідження показали, що водостійкі глини залягають тут на невеликій глибині. І у разі обводнення може статися зсув цього схилу. Окрім постійних природних зрушень, це може бути і зрушення техногенного характеру. Тому перед початком робіт з благоустрою парку мали провести інженерний захист території. Для цього й завезли палі, які тепер валяються серед дерев та будівельного сміття”.

Проте реставрація комплексу Воронцовського палацу, який розташований нагорі, хоч і повільно, з величезними скандалами, вже триває. Наприкінці літа 2019 р. з помпою відкрили Воронцовську колонаду (бельведер), на реставрацію якої витратили близько 30 млн. грн.

Під час церемонії відкриття Труханов урочисто оголосив: «Ми не просто навели лиск, а підійшли до робіт ґрунтовно. Зміцнили схил, відкрили  простір під колоною та амфітеатр».

На що він розраховував, коли стверджував, що під колонадою зміцнили схил? На те, що ніхто не зайде за «куліси» Потьомкінського села, тобто Грецького парку, і не побачить кинуті іржаві конструкції паль? А можливо і на те, що вибори пройдуть і все спишуть.

Чому “Гефест” не завершив благоустрій Грецького парку?

Поки що у цій історії напрошується лише один висновок: благоустрій Грецького парку був величезним піар-проектом міського голови Геннадія Труханова, присвяченим місцевим виборам 2020 р. А на подяку за це компанія “Гефест” отримала нові ділянки під забудову, у тому числі на узбережжі Чорного моря. Після того, як Труханова знову обрали міським головою у жовтні 2020 р., президент компанії “Гефест” Пантелеймон Бумбурас ніби втратив до цього незавершеного об’єкта інтерес.

Наш висновок підтвердило Управління капітального будівництва Одеської міської ради, яке на наш запит, надісланий 12 грудня, відповіло: роботи з берегоукріплення під Воронцовською колонадою не завершені. Завершити їх має інвестор – Благодійна організація “Фонд Бумбурасу”. Тобто фонд, що належить президенту будівельної компанії “Гефест” Пантелеймону Бумбурасу.

На інший запит Управління відповіло, що сьогодні встановлено 80% буро набивних паль, передбачених проєктом. Строк виконання даних робіт буде визначено незабаром при пролонгації Додаткової угоди до Договору, який був заключений у 2017 р. між УКБ ОМР та ТОВ «Юг-Курорт-Сервіс», БО «Фонд Бумбураса».

Цікаво, що дія Додаткової угоди закінчилася 31 грудня 2021 р., але підпірну стіну під колонадою так і не зробили. А тепер вирішили продовжити. Якщо це сталося після нашого першого запиту від 12 грудня, ми дуже раді, що всього двома публікаціями вдалося зрушити це важливе питання з мертвої точки.

Але, незважаючи на те, що схил, всупереч твердженням міського голови, досі не укріплений, навесні 2021 року Управління капітального будівництва Одеської міської ради замовило проект реставрації фасаду Воронцовського палацу за 1,9 млн грн. Термін здачі робіт – кінець 2022 року. Загалом із 2017 року, як стверджує видання pushkinska.net , на реставрацію комплексу Воронцовського палацу встигли витратити майже 71 млн грн.

Але поки берегоукріплювальні роботи тут не проведені, ніхто не може гарантувати, що ці величезні кошти з міського бюджету не були витрачені даремно.

Це не єдиний випадок, коли “Гефест” проводив так званий благоустрій виключно заради нових будівельних майданчиків та “під вибори”. Наприклад, сквер “Промінь” у Київському районі міста. Це єдиний сквер на величезний спальний район, але й від нього «Гефест» намагається урвати шматок під забудову. А щоб мешканці району перед виборами до міської ради у 2020 році менше обурювалися, їм нав’язали благоустрій скверу – тоді за замовленням “Гефесту” поміняли лавки, зняли цілком добротний асфальт та постелили плитку.

Восени 2021 року депутат Одеської міськради Вадим Терещук повідомив у фейсбуці, що коштом свого депутатського фонду знову впорядковує сквер. Або в 2020 “Гефест” зробив благоустрій неякісно, ​​або зробив його так само, як благоустрій Грецького парку.

Тетяна Герасимова



Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49