Громадська організація «Зелений лист» продовжує розбирати проблему чистоти повітря в Одеському регіоні, відповідно, результатом нашої роботи повинні стати наступні пункти:
Матеріали поточної аналітики включають тематичні карти та розрахункові таблиці, які складалися з використанням даних супутникового моніторингу, проведенного
Довідка: Дані щоденного моніторингу атмосфери, який здійснюється супутником Sentinel-5P, є джерелом розрахункових показників для створеного НЦУВКЗ веб-додатка, що відображує просторовий розподіл забруднювачів в атмосферних шарах. Основними компонентами і відповідно головними забруднювачами нижнього шару атмосфери (тропосфери) є такі речовини:
• Диоксид азоту (NO2);
• Монооксид вуглецю (CO);
• Метан (CH4);
• Діоксид сірки (SO2);
• Формальдегід (HCHO);
• Озон (O3).
У якості прикладу, що демонструє стан просторового розподілу забруднюючих компонентів розглянемо наявність домішок діоксиду азоту (NO2) за період 2020 року над територіями обласних центрів Причорноморського регіону, а саме міст: Одеса, Миколаїв, Херсон.
Тематичні карти просторового розподілу діоксиду азоту (NO2) над містами Причорноморського регіону:
Очевидним фактом є більш виражена картина забруднення над Одесою і тут варто зупинитися, щоб внести ясність в розуміння можливих ризиків та результатів впливу зазначеного компонента на здоров’я людини.
Головною неприйнятною властивістю діоксиду азоту (NO2) при потраплянні в повітря є пошкодження дихальних шляхів людини, також лабораторно встановлено, що речовина сприяє численним респіраторним захворюванням, хворобам серцево-судинної системи, викликаючи зміни складу крові, зокрема зменшуючи вміст у ній гемоглобіну. Цей фактор є ще більш згубним на тлі невгамовної та прогресуючої коронавирусной пандемії.
У більшості випадків основними джерелами, що впливають на зміну фонових показників вмісту речовини в атомосферному середовищі в бік збільшення концентрації, є підприємства з виробництва азотомістких добрив, анілінових барвників, целулоїду та ін. Безумовно свій внесок у зміну рівнів концентрації вносять продукти згоряння теплових електростанцій та вихлопи автомобільного транспорту.
Таким чином, ситуація з перевищенням верхньої, безпечно-дозволеної межі концентрації діоксиду азоту в просторовому розподілі над Одесою вимагає негайного вивчення та прийняття ефективних заходів з очищення від цієї шкідливої домішки.
Додатковий аналіз та оцінку сформованих показників за ініціативою ТОВ «Зелений лист», після вивчення даних та проведення круглого столу дадуть представники науково-освітнього сегменту НТ кластеру «Причорноморський», зокрема фахівці