Україна зміцнює захист природних територій шляхом удосконалення управління об’єктами Смарагдової мережі

Завдяки міжнародному партнерству з Particip GmbH (Німеччина), Rewilding Ukraine (Україна) та Conflict and Environment Observatory (CEOBS) (Великобританія) й підтримці Світового банку в Україні наприкінці жовтня 2024 року розпочато ініціативу з удосконалення управління об’єктами Смарагдової мережі, що мають велике значення для збереження біорізноманіття.

Види та їх оселища, внесені до Резолюції Бернської конвенції, можуть отримати кращий захист завдяки ініціативі, спрямованій на покращення управління Смарагдовою мережею.

Мета проєкту – збереження природної спадщини України та створення умов для відновлення екосистем, пошкоджених внаслідок військових дій. Важливими завданнями є оцінка впливу людської діяльності на природні території, розробка стратегій відновлення, а також підготовка методичних рекомендацій для ефективного управління об’єктами Смарагдової мережі.

Як повідомляє Rewilding Ukraine, для реалізації проєкту було обрано три пілотні території – Дунайський біосферний заповідник, Тарутинський степ та Бессарабський Колхікум. Вони мають різні екосистеми та історії впливу людської діяльності, включно з наслідками війни.

Важливо зазначити, що Дунайський біосферний заповідник площею понад 50 тис. га зазнав значних збитків через обстріли, атаки дронів та пожежі, що вплинули й на місцеві громади. Заповідник стане майданчиком для розробки методології оцінки збитків та відновлення водно-болотних територій.

Тарутинський степ є об’єктом природно-заповідного фонду України та має статус ландшафтного заказника місцевого значення. Його територія довгий час зберігалася завдяки використанню як військовий полігон, проте зазнала значного антропогенного впливу через військові навчання та створення інфраструктури. Після ліквідації полігону у 2004 році землю передали під обробіток. У жовтні 2016 року активісти виявили, що територію розорюють трактори за незаконними договорами Міністерства оборони з фермерами. Під час зупинки техніки було знищено 1300 га степу. Це спричинило масову природоохоронну кампанію в Україні, до якої приєдналися сотні громадян та міжнародні організації. Збитки оцінено в 12,4 млрд грн. Екосистеми Тарутинського степу можуть стати прикладом відновлення степових ландшафтів, постраждалих внаслідок військових конфліктів.

Additional information
Фото взято з матеріалу Rewilding Ukraine, цвітіння у Тарутинському степу

Бессарабський Колхікум, що складається зі степових яруг та штучних лісів, знаходиться під загрозою через сільськогосподарську діяльність. Ініціатива допоможе розробити план управління для таких територій без офіційного охоронного статусу.

Фото взято з матеріалу Rewilding Ukraine, Бессарабський Колхікум

Ця робота набуває особливого значення в умовах військової агресії Росії проти України, яка створила нові загрози для природних територій. Завдяки проєкту Україна отримує можливість не лише зберегти унікальні екосистеми, а й закласти основу для їхнього відновлення та сталого розвитку.

additional information
Фото взято з матеріалу Rewilding Ukraine, Водяні буйволи, Дунайський біосферний заповідник, Maxim Yakovlev / Rewilding Europe

Довідка:

Бернська конвенція – це конвенція, яка має на меті охорону дикої флори  та  фауни і їхніх   природних   середовищ  існування,  особливо  тих  видів  і середовищ  існування,   охорона   яких   вимагає   співробітництва декількох держав, а також сприяння такому співробітництву.

Смарагдова мережа – це система природоохоронних територій, створена на виконання Бернської конвенції для збереження видів та природних середовищ існування, які перебувають під загрозою зникнення в Європі. В Україні розробка Смарагдової мережі розпочалася у 2009 році, і станом на березень 2021 року до неї було включено 377 територій площею близько 8 млн га.

Rewilding – це інноваційний метод охорони природи, який полягає в відновленні природних екосистем до такої ситуації, коли вони здатні самостійно функціонувати без людського втручання.

Автор: студентка 4 курсу факультету журналістики Донецького національного університету імені Василя Стуса Анна Сушинська

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Онлайн-медіа “Зелений лист”, ідентифікатор медіа-                             R40-03818, місто Одеса, вул.Європейська, 77